صادق زیباکلام: بگذارید مردم اعتراض را تجربه کنند


پریسا هاشمی، انصاف نیوز: صادق زیباکلام گفت: دولت مجوز هیچ تجمعی را نمی دهد و یگان ویژه برای متفرق کردن معترضان به آنها حمله می کند، اما حامیان آنها از هفت دولت آزاد هستند و نیازی به مجوز هیچ اعتراضی ندارند. حزب الله فورا مجوز نگرفته است. این وزارت کشور است که باید تایید آنها را بگیرد.

در سال های اخیر بسیاری از تصمیمات ریز و درشت دولت با اعتراض مردمی مواجه شده است. با این حال، این اعتراضات که به خیابان‌ها می‌آمد، گاه با هجوم افراد سازمان‌یافته تغییر یافته و سرکوب می‌شد و تأثیری بر جامعه نداشت. این تعارضات در حالی به وجود می آیند که قانون اساسی و قانون احزاب حق اعتراض و اعتراض را پیش بینی کرده است. بر اساس اصل ۲۷ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، به صراحت آمده است؛ «جلسات و تظاهرات آزاد و بدون سلاح است، مشروط بر اینکه خلاف مبانی اسلام نباشد». در ماده ۲۸ قانون احزاب نیز آمده است: «بر اساس ماده ۶ قانون احزاب، برای برگزاری مجامع عمومی و سخنرانی در میادین و باغات عمومی باید از وزارت کشور تأییدیه کتبی اخذ شود». اما تا به امروز هیچ یک از این قوانین به مردم کمک نکرده است.

کدام حکومت به مردم اجازه راهپیمایی یا راهپیمایی علیه آن را می دهد؟ بنابراین شهروندان باید اصل ۲۷ قانون اساسی را اعمال کنند. اما گاهی در تظاهرات و تجمعات مسالمت آمیز افرادی هستند که با نیت خاصی به جمع مردم می آیند و با شعار دادن اراده مردم را مخدوش می کنند و با سرکوب این تجمعات مطالبات مردم سرکوب می شود و مردم بیش از پیش دچار سردرگمی می شوند. . آنها رشد کرده اند. راه حل جلوگیری از اخلال در اجتماعات و قطع دست افراد سازمان یافته چیست؟

صادق زیباکلام استاد دانشگاه تهران در گفت و گو با خبرنگار انصاف نیوز در پاسخ به این سوال گفت: بدون شک برخی از شهروندان در اعتراض به سیاست های مختلف دولت به عمد به بانک ها، ارگان های دولتی و سایرین حمله می کنند.

هیچ ملاقاتی مجاز نیست

وی افزود: اما واقعیت دیگر این است که برخی از وحشیانه ترین اعمال مانند برخورد پلیس، سنگسار، سرقت از بانک و در وهله اول سازماندهی نشده، پاسخ پزشکی معترضان است. پلیس با تجهیزات ضد شورش به تظاهرات روز جمعه حمله کرد و صدها معترض را با کامیون بیرون کشید. بنابراین، جدای از کسانی که عمدا و به طور سیستماتیک دست به رفتار خشونت آمیز می زنند، بخش دیگری از رفتار خشونت آمیز در اعتراضات مردمی، پاسخ به استفاده خشونت آمیز پلیس است. وقتی مردم کشته یا مجروح می شوند، دیگر نمی توان انتظار داشت که معترضان مودب باشند.

صادق زیباکلام با بیان اینکه «دولت اجازه هیچ تجمعی را نمی دهد» گفت: چون دولت می داند که اگر اجازه دهد ۵۰۰ نفر جمع شوند، ۵۰۰۰، ۵۰۰۰۰ و حتی بیشتر می شود و عددی غیرقابل کنترل خواهد بود. بنابراین تجمع و تظاهرات جایز نیست.

شوخی با قانون اساسی و شهروندان؟

وی با اشاره به درخواست کتبی خود از وزارت کشور روحانی تاکید کرد: پس از اعتراضات آبان ماه سال ۹۸ این موضوع مطرح شد که چرا مردم اجازه اعتراض قانونی و مسالمت آمیز را ندارند؟ چرا اعتراضات متوقف شد؟ چرا معترضان کشته شدند؟ منتقدان از وزارت کشور خواسته اند که اجازه تجمع و اعتراض را بدهد زیرا مردم حق اعتراض دارند. جالب اینجاست که بسیاری از اصولگرایان این موضوعات را مطرح کردند و قصد داشتند مرگ آبان ۹۸ را به گردن روحانی بیندازند. در آن زمان نامه ای به وزارت کشور نوشتم و گفتم; من می خواهم برای اعتراض به نفرت از آمریکا، در دروازه شرقی بهشت ​​زهرا (س) که به اتوبان قم منتهی می شود، جلسه مردمی تشکیل شود. حمله کند.» ترافیک ایجاد نمی کند.

یکی از اساتید دانشگاه تهران به قانون مجوز گرفتن از وزارت کشور یا اجازه برگزاری تجمعات مسالمت آمیز بدون مجوز اشاره کرده و گفته است: این قسمت از قانون اساسی دیگر شوخی نیست و دولت اجازه آن را نمی دهد. البته حامیان آنها مستقل از هفت دولت هستند و نیازی به گرفتن مجوز برای اعتراض ندارند. حزب الله ها فورا مجوز نگرفته اند زیرا کشور و همه چیز متعلق به آنهاست. این وزارت کشور است که باید تایید آنها را بگیرد. بنابراین تنها گروه های به اصطلاح داخلی مجاز به راهپیمایی و اعتراض هستند.

آنها مرتباً در جریان اعتراضات در ایران بازداشت می شوند

صادق زیباکلام افزود: در فرانسه بیش از یک سال است که تی شرت های زرد در معرض دید عموم قرار گرفته است. نه بانکی مورد حمله قرار گرفت، نه آتش سوزی رخ داد، نه کسی کشته یا دستگیر شد و هیچ جنایتی مرتکب نشد. هیچ کس به استخدام دولت ایران برای ایجاد ناآرامی در فرانسه متهم نشده است. سوال این است که چرا اعتراضات در هند، ژاپن، فرانسه و دموکراسی؟ از آنجایی که اعتراض در این کشورها رایج است، اینطور نیست که در ایران برخی افراد در جریان اعتراضات به بانک ها، سازمان های دولتی یا پلیس حمله کنند.

“به خصوص مردم دموکراسی تحصیل کرده اند؟” وی در پاسخ به سوالی گفت: دقیقا. شک ندارم که اگر به مردم ایران اجازه داده شود با سیاست‌های مختلف مخالفت کنند و تظاهرات مسالمت‌آمیز برگزار کنند، پس از چندین اعتراض، عناصر خشونت طلب از سوی معترضان طرد می‌شوند و فرصتی برای ایستادگی نخواهند داشت. این افراد برای سر دادن شعارهای خلاف قوانین و مقررات به سمت معترضان می آیند، اما اگر به مردم اجازه راهپیمایی داده شود، قطعا جلوی آنها را خواهند گرفت. اتاقی را تصور کنید که جمعیت زیادی پشت در بسته است، وقتی در باز می شود، همه از اتاق بیرون می روند و دیگران زیر پا لگدمال می شوند. اما اگر این در همیشه باز باشد، مردم دیگر هرگز از اتاق فرار نخواهند کرد. متأسفانه در ایران بسته شده است، بنابراین با اعتراض همه می خواهند مخالفت خود را اعلام کنند و از این فرصت استفاده کنند. اگر احتمال اعتراضات روزانه وجود داشته باشد، استفاده از خشونت متوقف خواهد شد.

صادق زیباکلام در پاسخ به این سوال که «می‌گویند پلیس در بسیاری از کشورها با معترضان برخورد می‌کند»، می‌خواهد وارد عمل شود، پلیس متوقف می‌شود و با آن برخورد می‌شود، اما در ایران معمولاً ظواهر خیابانی (چه خشونت‌آمیز و چه مسالمت‌آمیز) باعث ایجاد مشکل می‌شود. مامور ویژه بیاید و با آن برخورد کند، تفاوت این است که یگان ویژه به معترضان، معلمان، کارگران، کارمندان شرکت واحد، دانشجویان و هر گروه معترض به هر نحوی حمله می کرد تا آنها را متفرق کند.افراد تندرو.

انتهای پیام/