فتوای هاجریان درباره اغتشاشات اخیر! +جزئیات – پایگاه خبری تحلیلی اوغوف


به گزارش مشرق، سعید حجاریان یکی از فعالان اصلاحات اخیرا در نامه ای که در سایت مشک نو منتشر شده است، پس از توضیح ذهنی خود از روندهایی که منجر به بروز خشونت های اخیر شد، نوشته است:

بسامد مطالبات جامعه از «سیاست» آلوده به دخالت خودسرانه در مردسالاری و عدم شفافیت به «حقوق شهروندی» بدون دستکاری قدرت تغییر کرده است و طبیعتاً با این تغییر جهت می توان با عدالت انسانی-عاطفی-همدلی کرد. “!

وی در عین حال می گوید: اما نباید فراموش کرد که در عرصه سیاست همیشه باید وفادار ماند چرا که عرصه سیاست به ویژه سیاست معمولی تا مدت ها بر دیگر عرصه ها تأثیر می گذارد و فرآیندهای اجتماعی را برگشت ناپذیر می کند.

*در خصوص قسمت اول اظهارات حجاریان باید گفت که شاهد اظهارات مردی هستیم که ظاهراً «فرمانده و پیرو آشوب» است.

چه می شود اگر دیدیم فردی با سابقه در عرصه سیاسی و امنیتی و حتی ضدامنیتی مطرح شده و گفته است که مردم اکنون بدون بازی با قدرت خواهان حقوق شهروندی هستند!

آنچه حجاریان گفت یکی از پایه های «قانون جنگل» است.

او مانند همه علمای بزرگ سیاسی نیست که قانون را برای انسان متمدن لازم می دانند; جمعیت حامی خشونت را دارای حق مطالبه حقی دانسته اند که قانون هیچ اختیاری بر آن ندارد.

اساساً آنچه هاجریان تحمل می کند مگر در مختصات مفرد (دنیای بدون ریاضیات) و جهانی بدون قوانین ممکن است؟

جالبتر این است که آقای حجاریان مدعی شد با این وحدت می توان درک عاطفی داشت!

یعنى زائران چیزى که در فلسفه باطل است و در عمل قابل تصور نیست و در سایر نقاط جهان قابل ذکر واقعى نیست; به شفقت دعوت کرده است. و این کار فقط منطقی می تواند از دستیار حواس پرتی باشد.

ماجرا وقتی جالبتر می شود که بدانیم حجاریان چندین سال پیش جامعه ایران را «اعم البلاوی» نامیده است. سخنرانی ای که در نتیجه آن شاهد آشوب هایی در آبان ۱۳۷۷ و شهریور ۱۴۰۱ بودیم. شاید سخنان حجاریان در ابتدا پیش بینی سیاسی تلقی می شد، اما اکنون که از لزوم همدردی با گروه هایی از مردم صحبت می کند؛ سخنان حجاریان در ابتدا پیش بینی سیاسی بود. می توان فهمید که سلطنت آشوب او ممکن است یک استراتژی اعلامی باشد و نه یک پیش بینی!

و یا قسمت دوم گفته های حجاریان و تاکید او بر وفاداری به سرزمین سیاست!

به آقای حجاریان می گوییم این را فردی بگوید که انتخابات را تحریم نمی کند و بعد از انتخابات هم نمی گوید: اصلاحات پولی مرده است!

نه شخص آقای حجاریان که از خاندان جنبان است و همین کارها را کرده و انتخابات بعدی را تهدید به تحریم کرده است!

حالا چه شد که دوباره «سیاست» برای حجاج مقدس شد؟

پیرمردی خوش فکر، ذوق قدرت، دم از بی میلی به برداشتن اسلحه بعد از تحریم انتخابات یا توبه واقعی در نیمه شب؟!

ما بدون توبه و اصلاح حجاج به اینها باز می گردیم; ما مشکوک نگاه می کنیم …

لینک کوتاه: https://ofoghnews.ir/?p=373038