فرمانده نیروی دفاع مقدس: بزرگترین مشکل ما وسط نظام بود


خبرگزاری فارس نوشت: سردار احمد غلامپور فرمانده قرارگاه کربلا گفت: داشتن تجربه حضور در پدافند باعث افزایش اعتماد به نفس سپاه شد و باعث شد سپاه از نیرو به تیپ و سپس به اردوگاه ارتش و نه تنها رشد کند. او در کتاب «بررسی درس‌ها و دستاوردهای جنگ» می‌گوید: در پنج شش ماه اول، آزادسازی سرزمین‌های اشغالی، کاهش سرعت، اما تبدیل شدن به نیروی تهاجمی جمهوری اسلامی در جنگ و عراق. به دلیل اینکه منطقه ما در مرز عراق بود، نیروهای جاسوسی ما با بخشی از ارتش عراق به نام مجاهدین که از طریق هور از عراق فرار کردند، رابطه خاصی داشتند، نیروهای اطلاعاتی ما با استفاده از مجاهدین و جمع آوری اطلاعات به عراق رفتند.

کمی قبل از شروع جنگ نبرد آتشینی داشتیم

وی با اشاره به فعالیت های سپاه در ماه های منتهی به جنگ می افزاید: اخبار و گزارش ها حاکی از آن است که عراق وارد عمل شده و چندین بار حمله کرده است. در درگیری های گاه و بیگاه، نیروهای ما در چذابه و شلمچه با آرپی جی عراقی ها را شکست دادند. کمی قبل از شروع جنگ، ما هم در آتش بودیم.

بزرگترین مشکل در اوایل جنگ

سردار غلامپور می گوید: به نظر من بزرگترین مشکل سوء تفاهم داخلی افسران وسط نظام بود. به دلیل اختلاف در رهبران سیاسی، گزارش ها و تحلیل ها مورد توجه قرار نگرفت. از نظر استراتژیک، سیستم در درک وقایع ضعیف بود. کمتر از ۲۰ روز مانده به شروع جنگ، عراق به ارتفاع ۲ پایی ایلام حمله کرد، اما پاسخی به این حرکت نداد.

چرا صدام حسین نتوانست در جنگ موفق شود؟

وی ادامه می دهد: برخلاف بحران سیاسی تهران، در سطح کشور شرایط متفاوت بود. ما در سطح استراتژیک شگفت زده شدیم نه در سطح فنی. به همین دلیل، عراق نتوانست کاملاً موفق باشد. به نظر من بزرگترین مشکل ما در مرکز نظام بود که در سطح استراتژیک هیچکس باور نمی کرد که جنگ شود.

تاکتیکی که مانع توسعه رژیم بعث شد

این سرلشکر هشت سال پاسداشت مقدس را نشان داد: روز ششم جنگ شهید بهشتی به همراه آقای دکتر به اهواز آمدند. شمخانی به او گزارش داد که عراق در روز سوم سرزمین بستان و روز ششم سوسنگرد را اشغال کرده و به سوی اهواز می رود. نکته قابل توجه این است که به دلیل وضعیت نظامی ایران و قدرت و سرعت تسلیحات عراقی، اشغال بستان تا سوسنگرد به دلیل مخالفت استراتژیک نیروهای ما سه روز به طول انجامید. در خرمشهر این مقاومت حدود ۴۰ روز به طول انجامید در حالی که در کویت روند حل و فصل بسیار سریع انجام شد.

آیا جوانان اهواز مرده اند؟

می گوید: وقتی شهید بهشتی رمان شمخانی را به امام دادند و اصرار داشتند که کار اهواز عالی است، ائمه گفتند: «جوانان اهواز مرده اند تا اهواز بیفتد؟ به دنبال این حکم، شمخانی از هر بخش حدود ۲۵ سرباز جمع آوری کرد. این نیروها گروه حماسه حمیدیه را به وجود آوردند. در ۱۸ مهر عراقی ها هنوز در شلمچه بودند و به مرحله جدیدی نرسیده بودند که نیروهای ما مانع حرکت آنها به جلو شدند.

حمله به محسن رضایی از تهران

سردار غلامپور با اشاره به بی ثباتی ماه های اول جنگ تصریح می کند: پاسخ نظامی به عملیات ثامن الائمه(ع) و غیرت محسن رضایی باعث تحول شد. زمانی که محسن رضایی ارتش را تشکیل داد، با یک سری حملات مشکوک در تهران مواجه شد. برخی معتقد بودند که در این مقطع، سپاه به سمت تروریسم می رود. در واقع اندیشه های محسن رضایی به دلیل مبارزات قبل از انقلاب بر اساس اصول تشکیلاتی بود و آینده بر اساس تقسیمات منطقه ای طراحی می شد. در این زمینه رضایی معتقد بود که استعداد تیپ وجود دارد. در ارتش هم صیاد شیرازی عامل هماهنگی بود. این عوامل به ایجاد واحدهای رزمی کمک کرد.

سردار احمد غلامپور در ۱۱ فروردین ۱۳۳۵ در جنوب اهواز به دنیا آمد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی از سال ۱۳۷۸ در سپاه اهواز شروع به خدمت کرد و با علی شمخانی ابتدا کمیته انقلاب اسلامی و سپس ارتش اهواز را تشکیل دادند.

وی از معدود فرماندهان سپاه بود که پس از پذیرش قطعنامه ۵۹۸ و پایان جنگ در جنوب ماند تا در سال ۶۹ به سمت معاونت عملیات سپاه منصوب شد و سردار غلامپور تا سال ۱۳۷۲ در این سمت خدمت کرد. وی از سال ۱۳۷۲ تا ۱۳۸۵ فرمانده و استاد دانشگاه پرسنل و کارکنان (دافوس) بوده و در حال حاضر عضو هیئت علمی دانشگاه امام حسین (ع) است.

انتهای پیام