صحنه ای عجیب از سنگ قبر ناصرالدین شاه


سنگ قبر ناصرالدین شاه که در محفظه ای شیشه ای در کاخ گلستان نگهداری می شود با اتفاق عجیبی روبرو شده است.

سنگ قبر ناصرالدین شاه که پرتره اوست در گوشه کاخ گلستان معروف به خلوت کریمخانی نگهداری می شود. این سنگ در محفظه ای شیشه ای قرار می گیرد که اسکناس هایی نیز درون آن می ریزند. اتفاقی که چندان عجیب به نظر نمی رسد اما نه در کاخ گلستان و در تابوت شیشه ای که از سنگ قبر با ارزش های هنری و تاریخی محافظت می کند.

به گفته نگهبانان کاخ، این سکه ها معمولاً توسط بازدیدکنندگان داخل جعبه شیشه ای پرتاب می شوند. برای سایر راهنمایانی که این روزها از کاخ گلستان دیدن می کنند، این مکان جدید است، برخی از آنها می گویند که تا به حال ندیده اند کسی پولی به این صندوق بیندازد. با این حال، راهنماهایی هم هستند که متوجه شده‌اند عده‌ای از گردشگران خارجی تحت تأثیر ایرانی‌ها به داخل اتاقک سنگ مقبره پول انداخته‌اند.

سنگ قبر ناصرالدین شاه
ریختن پول بر سر قبر مردم عملی است که هیچ مبنایی در حافظه ندارد و معمولاً مبلغ آن عمدا و بر اساس اعتقادات شخصی داده می شود.

آرامگاه ناصرالدین شاه قاجار در حرم عبدالعظیم تهران قرار دارد، اما سنگ قبر او در جریان تخریب مقبره رضاشاه پهلوی در اوایل انقلاب جابه‌جا شد. مهدی حجت – بنیانگذار سازمان میراث فرهنگی – یک سال پیش در برنامه تلویزیونی «دشخط» درباره این سنگ قبر که همزمان با تخریب مقبره رضاشاه توسط صادق خلخالی و دیگران به قصد تخریب مقبره رضاشاه کشف شد. از تخریب آن نیز ذکر شد.

«سنگ مقبره ناصرالدین شاه به ارتفاع دو متر و عرض ۸۰ سانتی متر و ارتفاع ۶۰ سانتی متر مرمر سبز رنگ بسیار زیبایی بود که روی آن خطوط بسیار متنوعی حک شده بود و تصویر ناصرالدین شاه که باعث شده بود. وقتی می‌خواهند آرامگاه رضاشاه را خراب کنند، می‌آیند آرامگاه ناصرالدین شاه را خراب کنند، سه باستان‌شناس ما که هنوز آنجا هستند، به آنجا رفتند تا ببینند چه خبر است، تا مردم را خراب کنند. دارایی .

سنگ قبر ناصرالدین شاه

این باستان شناسان دیده بودند که این سنگ زیبا و اثر تاریخی است، یک نفر گفت الان اذان و ظهر است، اول نماز بخوانیم و بعد این کار را برنامه ریزی کنیم. قبول کردند و حاج آقا رفتند نماز بخوانند و جمعیت به دنبالشان آمد و سنگ را زیر سنگ ریختیم و سنگ را پشت ماشین گذاشتیم و به کاخ گلستان بردیم.

تا دهه هفتاد از مقبره ناصرالدین شاه اطلاعی در دست نبود و با افتتاح کاخ گلستان به روی عموم، این سنگ پس از ۱۷ سال (طبق اسناد کاخ) به نمایش گذاشته شد.

سنگ قبر ناصرالدین شاه دارای ابعادی معادل ۲۴۹×۱۳۱ سانتی متر است و شکل و چهره ناصرالدین شاه ظاهراً در اندازه طبیعی با شمشیر در دست تراشیده شده است. لبه این سنگ قبر نیز به زیبایی حجاری شده و با اشعاری در مدح شاه قاجار تزئین شده است.

زیر پای چپ شاه قاجار «اثر موالیمو عباسقلی هاجر» حکاکی شده است، اما در منابع تاریخی نام علی اکبر حجار به عنوان هنرمند سنگ تراشی آمده است.

محمدعلی فروغی – ذکاء الملک – در روز شنبه ۲۷ شوال ۱۳۲۱ هجری قمری در دفتر خاطرات خود از این سنگ یاد کرده و می نویسد: «چهره ناصرالدین شاه را برای سنگ قبر مذکور ناصرالدین شاه ساختند». معمار آن «میرزا علی اکبر» نام دارد. می گویند در این صنعت دانش دارد. از آنچه من شنیده ام، او حافظ سنگ است. نمی دانم کیست. چهره شاه برگرفته از آثار کمال الملک است و اطراف او کلاس های درس ناصرالدین شاه را می سازند. می گویند تاکنون سی هزار تومان خرج شده است».

گفته می شود که مجسمه ساز بزرگ حدود چهار سال وقت صرف ساختن سنگ قبر کرده و آن را از یک قطعه سنگ مرمر سبز ساخته است.

این سنگ قبر که این روزها به انحای مختلف توجه بازدیدکنندگان کاخ گلستان را به خود جلب کرده است در گوشه شمال غربی محوطه کاخ گلستان نزدیک تالار سلام به نام «خلوت کریمخانی» یا «جلوخان» قرار گرفته است.

این نام به دو صورت تعیین می شود; اولاً اساس ساختمان آن در زمان کریم خان گذاشته شد و ثانیاً به این دلیل که آقا محمدخان قاجار دستور داده بود که استخوان های کریم خان را از کاخ کلاه فرنگی فارس به این مکان که در حال عبور است منتقل کنند. توسط. هر روز. و اینگونه استخوان های کریمخان را مکرر لگد می زدند. این مکان بعدها مرکز ناصرالدین شاه شد.

در زمان رضاشاه پهلوی پله های سمت راست جلوخان که استخوان های پوسیده کریم خان در آن قرار داشت تقسیم شد و آنچه باقی مانده بود به قم و به آرامگاهی آماده منتقل شد.