شرایط مجوز ۲ هزار خودروی خارجی چیست؟به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، در سال ۲۰۱۷ پس از خروج آمریکا از توافق برجام و تشدید محدودیت ها، شورای هماهنگی اقتصادی سران سه کشور واردات برخی محصولات از جمله خودرو را ممنوع کرد. برای صرفه جویی در منابع ارزی

در آن سال حدود ۱۲۰۰۰ خودروی وارداتی به دلیل ممنوعیت ترخیص نشدند و در بنادر و گمرکات نگهداری شدند. با توجه به حجم زیاد خودروها، دولت قبل تصمیم گرفت تا مراحلی از جمله مجوز عادی و اظهارنامه گمرکی و پرداخت مالیات خودروهای دارای ثبت سفارش را مجاز کند و در نهایت مجوز صادر کرد و در این زمینه تقریبا ۱۰۰۰۰ وسیله نقلیه با وجود این، تقریباً ۲۰۰۰ خودروی دیگر همچنان در بندر توسط تسهیلات گمرکی نگهداری می شود.

بیشتر بخوانید:

با این حساب، با توجه به اینکه اخیراً دولت لغو ممنوعیت واردات را تصویب کرده و تصمیم گرفته است خودروهای خارجی تا سقف ۲۰ هزار یورو به کشور وارد شود، تعیین وضعیت خودروهای نصب شده حائز اهمیت است.

شرایط حذف وسایل نقلیه ذخیره شده در مناطق بندری

روح الله لطیفی، سخنگوی گمرک ایران در این رابطه گفت: در بنادر و گمرکات سه دسته خودروی حدود ۲۲۰۰ دستگاه باقی مانده است. در دسته اول حدود ۹۰۰ دستگاه ثبت نام رسمی ندارند. دسته دوم حدود ۱۰۰۰ خودرو هستند که حکم ثبت داشتند اما در دادگاه پرونده دارند که شاکی یا از طرف دولتی یا شخصی بوده است، بنابراین دسته دوم خودروهای دارای پرونده در دادگاه هستند. گروه سوم شامل حدود ۲۰۰ خودرو است که ۱۴۰ خودرو مربوط به منطقه آزاد اروند است که بیش از ۲۵۰۰ سی سی یا ساخت آمریکا و یا وارداتی از آمریکا هستند. در این گروه برخی از خودروها مربوط به قبل از سال ۲۰۱۹ هستند.

وی افزود: اگر سیاستگذاران اجازه ثبت سفارش ۹۰۰ خودرویی را بدهند که ثبت سفارش ندارند اما ارزش آنها قبل از بحران ارزی سال ۱۳۹۶ حفظ شده است، می توانند وارد چرخه مراحل تصویب شوند. نمی توان آن را اعلام کرد. در گمرک اگر انبار معتبری نداشته باشد ولی این خودروها عموما قبض انبار و اثبات ارزش خود را ندارند و فقط ثبت واردات دارند.

لطیفی ادامه داد: وضعیت هزاران خودرویی که پرونده قضایی دارند باید از طریق مراجع قضایی پیگیری شود. در صورتی که صاحبان کالا آزاد شوند، می توانند خودروهای خود را خارج کنند. تاکنون حدود ۱۲ دستگاه از این خودروها آزاد و حذف شده اند و روند ترخیص این نوع خودروها هر ماه با ترخیص تضمینی ادامه دارد که البته این مبلغ در هر ماه مبلغ کمی است.

همچنین طبق قوانین کشور، ورود خودروهای بیش از ۲۵۰۰ سی سی یا در آمریکا و یا وارداتی از آمریکا ممنوع است، اما باز هم بستگی به نظر سیاستگذار تجارت خارجی و واردات دارد. و آیا اجازه ترخیص، عرف به عنوان مجری قانون و مجوز برای ترخیص آماده است.

سخنگوی گمرک ایران تصریح کرد که آیا خودروهای قرار گرفته در ملک به سازمان اموال واگذار می شود یا خیر، در محدوده قانونی این سازمان انجام می شود.

منبع: مهر

انتهای پیام/