سردرگمی مدیریتی در وزارت نفت


علی نیلی، انصاف نیوز: منابع آگاه از سردرگمی، آشفتگی و آشفتگی مدیریت وزارت نفت در دولت سیزدهم نسبت به گذشته خبر می دهند.

بر اساس این گزارش، وزیر نفت در اموری که مدیران مشخصی در ساختار این وزارتخانه دارند، مشاوران خود را انتخاب کرده است تا بسیاری از زمزمه های نارضایتی وی از مدیران بی ثبات به ویژه در شرکت ملی نفت به واقعیت نزدیک باشد. .

دستور وزیر به مشاورش در توسعه مزارع با توان یک نفر سازگار نیست

جواد اوجی تاکنون مشاور فروش و تصمیم گیری نفت و مشاور توسعه میادین مشترک را انتخاب کرده است، در حالی که همه اینها از مهمترین مسئولیت های شرکت ملی نفت است.

انصاف نیوز به متن حکم «مشاور ارشد راهبردی وزیر امور امنیت نیرو» دست یافته است که نشان از انتظارات بسیار فراتر از توان کاری مشاور دارد و با این صلاحیت می توان گفت جواد اوجی در تلاش است. برای خلاصی از شر شرکت ملی نفت و جابجایی فروش و صادرات در مجموعه های خارج از شرکت بوده است.

توسعه یکپارچه و افزایش فرصت های تولید از میادین مشترک یا تقویت دیپلماسی انرژی که در دستور وزیر به مشاور خود نمایان می شود، نمونه بارز انتظاراتی است که مدیر وزارت نفت از مشاور دارد. ولی. به هر دلیلی از پیگیری آن در شرکت ملی نفت امتناع می کند، انجام داده یا دلسرد شده است.

یک پایگاه خبری انرژی با انتقاد از صدور دستورات مشورتی جواد اوجی با این تعبیر گفت: وزیر نفت وظایف معاونت خود را بین دستیارانش تقسیم می کند.

اطلاعات داخل وزارت نفت توضیح می‌دهد که مدیران ارشد این وزارتخانه در دوره اخیر، ایدئولوژی گروه‌ها و گروه‌های خاص خود را دارند و هر کدام به یک تیر برق در داخل دولت متصل هستند. مثلاً می گویند مدیرعامل شرکت ملی نفت یکی از نزدیک ترین نیروها به معاون اول رئیس جمهور و هموطنش است و بیشتر به حرف آقای مخبر گوش می دهد تا وزیر نفت.

افت کیفیت شرکت های بزرگ نفتی از دیگر ویژگی های دوران اخیر است. مدیرانی که در حوزه های پتروشیمی، پالایش و توزیع انواع حامل های انرژی، تولید و انتقال گاز و… منصوب می شوند، نه تنها ماهر یا بی مهارت هستند، بلکه اساساً وظایف خود را نمی دانند.

نمونه بارز و بارز این نوع مدیران، مرتضی شهمیرزایی معاون وزیر و مدیرعامل شرکت ملی صنعت نفت است که پاسخ های فوق العاده او به سوالات فنی رسانه ها تا مدت ها دستمایه شوخی ها و شوخی های اینترنتی بود. . .

پاسخ های بی نتیجه معاون وزیر نفت تا مدت ها سوژه شوخی رسانه ها بود

انتخاب علی عسگری رئیس سابق صدا و سیما به عنوان مدیرعامل یکی از بزرگترین شرکت های پتروشیمی کشور از دیگر انتصابات پرحاشیه در حوزه نفت بود که اعتراضات بسیاری را در پی داشت. منتقدان این سوال را مطرح کردند که چرا فردی که حتی یک روز سابقه مدیریت یک کسب و کار اقتصادی را ندارد، باید مسئولیت یک شرکت بزرگ پتروشیمی را که یکی از معدود منابع ارزی کشور است، بر عهده بگیرد؟ به این سوال تا به امروز پاسخ قطعی داده نشده است.

جواد اوجی از معدود وزرای دولت سیزدهم است که از هیأت وزیران انتخاب شده و عموماً از مسائل و مشکلات این حوزه آگاه است. با توجه به این سابقه، انتصاب مدیران ارشد با پایین ترین سطح تخصصی این شبهه را تقویت می کند که اساساً انتصاب توسط وزیر انجام نمی شود، بلکه از خارج از وزارتخانه قرار می گیرد و آبروی وزیر به دستگاه امضا تقلیل یافته است.

نفت در اوج سازش است

عبدالعلی رحیمی مظفری، عضو کمیسیون انرژی مجلس با رد تمامی مطالب مبنی بر مغایرت در ستاد وزارت نفت به انصاف نیوز گفت: در وزارت نفت هیچ سردرگمی وجود ندارد و اتفاقا… این گروه بیش از آنچه فکر می‌کردیم منسجم است و به وظیفه خود عمل می‌کند.»

وی افزود: آقای اوجی از مدیریت بسیار خوبی استفاده کرده و حتی فراتر از وظایف خود، در عرصه دیپلماسی نیز بسیار موفق بوده است. قدردانی نمایندگان مجلس از وزارت نفت نیز بر اساس همین عملکردها بود.

نماینده سروستان در مجلس یازدهم گفت: وزارت نفت مشکلات خود را دارد. در این مدت همه مدیران و وزیر نفت از بدنه وزارتخانه هستند و همین امر باعث شده تا با اتحاد و هماهنگی کار کنند که امیدواریم ادامه داشته باشد.

***

اگر انبوه شایعات رسانه ای، اطلاعات و اطلاعات غیررسمی کارشناسان بخش خصوصی و یا اظهارات یکی از اعضای کمیسیون انرژی را در نظر بگیریم، بدون شک ضعف ستاد یکی از مهمترین وزارتخانه های کشور حتی در برخی موارد جایی که تحولات سیاسی در جهان بازار جهانی انرژی را آشکار می کند.تغییرات عمده و تقسیم بندی های جدید و فرصت ها و تهدیدات در این زمینه همچنان در حال تغییر است، به ضرر کشور خواهد بود و خود دولت نیز بیشتر از این وضعیت متاثر خواهد شد.

انتهای پیام