زلزله طبس; بزرگترین زمین لرزه ثبت شده در ایران


مهدی زارع| در ۴ شهریور ۱۳۵۷ زمین لرزه ای به بزرگی ۷.۴ ریشتر در ساعت ۱۹:۰۶ شهر طبس در شرق مرکز ایران را ویران کرد و خسارات و ویرانی های زیادی را در روستاهای اطراف برجای گذاشت. این زمین لرزه قوی ترین زمین لرزه ثبت شده در ایران تا کنون و قوی ترین حادثه در مرکز زلزله در قرن گذشته ایران بوده است.

در گزارش سازمان زمین شناسی آمریکا که در آبان ۱۳۵۷ تهیه شده، آمده است که به دعوت موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، محققان این سازمان به ایران و منطقه آسیب دیده از دو زلزله سفر کردند. .

بر اساس این گزارش، استاد عکاشه و مهندس ایرج عشقی از موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران در این بازدید تیم سازمان زمین شناسی آمریکا را همراهی کردند. خسروآباد در ۷.۵ کیلومتری جنوب شرقی طبس بیشترین خسارت را متحمل شد.

از دیهوک گزارش شده است که به دلیل وقوع رعد و برق قبل از وقوع زلزله اصلی، به برخی از مردم دیهوک هشدار داده شده و جان باختند. اما از منطقه نزدیک طبس چنین چیزی گزارش نشده است. با توجه به تحقیقات نگارنده در سال ۱۳۷۵، ممکن است ظهور رعد و برق قبل از زلزله اصلی مربوط به آغاز گسیختگی گسل لرزه ای منطقه دیهوک باشد.

در گزارش سازمان زمین شناسی آمریکا ۱۴۰۰۰ مصدوم در گزارش آژانس برنامه تهیه شده در مهر ۵۷ حدود ۶۲۰۰ نفر برآورد شده است. گسیختگی سطحی گسل لرزه ای شرق طبس به طول ۵۵ کیلومتر مشاهده شده است. با ناپیوستگی فاصله هشت کیلومتری بین ترک های سطحی.

از میان نقشه های شتاب به دست آمده در این زلزله به همت مهندس علی اکبر معین فر، سه نقشه شتاب سه نقطه ای ثبت شده در نزدیکی کانون زمین لرزه (در فاصله کمتر از ۵۰ کیلومتری کانون زلزله) از اهمیت مهندسی برخوردار است.

فاصله محل‌های ضبط از نزدیک‌ترین محل تا ناحیه گسیختگی در ایستگاه‌های طبس، دیهوک و بشرویه به ترتیب ۳، ۱۷ و ۲۸ کیلومتر است. نقشه شتاب به دست آمده در سایت ساختمان شیروخورشید طبس یکی از قدرتمندترین نقشه های شتاب از نظر محتوای انرژی و مشاهدات دامنه بلند در فرکانس های مختلف در ایران و جهان است.

این نقشه تا چندین سال پس از زلزله طبس به عنوان مهمترین نقشه منطقه اطراف گسل ساختاری سازه های حساس بوده است. گسل زلزله ای که از پنج کیلومتری شهر طبس گذشت. اوج شتاب افقی اندازه گیری شده زمین ۰.۹۴ و ۰.۸۸ شتاب گرانش زمین در طبس بود. حداکثر شتاب عمودی ثبت شده زمین در این ایستگاه ۰.۷۴ شتاب گرانش زمین بوده است.

ظاهر نقشه های پاسخ زلزله نشان می دهد که محتوای حرکت دارای دامنه کافی از تقویت طیفی در فرکانس های مختلف است. شتاب شوک اصلی در Diehoek حداقل سه رویداد متمایز را نشان می دهد که نشان دهنده ماهیت پیچیده این گسل است. جبهه گسست از دیهوک به سمت شمال غربی امتداد داشت و به سمت طبس پیش می رفت.

یکی دیگر از جنبه های دردناک این زلزله، سقوط هواپیما در ۸ شهریور ۱۳۵۷ بود. یک فروند هواپیمای C-130 نیروی هوایی ارتش که از پایگاه شیراز برای حمل آذوقه و مواد غذایی مورد نیاز مردم زلزله زده طبس عازم تهران بود، حوالی ساعت ۸ صبح در فرودگاه دوشان تپه سقوط کرد و ۹ سرباز کشته شدند. نگارنده در هنگام فرود و البته سقوط این هواپیما این حادثه را از بالکن خانه دیده است.