صاحبان ساختمان های بزرگ با ستون های قدرت همراه هستند


رئیس کمیته شفافیت و شهر هوشمند شهرداری تهران گفت: مالکان ساختمان های بزرگ با ستون های برق مرتبط هستند و از طریق ارکان اختیار به مدیریت شهری فشار می آورند یا این فشار را از طریق اینترنت اجرا می کنند.

احمد صادقی، یکی از اعضای شورای شهر تهران در شصت و هفتمین جلسه شورای شهر تهران به صراحت اظهار داشت: شاهد قوانین و مقررات هستیم، اما این اصلاحات مانع از اقدام بعدی می شود و کار به کندی پیش می رود و هیچ تغییری را شاهد نخواهیم بود. در قانون تا زمانی که نقشه های معیوب تهران به دست ما رسید، ضوابط ساخت و ساز در محدوده گسل باید توسط مرکز آموزش شهرداری تعریف می شد، شورای شهرسازی مرکزی تعریف می کرد و پس از تصویب ابلاغ می شد؛ اما پس از ۵- ۶ سال است که هنوز این اتفاق نیفتاده است.زیرا افراد ساکن در مرکز اطلاعات مسکونی خود یکی از بزرگترین سازندگان و معماران کشور هستند که با تصویب این آیین نامه منافع آنها به خطر می افتد.با اصلاح قانون، منافع از نظر کارشناسان شورای شهرسازی مرکزی خطرناک است. نظام مهندسی نیز با مشکل مواجه است و مهر مهندسان همچنان در دست پیمانکار است. و راه حل او را در نظر نگرفته ایم. تا زمانی که کار این موارد قطعی نشود، مطالعات موفقیت آمیز نخواهد بود. وی افزود: نباید فهرست ساختمان‌های ناایمن را افزایش داد، زیرا منافع برخی در خطر است و قوانین ساختمانی اصلاح نمی‌شود زیرا ضرر عده‌ای است!

احمد صادقی، رئیس کمیته شفافیت با شهر هوشمند در گفت و گو با خبرنگار انصاف نیوز، در تشریح تضاد منافع گفت: افرادی که به ضرورت اصلاح قوانین ساختمانی و تغییر قوانین واقف هستند باید تغییر را تایید کنند. اما آنها در این امر سهیم هستند و شرطشان این است که قانون را تغییر ندهند. بنابراین اجازه اصلاح قانون را نمی دهد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا شهرداری هم قصد دارد قانون را تغییر ندهد یا خیر؟ وی گفت: ممکن است شهرداری علاقه مند به مذاکره اجرایی باشد و تضاد منافع داشته باشد.

وی افزود: بسیاری از مالکان بلندمرتبه ها به مدیریت شهری فشار می آورند که نام ساختمان هایشان را اعلام نکند. این مالکان یا سازمان های دولتی هستند یا صاحب ساختمان ها و دفاتر تجاری بزرگ هستند. در واقع با اعلام اسامی این ساختمان ها منافع بسیاری از مردم به خطر می افتد و نمی خواهند ساختمان خود را خطرناک بنامند اما شورای شهر تهران در این مدت به شدت بر ایمنی ساختمان ها نظارت دارد.

احمد صادقی در پاسخ به این سوال که “دولت ها می توانند به مدیریت شهری فشار بیاورند اما مالکان ساختمان های بزرگ چگونه این فشار را به مدیریت شهری وارد می کنند؟” وی گفت: صاحبان ساختمان های بزرگ به ستون های برق متصل شده اند و از طریق تیرهای برق به مدیریت شهری فشار می آورند. در عین حال از طریق اینترنت مدیریت شهری را تحت فشار قرار دادند. نمونه آن مردی است که هنوز در منطقه ۱۹ خودکشی یا کتک خورده شناسایی نشده است. من معتقدم فردی چه خودش را کتک زده باشد و چه کتک خورده برای جلوگیری از بدرفتاری رفته است. اما تمام ذهنش به سمت این مرد رفت که خودکشی کرده است. در صورتی که هیچکس در آن مکان به تخلف اشاره نکرده است. اهداف می توانند اینترنت را کنترل کرده و از آن استفاده کنند. باید مواظب باشیم در چنین مواقعی از اصل موضوع غافل نشویم.

وی در پاسخ به این سوال که “چگونه می خواهید از شر سهامدارانی خلاص شوید که قوانین عمیقاً ریشه دار را تغییر نمی دهند؟” وی تاکید کرد که سیستم های نظارتی و امنیتی باید به این موضوع رسیدگی کنند. از طرفی اطلاعاتی که در دست مردم است باید شفاف باشد. تا زمانی که آنها سیستم های شفافیت را گسترش دهند و مردم را از مزایای تصمیم آگاه کنند و بدانند چه کسانی این تصمیمات را گرفته اند و چه کسانی از آنها پیروی کرده اند، به حذف ذینفعان و کاهش فشار کمک می کند.

احمد صادقی در پاسخ به این سوال که آیا این ذینفعان از اطلاعات مالیاتی هم استفاده می کنند؟ وی گفت: ممکن است از اطلاعات مالیاتی نیز استفاده کنند.

انتهای پیام/