سطح بیمه شخص ثالث ۱۴۰۱ چقدر است؟


گزارش تبلیغات

کلیه خودروها ملزم به داشتن بیمه نامه شخص ثالث می باشند. این بیمه نامه برای پوشش خسارات مالی و جانی ناشی از حوادث جانبی دیگر و رانندگان در تصادفات صادر می شود. بنابراین مالک خودرو می تواند با خیال راحت از خودروی خود استفاده کند و نگران تصادفات و آسیب های ناگهانی نباشد. اما اجباری بودن این بیمه نامه بحث های زیادی را در تعیین قیمت آن ایجاد کرده است. بنابراین در این مقاله قصد داریم تا عوامل موثر بر تصمیم گیری نرخ بیمه شخص ثالث را مشخص کنیم. سپس در مورد پوشش مجموعه پوشش این بیمه خودرو در سال ۱۴۰۱ توضیح خواهیم داد.

نرخ بیمه شخص ثالث در هر سال چگونه تعیین می شود؟

تعیین قیمت بیمه سایر افراد بر عهده شورای عالی بیمه است. این مرجع بر اساس مبلغ ارائه شده توسط شرکت های بیمه و میزان خسارت پرداختی سالانه سایر طرفین را تعیین می کند. شرکت های بیمه بر اساس آمار حوادث و هزینه های مرتبط با مدیریت شرکت های بیمه، یک سری قیمت گذاری را به شورای بیمه عمومی ارائه می کنند. هدف از ارائه چنین مبلغی تعادل هزینه و درآمد در حساب شرکت های بیمه است. اما مهمتر از قیمت این پیشنهاد، میزان غرامت اعلام شده است.

میزان خسارت هر ساله توسط رئیس دادگاه تعیین و توسط هیئت عمومی بورس اعلام می شود. این مبلغ معادل دیه مرد مسلمان در ماههای حرام و عادی است. زیرا میزان دیه ماه های حرام بیشتر از ماه های عادی سال است و میزان آن در تعیین پرداخت سوم تأثیر مستقیم دارد. مثلاً برای تعیین حداقل پوشش مالی در بیمه شخص ثالث، یک مسلمان چهل روز در ماه حرام در نظر گرفته می شود.

در نهایت شورای بیمه کل، حق بیمه شخص ثالث را برای انواع خودروها بر اساس میزان غرامت و میزان پیشنهادی شرکت ها تعیین می کند. در قسمت بعدی ارقام ۱۴۰۱ و درصد افزایش قیمت بیمه شخص ثالث را توضیح خواهیم داد.

جدول نرخ بیمه سایر بیمه گذاران برای انواع خودرو در سال ۱۴۰۱

طبق استاندارد اعلام شده از سوی دیوان، غرامت تمام وقت در سال ۱۴۰۱ معادل ۶۰۰ میلیون تومان در ماه های عادی و ۸۰۰ میلیون تومان در چهار ماه قمری (محرم، ذی القعده، ذی الحجه و رجب) است. . این مبلغ نسبت به سال قبل ۲۵ درصد افزایش داشته و مجمع عمومی ممکن است بر اساس این درصد حق الزحمه را افزایش دهد. زیرا علاوه بر افزایش میزان بدهی شرکت های بیمه بابت غرامت، پرداخت ها به سایر طرف ها نیز باید افزایش یابد. اما در نتیجه سیاست های دولت برای کنترل قیمت ها و کاهش فشار مردم، نرخ افزایش قیمت بیمه برخی از مردم ۲۱ درصد اعلام شد.

در جدول زیر میانگین پرداختی سالانه برای انواع خودروها در سال ۱۴۰۱ آمده است. حداقل پوشش مالی تعیین شده برای این سال ۲۰ میلیون دلار است که اکثر قیمت ها بر اساس کسر کرونا محاسبه شده است. به عنوان مثال حداقل حق بیمه خودروهای پیکان و پراید تقریباً دو میلیون و هفتصد هزار است. اما قیمت نهایی بیمه شخص ثالث خودرو بر اساس عوامل متعددی محاسبه می شود; که در قسمت بعدی به معرفی آن خواهیم پرداخت.

برای محاسبه دقیق تر و آسان تر پرداخت های خودرو صاحبان خودرو در سال ۱۴۰۱ به وب سایت بیمه ما (bimebama.com) مراجعه کنید. با وارد کردن مشخصات خودروی خود در وب سایت، لیست قیمت بیمه سایر نمایندگان بیمه باما خودرو در شرکت های مختلف بیمه را مشاهده خواهید کرد. این لیست به شما کمک می کند تا بهترین بیمه شخص ثالث را برای ماشین خود پیدا کنید.

عوامل موثر بر قیمت بیمه شخص ثالث چی؟

۱ – نوع استفاده از وسیله نقلیه

با افزایش استفاده از خودرو، احتمال تصادف نیز افزایش می یابد. بنابراین ریسکی که یک شرکت بیمه برای جبران خسارت تاکسی متحمل می شود بسیار بیشتر از یک خودروی شخصی است. بنابراین منطقی است که سومین شارژ این خودروها نسبت به مدل های سواری بیشتر باشد. به همین دلیل است که تاکسی های شهری و تاکسی های شهری باید ۱۰ درصد بیشتر از کرایه پایه دیگران برای خودروهای سواری بپردازند. درصدهای مختلفی برای استفاده از وسایل نقلیه دیگر مانند آمبولانس، آتش نشانی، چمدان و غیره وجود دارد.

۲ – جریمه تاخیر

بیمه اجباری طرفین به مالکان خودرو این امکان را می دهد که بیمه نامه خود را در اسرع وقت تمدید کنند. اما در صورت تاخیر در آپدیت سایر بازیگران به هر دلیلی مشمول جریمه تاخیر در پرداخت خواهید شد. این جریمه روزانه و حداکثر تا ۳۶۵ روز محاسبه می شود و بیمه گر باید پرداخت کند. این جریمه هزینه شخص ثالث را افزایش می دهد و میزان آن بستگی به نوع وسیله نقلیه دارد.

۳- کاهش غیر مخرب

یکی از دلایل اصلی کاهش حق بیمه شخص ثالث کسورات غیر زیان آور است. برای هر سالی که از بیمه نامه خود برای پوشش آن استفاده نکنید، ۵ درصد تخفیف دریافت خواهید کرد. به عنوان مثال اگر شارژ ماشین برای سایر شخصیت ها ۳ میلیون باشد و سابقه ۱۰ ساله عدم استفاده داشته باشد با ۵۰ درصد تخفیف غیر مخرب مواجه می شود. یعنی صاحب چنین خودرویی باید یک میلیون و پانصد هزار گوجه بپردازد. سقف تخفیف ۷۰ ​​درصد است و پس از آن نیز ثابت خواهد ماند. اگر در محاسبه درصد تخفیف های فاسد نشدنی خودروی خود مشکل دارید از مطالب سایت بیمه باما کمک بگیرید.

۴ – سایر کسورات بیمه ای

معمولا قیمت بیمه شخص ثالث ثابت است و در شرکت های مختلف تفاوت چندانی در حجم وجود ندارد. از آنجایی که بیمه عمومی نرخ کمتر و بالاتری نسبت به قیمت بیمه دیگران دارد، شرکت ها فقط مجاز به ارسال ۲.۵ درصد تخفیف اضافی برای مشتریان خود هستند. در واقع استفاده از این گونه تخفیف ها بستگی به سیاست های بازاریابی و فروش شرکت بیمه دارد.

۵ – سال ساخت خودرو

خودروها به دلایل مختلفی مانند استهلاک، فرسودگی و فرسودگی منسوخ می شوند. این ویژگی ریسک پذیرفتن تعهدات بیمه ای اینگونه خودروها را افزایش می دهد. از این رو شرکت های بیمه برای خودروهای قدیمی هزینه بیشتری برای بیمه شخص ثالث می گیرند. بنابراین این عامل باعث افزایش هزینه برای خودروهای شخص ثالث نیز می شود.

۶ – درخواست حمایت مالی داده اید

امکان افزایش سقف پوشش مالی در بیمه شخص ثالث وجود دارد. زیرا بیمه گر اصلی نرخ را حداقل در نظر می گیرد و بیمه گر می تواند با پرداخت هزینه اضافی پوشش پوشش را تغییر دهد. البته اثربخشی این افزایش سقف تعیین کننده زمان وقوع تصادف است. زیرا اگر میزان خسارت مالی ناشی از حادثه بیش از حداقل مبلغ تعیین شده باشد، مابقی مبلغ باید از صندوق پرداخت شود. بنابراین اگر سقف غرامت مالی شما بالاتر از حداقل باشد، پرداخت های شخص ثالث افزایش می یابد.

۷- مدت اعتبار بیمه نامه

بیمه شخص ثالث معمولا به مدت یک سال صادر می شود. اما افزایش دستمزد برای بازیگران دیگر باعث شده بسیاری از مردم نتوانند به یکباره آن را پرداخت کنند. یا شاید هم امیدوار است خودرو را چند ماه دیگر بفروشد و نیازی به خرید بیمه نامه با سررسید یک ساله نداشته باشد. بنابراین می توان برای سایر طرفین بیمه با سررسید کمتر از یک سال مانند سه، شش و نه ماه ارائه کرد. البته هزینه اعمال این بیمه نامه ها بیش از نمونه یک ساله است. اما بهترین راه خرید بیمه شخص ثالث است که در قسمت بعدی به توضیح آن خواهیم پرداخت.

آیا امکان خرید اقساطی بیمه سایر بازیگران وجود دارد؟

هزینه اجرای بیمه نامه با سررسید کمتر از یک سال بسیار بیشتر است. از طرفی مبلغ پرداختی افزایش یافته و امکان پرداخت آن مبلغ برای همه وجود ندارد. در این صورت، یک طرح بیمه شخص ثالث ممکن است بهترین گزینه باشد. زیرا بدون پرداخت اضافی می توان بیمه شخص ثالث یک ساله را در اقساط مختلف پرداخت کرد. در روش اقساطی بخشی از پرداخت باید نقد و مابقی اقساط پرداخت شود. البته روش فروش مرحله ای به سیاست های عملیاتی شرکت بیمه نیز بستگی دارد. به عنوان مثال شرکت بیمه دانا کل مبلغ سایر بیمه گذاران را برای ۱۲ ماه از سال بدون دریافت پیش پرداخت پوشش می دهد. برای اطلاع از شرایط خرید اقساطی بیمه شخص ثالث در شرکت های مختلف بیمه به وب سایت بیمه ما مراجعه کنید.

آخرین کلمه

رانندگی بدون بیمه شخص ثالث مانند بازی با سرنوشت است. زیرا زمان دقیق حادثه قابل پیش بینی نیست. به همین دلیل است که بیمه شخص ثالث برای تمامی خودروها اجباری است. زیرا بیمه طرفین برای جبران کلیه خسارت های جانی و مالی ناشی از حادثه تا سقف مندرج در بیمه نامه پرداخت می کند. بنابراین در صورت بروز حادثه یک معاون مالی وجود دارد که مسئولیت جبران خسارت را بر عهده دارد. اهمیت این موضوع ما را بر آن داشت تا آخرین تغییرات را در رابطه با تصمیم گیری نرخ بیمه دیگران در سال ۱۴۰۱ توضیح دهیم.