شرایط منطقه به آمریکا اجازه نمی دهد برجام را دفن کند/دو مشکل پیش روی اروپا در شورای حکامابوالفضل زهره وند در گفت وگو با خبرنگار سیاسی ایسکانیوز، در خصوص قطعنامه علیه ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی و تاثیر آن بر نشست شورای حکام، اظهار داشت: شرایط سختی وجود دارد.

وی با تکرار سخنان نماینده ویژه آمریکا در کنوانسیون منع همه اشکال معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای، افزود: رابرت مالی در گزارش خود به کنگره مبنی بر اینکه اجازه بازگشت ایران به برجام را نخواهیم داد. اما سهل انگاری جمهوری خواهان و خروج خودسرانه ترامپ از برجام ما را آزار داده است.

این تحلیلگر مسائل بین الملل افزود: جان کری همچنین اعلام کرد که ما در برجام هیچ توافقی به ایران ندادیم و متوجه شدیم که در بازه زمانی ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ بیش از یک تریلیون دلار علاوه بر خرید نفت ارزان، سود و سود داشته است. ایران به نوبه خود بیش از ۵۰۰ میلیارد دلار از دست داد. زیرا در برجام قیمت نفت را بیش از ۱۰۰ دلار کاهش دادیم و به کمتر از ۴۰ دلار رساندیم.

زهره وند تاکید کرد: آخرین تلاش غرب برای بحران استفاده از قدرت شورای حکام و تهدید به ارائه پرونده ایران به شورای امنیت سازمان ملل و وادار کردن ایران به کناره گیری و گفت: آنها می خواهند به ایران فشار بیاورند. با فشار سیاسی قطعنامه هایی را علیه روابط ایران و چین به تصویب رساند تا آنها نیز برجام را اجرا کنند و آمریکایی ها به برجام بازگردند.

به گفته وی؛ بعید است سفیدپوستان پرونده هسته ای ایران را به شورای امنیت ببرند. زیرا دو مشکل پیش روی آنهاست. یکی اینکه آمریکایی ها در برجام نیستند و رای دادن آنها بدون حضور آمریکا نمی تواند جریان تیراندازی را فعال کند.

وی گفت: چین و روسیه مانعی برای فعال کردن روند تیراندازی هستند و چین و روسیه به راحتی رأی شورای امنیت را نمی پذیرند و این یک چالش برای آمریکایی ها است. بنابراین، من معتقدم شورای حکام راضی خواهد شد که در جلسه امروز خود بیانیه قاطعانه ای ارائه دهد.

زهره وند گفت: آمریکا و اروپا اصلا نمی توانند برجام را دفن کنند. بوئیدن امروز با فروش نفت ونزوئلا به ایتالیا و یونان موافقت کرد. زیرا با توجه به توسعه اوکراین و بحران اروپا چاره دیگری وجود ندارد. بنابراین آمریکایی ها باید به قراردادها یا شرایط دیگری که احتمالا صادرات نفت ایران است، پایبند باشند.

به گزارش ایسکانیوز، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران صبح امروز (دوشنبه) در آستانه نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی در حساب کاربری خود در توییتر نوشت. گفتگو با جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا جوزف بورل ما در مورد مذاکرات در مورد لغو تحریم ها و چگونگی ادامه صحبت کردیم.

وی افزود: اگر بنیانگذاران قطعنامه علیه ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی تهدیدات را دنبال کنند، مسئول تمام عواقب آن هستند. ما از توافقات خوب، قوی و پایدار استقبال می کنیم. توافق در صورتی حاصل می شود که آمریکا و سه کشور اروپایی واقعی باشند.

نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار است امروز (دوشنبه، ۱۶ ژوئن) برگزار شود که رویترز روز چهارشنبه گزارش داد که ایالات متحده و سه کشور اروپایی پیش‌نویس قطعنامه مشترکی را به شورای حکام آژانس ارائه کرده‌اند و عدم همکاری کافی. با ایران، «درگیری‌ها و مسائل امنیتی حل‌نشده باقی مانده‌اند و از ایران خواستند: فوراً پیشنهاد آژانس برای همکاری بیشتر در حل و فصل همه مسائل امنیتی باقی‌مانده را بپذیرد.

وزیر امور خارجه کشورمان پیش از این در گفت‌وگوی تلفنی با جورپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هشدار داد: هرگونه اقدام سیاسی آمریکا و سه کشور اروپایی در برجام بدون شک با واکنشی سریع و سریع مواجه خواهد شد. از ایران.”