عراق در حال ساخت سد بر روی «اروندرود» – پایگاه خبری تحلیلی عقوف


دبیرخانه دولت عراق از اتمام طراحی ساخت سد بزرگ بر روی اروندرود توسط شرکت ایتالیایی “تکنیکال” خبر داد و تاکید کرد که شرکت ایتالیایی “تکنیکال” طرح های مربوط به ساخت را تکمیل کرده است. این سد بزرگ بر روی شط العرب (اروندرود) پس از تکمیل، میلیاردها متر مکعب آبی را که به خلیج فارس می‌ریزد جمع‌آوری می‌کند و در نهایت به کمبود آب در مناطق جنوبی پایان می‌دهد.

به گزارش الفرات نیوز عراق، در این رابطه نجم عبد ترش، مشاور کمیته بهبود کیفیت آب وابسته به دبیرخانه دولت گفت: سدی که شرکت فنی ایتالیایی ساخت آن را به پایان رسانده، حمل و نقل آب را مدیریت و متوقف می کند. نشت و از بین رفتن آن در خلیج فارس و علاوه بر آن سد مذکور از ایجاد «زبان نمکی» و ورود آب شور به سرزمین عراق بویژه استان بصره جلوگیری کرده و مقدار زیادی را تأمین خواهد کرد. از آب. برای مناطق جنوبی به ویژه بصره و ذی قار و علاوه بر آن به رفع مشکل کم آبی در این منطقه، تغذیه و توزیع آب به اهور (تالاب) در صورت کاهش سطح آب کمک می کند.

ترش افزود: این سد به گونه ای طراحی شده که خروجی آن ۷۰ متر مکعب در ثانیه خواهد بود و این میزان برای کشاورزی در مناطق مهم کشاورزی مناطق جنوبی کافی است و به احیای باغات نیز کمک می کند. که تحت تاثیر خشکسالی و آب شور هستند.

دبیرخانه هیات عراقی با تاکید بر حمایت همه جانبه از این پروژه و برداشتن گام های مهم در این زمینه، تاکید کرد: این پروژه یک میلیارد دلار هزینه دارد و می توان عملیات اجرایی آن را آغاز کرد، به ویژه اینکه به دلیل مازاد مشکل تامین مالی وجود ندارد. درآمد نفت..

تضمین های عراق برای رفع نگرانی های ایران

ترش گفت: این پروژه ممکن است با اعتراض طرف ایرانی به دلیل تاثیرات این سد بر بنادر این کشور در شط العرب (اروندرود) همراه باشد، اما با ساخت سد در جنوب این موضوع قابل حل است. بصره و اطمینان به طرف ایران که بنادر آن تحت تأثیر این سد قرار نخواهند گرفت.

وی در پایان از نمایندگان ایالت های جنوبی در پارلمان خواست از این پروژه مهم حمایت کنند تا هر چه سریعتر عملیات ساخت این پروژه آغاز شود.

انتهای پیام/

لینک کوتاه: https://ofoghnews.ir/?p=370274