فرصت یک هفته ای دولت برای افزایش ۳۸ درصدی حقوق بازنشستگان – پایگاه خبری تحلیلی اوغوف


فرصت یک هفته ای دولت برای افزایش 38 درصدی حقوق بازنشستگان

ولی اسماعیلی نایب رئیس کمیسیون اجتماعی شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم ، در خصوص آخرین افزایش حقوق بازنشستگان اظهار داشت: بر اساس مصوبه شورای عمومی کارگران، حقوق حداقل مستمری بگیران قرار بود ۵۷ درصد و سایر مستمری بگیران ۳۸ درصد افزایش یابد.

وی افزود: دولت بند اول این مصوبه را که افزایش ۵۷ درصدی برای افراد کم حقوق بود، پذیرفت و ابلاغ کرد که دستمزد آنها از ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تن به ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار تن افزایش یافته اما ۳۸ درصد حقوق سایر رده ها افزایش یافته است. بازنشستگان به ۱۰ درصد کاهش یافت.

نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس ادامه داد: پس از اعلام افزایش ۱۰ درصدی حقوق بازنشستگان در سایر سطوح، نامه ای به ریاست محترم جمهور به عنوان رئیس فعلی کمیسیون اجتماعی نوشتم و توضیح دادم که این موضوع خلاف قانون. اصل ۹۶ قانون تامین اجتماعی و قانون اساسی. بحث ما این بود که سازمان تامین اجتماعی یک سازمان اقتصادی است که با هزینه ها و منابع اداره می شود، بنابراین از سوی دولت قابل قبول نیست که دولت بخواهد آن را تغییر دهد که متاسفانه موفق نبوده است.

اسماعیلی ادامه داد: پس از آن نامه ای به رئیس مجلس ارسال کردم و از وی خواستم این مصوبه را به کمیته اجرای آیین نامه ارسال کند.

وی خاطرنشان کرد: این موضوع به هیأت تطبیق قانون ارجاع شد و در جلسات هیأت، استدلال های خود را مبنی بر خلاف قانون و همچنین خلاف رویه رئیس هیأت تطبیق اعلام کردیم و در نهایت در جلسه هیأت تطبیق، استدلال های خود را اعلام کردیم. ، دیشب آقای قالیباف طی نامه ای از سوی رئیس جمهور مصوبات هیأت ضوابط را ارائه کرد.

نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: در حال حاضر طبق قانون، دولت یک هفته فرصت دارد تا مصوبه ۱۰ درصدی را لغو و از مصوبه ۳۸ درصدی شورای کار استفاده کند و به وزارت تعاون، کار و کار اطلاع رسانی کند. بهزیستی برای اجرا اگر این اتفاق نیفتد خلاف قانون است ماده ۲ قانون یعنی ۱۰ درصد افزایش ابطال و ۳۸ درصد افزایش سایر بازنشستگان اجرا می شود.

لینک کوتاه: https://ofoghnews.ir/?p=369645