شرکت نرم افزاری از پرداخت مابه التفاوت ارز پیشنهادی خودداری می کندبه گزارش سازمان اقتصادی ایسکانیوز، هفته گذشته بود که انجمن صنفی دارندگان مواد مخدر ایران در نامه ای به رئیس جمهور نسبت به بسته شدن کانال های تولید دارو از تیرماه سال جاری هشدار داد. موضوعی که اخیراً از وجود پیوند هم افزایی در بازار خبر داده شد و باعث شد تولیدکنندگان بدون افزایش قیمت تعطیل شوند و در شرایطی که دولت برنامه ای برای توزیع ارز پیشنهادی ندارد ادامه یابد. در این خصوص اکبر برندقی، مدیرعامل گروه دارویی برکت نیز در گفت وگو با بازار توضیح می دهد.

یک چالش برای تعطیلی صنعت داروسازی وجود دارد. زیرا سکه از گوجه فرنگی ۴۲۰۰ به ۲۵۰۰۰ و ۲۶۰۰۰ گوجه رسیده است. این در حالی است که نهادهای تصمیم گیری در کشور هنوز نتوانسته اند این هماهنگی را برای تبدیل ارزها از ترجیحی به نیمه مغرضانه ایجاد کنند.

انجمن تولیدکنندگان دارویی ایران نسبت به تعطیلی احتمالی صنعت دارو و دارو به دلیل بلاتکلیفی وضعیت ارز دارویی هشدار داد، چه چالش هایی در روند تولید ایجاد شده است؟ چرا پول دارو به اینجا رسید؟

بله، چالش تعطیلی صنعت داروسازی وجود دارد. زیرا سکه از گوجه فرنگی ۴۲۰۰ به ۲۵۰۰۰ و ۲۶۰۰۰ گوجه رسیده است. این در حالی است که نهادهای تصمیم گیری در کشور هنوز نتوانسته اند این هماهنگی را برای تبدیل ارزها از ترجیحی به نیمه مغرضانه ایجاد کنند. صنعت ۴۲۰۰ گوجه فرنگی می دهد و ما باید تا نصف این تفاوت را به دیگری بپردازیم.

مابه التفاوت ارز ترجیحی و نیم ارزی که صنعت داروسازی را نادیده می گیرد و به چالش می کشد، کدام سازمان یا موسسه باید پرداخت کند؟

پرداخت این مابه التفاوت بر عهده سازمان برنامه و بودجه است که در حال حاضر انجام نمی دهد. بنابراین این سازمان به صنعت فشار آورده و از این صنعت قول می دهند که اگر اتفاقی بیفتد صنعت جبران می کند. بنابراین، صنعت ریسک پرداخت ۴۲۰۰ گوجه فرنگی و داوطلبانه را نمی پذیرد.

بنابراین مواد اولیه در صنعت داروسازی از طریق گمرک تصفیه نمی شود. عدم پالایش مواد اولیه نیز منجر به تعطیلی این صنعت می شود. بنابراین هشداری که هم افزایی در نامه ای به رئیس جمهور مبنی بر احتمال تعطیلی شرکت های دارویی صادر کرد، هشداری آشکار است.

ما بخشی از این سکه یک میلیارد دلاری را دریافت نکرده ایم، حالا یک سکه است و اگر این صنعت آن را بگیرد باید قول بدهیم که از ۴۲۰۰ تا ۲۵۰۰۰ تومان متفاوت باشیم. بنابراین صنعت این ریسک را نمی پذیرد

اوایل سال جاری با وجود صحبت های وزیر بهداشت مبنی بر خروج وجوه نسخ نسخه ای، بانک مرکزی اعلام کرد که در مرحله اول ۴۲۰۰ تومان به ارزش یک میلیارد دلار به این صنایع اختصاص می یابد. آیا بخشی از این سکه را دریافت کردید؟

ما از این ارز یک میلیارد دلاری سهمی دریافت نکرده ایم. البته این نکته حائز اهمیت است که در حال حاضر ارز وجود دارد و اگر صنعت این ارز را بگیرد باید قول تفکیک از ۴۲۰۰ تومان به ۲۵۰۰۰ تومان را بدهیم. بنابراین صنعت این ریسک را نمی پذیرد. یعنی پول هست ولی استفاده نمی شود.

بحث بر سر به روز رسانی قیمت دارو چگونه پیش می رود؟ به‌عنوان مدیرعامل یک شرکت داروسازی، آیا انتظار می‌رود قیمت دارو بسته به تورم چند درصد افزایش یابد؟

این تعدیل قیمت ها بسته به شکل دارو متفاوت است. درصد افزایش قیمت برخی داروها مانند محصولات تزریقی یا داروهای شربتی و … همه متفاوت است. با این حال، افزایش متوسط ​​۳۰ درصدی قیمت دارو تا سال ۱۴۰۱ می تواند رضایت بخش باشد.

سهام برکت جای خوبی است و در مجمع سالانه گروه دارویی برکت خبرهای بسیار خوبی برای سهامداران داریم.

در گروه دارویی برکت شاهد ارزیابی اموال و افتتاح یک شرکت جدید هستیم. وضعیت بازار سرمایه برکت چگونه است؟

ارزیابی ما این است که سهام برکت سهم خوبی است و در مجمع سالانه گروه دارویی برکت خبرهای بسیار خوبی برای سهامداران داریم. همچنین ۸۰ درصد سود شرکت شفا را که در یک سال نزدیک به یک میلیارد میلیارد تومان بوده است، تقسیم می کنیم و سود واقعی شرکت بیوسان فارمد تقریباً ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیارد است و ۸۰ درصد بین آنها تقسیم می شود. سهامداران ما همچنین اخبار خوبی برای به اشتراک گذاشتن در نشست سالانه خود داریم.

ارسال فرآورده های دارویی گروه دارویی برکت چگونه است؟

صادرات به خوبی پیش می رود و فکر می کنیم در آینده ممکن است نرخ ارز خوبی از صادرات محصولات گروه دارویی برکت به کشورهای دیگر داشته باشیم.

منبع: خبرگزاری بازار