شورش های ریاست جمهوری در عراق مبنای تحلیل انصاف نیوز


سیستم هماهنگی گروه های شیعه عراق بار دیگر از احزاب کردی خواسته است که توافق بر سر نامزد ریاست جمهوری را تسریع کنند.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از الفرات، سامانه هماهنگی با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد: از چند ماه پیش سامانه هماهنگی در صدد اصلاح روند سیاسی بوده است. روندی که برخی سعی دارند آن را به سمت ناشناخته ها بکشانند و از خواست مردم و آرای رای دهندگان دور کنند.

در این بیانیه آمده است: در توسعه این تلاش‌ها، سیستم هماهنگی گروه‌های شیعه خواهان تکمیل تفاهم بین همه گروه‌های سیاسی است و مجدداً از نیروهای سیاسی کرد می‌خواهد مذاکرات جدی‌تری برای دستیابی به توافق انجام دهند. نامزد ریاست جمهوری

در این بیانیه آمده است که نظام هماهنگی تاکید دارد که همه گروه‌های سیاسی ملی باید قبل از تشکیل جلسه مجلس برای انتخاب رئیس‌جمهور موضعی مشابه در خصوص تکمیل مراحل قانونی داشته باشند.

سامانه هماهنگی گروه‌های شیعه در پایان گفت: تیم مذاکره‌کننده تشکیل شده گفت‌وگوهای خود را با گروه‌های سیاسی و سایر گروه‌ها با هدف دستیابی به اجماع داخلی آغاز می‌کند. سازشی که در افزایش قدرت دولت آینده و توانایی آن در انجام وظایف خدماتی به بهترین شکل ممکن مفید است.

این بیانیه زمانی بیان شد که دیروز حامیان صدر برای شکایت از تحرکات سیستم هماهنگی گروه های شیعه برای تشکیل دولت جدید و رقابت برای تصدی پست محمد شیعه آل عراق وارد منطقه الخضراء و ساختمان پارلمان عراق شدند. -سودانی نخست وزیر عراق


– عربی بوست نوشت: حمله «حامیان جنبش صدر» به منطقه الخضراء بغداد و ورود به ساختمان پارلمان عراق، پیامی روشن از مخالفت عملی با تلاش های سیستم هماهنگی گروه های شیعه برای تشکیل است. دولت بدون آنها . حضور اما این بن بست سیاسی پس از ناکامی در تشکیل دولت به کجا خواهد رفت؟ آیا بازگشت به صندوق های رای تنها راه پایان دادن به وضعیت موجود است؟

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از عربی بوست، عراق پس از انتخابات پارلمانی اخیر از چهارشنبه گذشته، هفتم تیرماه، وارد طولانی ترین دوره بن بست سیاسی شده است و گروه های سیاسی عراق تاکنون نتوانسته اند وی را به عنوان رئیس جمهور انتخاب کنند و رئیس جمهور جدید ایجاد کنند. یکی دولت. پس از افزایش قیمت جهانی نفت و در نتیجه افزایش درآمدهای نفتی عراق، اجرای اصلاحات اقتصادی و توسعه پروژه ها و حتی تصویب قانون بودجه امسال با مشکل مواجه شده است.

اکنون که بیش از ۹ ماه از برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی در ۱۰ اکتبر گذشته است، دولت جدیدی تشکیل نشده است، به طوری که عراق بدون انتخاب رئیس جمهور و نخست وزیر جدید به مدت ۲۹۲ روز، بن بست را به ثبت رسانده است، در حالی که پیش از این در سال ۲۰۱۰، رکورد عدم تشکیل دولت پس از برگزاری انتخابات ۲۸۹ روز بود که با انتخاب مجدد نوری مالکی به عنوان نخست وزیر به پایان رسید.

حمله به مقر پارلمان عراق؛ پیام ذخیره شده

در شرایطی که دولت مصطفی الکاظمی به کارهای روزمره خود ادامه می دهد، به نظر می رسد عدم توافق طرفین در مورد تشکیل دولت جدید به معنای ادامه کار دولت الکاظمی به عنوان یک دولت است. دولت انتقالی تا. انتخابات جدید برگزار می شود.

در شرایط جدیدی که نشان از ادامه بن بست سیاسی دارد، روز گذشته هزاران نفر از حامیان جنبش صدر به ساختمان پارلمان عراق هجوم بردند و علیه مخالفان سیاسی این جریان و به ویژه نامزد «محمد شیعه السودانی» برای تصدی این سمت شعار سر دادند. نخست وزیر.

از زمان حمله به آمریکا و سقوط رژیم بعث، پست نخست وزیری توسط احزاب شیعه، پست ریاست جمهوری متعلق به احزاب کرد و ریاست مجلس در اختیار گروه های سیاسی سنی بوده است. اما این بار سیاسی است. اختلافات منجر به طولانی تر شدن روند تشکیل دولت جدید شده است. .

در همین راستا، جنبش صدر پس از ناکامی در تشکیل «حکومت ملی اکثریت» تصمیم به خروج از روند سیاسی عراق گرفت، اما از طریق افکار عمومی و اعتراضات خیابانی و با متهم کردن مالکی به فساد و موارد دیگر به حرکت خود ادامه می‌دهد. به خصوص فایل صوتی فاش شده درباره مذاکرات جنجالی مالکی، وی را مجبور به کناره گیری از رقابت برای تصدی پست نخست وزیری کرد و اکنون نیز به دلیل عضویت در حزب الدعوه و نزدیک بودن به مالکی، رد السودانی را اعلام کرده است. و در روند کلی یافتن شکست، ایجاد یک سیستم هماهنگی در ایجاد یک دولت جدید است.

یکی از اعضای دفتر سیاسی جنبش صدر در این باره گفت: السودانی فقط سایه مالکی است.

چی؟ پیام صدر به مخالفان سیاسی خود چیست؟

نظیر الکندوری، نویسنده و پژوهشگر مسائل سیاسی عراق گفت: حمله تظاهرکنندگان به ساختمان پارلمان پیامی فوری از سوی جنبش صدر به چارچوب هماهنگی و به ویژه نوری مالکی است که حفظ آن غیرممکن است. این چیز به کنار . جنبش به عنوان اولین برنده انتخابات قبلی

الکندوری با بیان اینکه پیش‌بینی می‌کند تنها راه حل، فرستادن کشور به سمت برگزاری انتخابات زودهنگام دیگر است، گفت: پس از اعلام سیستم هماهنگی برای نامزدی در سودان، حامیان جنبش صدر دست به اعتراض زدند. و محکوم کنند. این انتخابات در شبکه های اجتماعی

وی گفت: دلیل مخالفت جنبش صدر این است که مالکی السودانی را منصوب کرده است، او سایه مالکی خواهد بود، به ویژه اینکه السودانی یکی از اعضای حزب الدعوه به رهبری مالکی است. که در سال ۲۰۱۹ پس از اعتراضات گسترده اعلام کرد که این حزب را ترک می کند، همچنین اختلافات صدر و سیستم هماهنگی بیشتر بر اساس اختلافات گذشته صدر و مالکی است.

این کارشناس عراقی گفت: صدر تلاش می کند همان کاری را انجام دهد که سیستم هماهنگی با او انجام داد و به او اجازه تشکیل دولت مورد نظر را نداد با وجود اینکه جریان صدر بیشترین کرسی ها را در انتخابات به دست آورد، بنابراین اجازه نمی دهد. سیستم هماهنگی دولت برای ایجاد پیروان خود.

این بحران سیاسی و عدم موافقت با بودجه امسال بر پروژه های زیربنایی و اصلاحات اقتصادی تأثیر گذاشته است و مردم عراق می گویند که با وجود افزایش زیاد درآمدهای نفتی، وضعیت ارائه خدمات و وضعیت اقتصادی بدتر شده است.

«محمد محمد» کارگر بازنشسته عراقی ساکن شهر ناصریه گفت: دولت وجود ندارد و بودجه تصویب نشده است، خیابان ها پر از چاله است، آب و برق به طور مکرر قطع می شود و خدمات درمانی پزشکی، وضعیت آموزش بد است.”

بن بست سیاسی به چه سمتی خواهد رفت؟

به طور معمول، تشکیل دولت جدید عراق چندین ماه طول می کشد تا همه گروه های سیاسی مهم به توافق برسند، اما این بار اختلافات تنها به انتخاب نخست وزیر محدود نمی شود، بلکه دو حزب اصلی اقلیم کردستان، یعنی. حزب دمکرات و اتحادیه میهنی تاکنون توانسته اند بر سر یک نامزد برای پست ریاست جمهوری به توافق برسند. سمتی که باید نامزد نخست وزیری را برای تشکیل کابینه جدید تعیین کند.

الکندوری گفت: انتخابات موقت برای حمله به مجلس و حامیان جنبش صدر برنامه ریزی نشده بود، اما این اقدام تنها چند روز مانده به جلسه پارلمان که قرار بود روز شنبه برای انتخاب رئیس جمهور جدید برگزار شود، علیرغم نداشتن کردها بود. توافق و سپس تشکیل دولت جدید با نامزد یک گروه، کارهای زیادی انجام شده است.

وی گفت: بنابراین این اعتراض پیام مخالفت صدر با کاندیدای انتخاباتی در چارچوب هماهنگی و نزدیکی با مالکی است به این معنا که جریان صدر علیرغم خروج از مجلس همچنان بازیگری فعال در عرصه سیاسی عراق است. .

الکندوری تاکید کرد: اگر سیستم هماهنگی اصرار به برگزاری جلسه پارلمان و انتخاب رئیس جمهور و دادن پیام به سودانی ها برای تشکیل کابینه جدید داشته باشد، برای صدر و حامیانش چالش و مبارزه خواهد بود. که در مورد هرج و مرج و ناامنی در عراق هشدار می دهد.

به گفته وی، از روند رویدادها مشخص است که اختلافات زیاد بین نظام هماهنگی و جنبش صدر به مرحله دشوار و غیرقابل حلی رسیده است و برخی از سیاستمداران شروع به طرح درخواست برای ابقای دولت فعلی الکاظمی کرده اند. و آماده سازی برای ایجاد انتخابات جدید به بن بست سیاسی.

الکندوری درباره آینده این رویارویی سیاسی و پایان مورد انتظار آن گفت: برخی از سران نظام هماهنگی اصرار دارند که صدر را به جنگ دعوت کنند و این از اظهارات و نظرات آنها مبنی بر ورود به منطقه الخضراء مشخص است. آنها اصرار دارند که این اعتراضات تاثیری بر تلاش برای تشکیل دولت در سودان ندارد.

الکندوری در پایان گفت: حامیان جنبش صدر در سال ۲۰۱۶ نیز به منطقه الخضراء حمله کردند و به دستور صدر آن را ترک کردند، اما این بار رهبر جنبش صدر این پیام روشن را به سیاست خود داده است. مخالفان می گویند در صورت لزوم توانایی سرنگونی نظام را دارد، اما صدر در نهایت نمی خواهد و سعی می کند در شرایطی که دست بالا را دارد و تنها رهبر گروه های شیعه است، نظام فعلی را حفظ کند.

انتهای پیام