قدرت خرید وام مسکن کمتر از ۱۲ متر است!


جدیدترین گزارش مرکز آمار از میانگین قیمت مسکن در تهران منتشر شد. بر اساس این گزارش، متوسط ​​قیمت مسکن در تهران به متری ۴۵ میلیون تومان رسیده است. میانگین قیمت مسکن در تیرماه نسبت به ماه قبل ۸.۳ درصد افزایش داشته است. رشد بی سابقه از سال ۲۰۰۹.

این گزارش حاکی از افزایش قیمت مسکن و کاهش ۳۸ درصدی معاملات بوده است. آمارهایی که مجموعا نشان می دهد مسکن در حال ورود به فاز کاهش تورم است.

زیرا قیمت ها مدام در حال افزایش است اما قدرت خرید مردم کاهش یافته و تعداد معاملات کاهش یافته است. پیش از این بانک مرکزی گزارشی از بازار مسکن منتشر کرده بود که چند نکته مهم را نشان می داد.

کدام خانه های تهران متقاضی دارند؟

اولین مورد این بود که تقاضا برای خرید خانه های نوساز به میزان قابل توجهی کاهش یافته و بیشتر تقاضا به سمت خانه های ۲۰ ساله بالا رفته است، خانه هایی که به دلیل قدمت قیمت کمتری دارند و با پول خریداران مسکن همخوانی بیشتری دارند.

مورد بعدی این است که تعداد خریداران خانه اولی به میزان قابل توجهی کاهش یافته است و اکثر خریداران افرادی هستند که می خواهند ملک خود را ارتقا دهند. یعنی با فروش یک واحد یک طبقه، یک واحد دیگر می خرند یا ملک خود را به واحدهای زیر ۵۰ متر تبدیل می کنند.

وام خرید اتاق ۱۲ متری در تهران!

کاهش تقاضا برای مسکن نوبتی دور از انتظار در بازار فعلی مسکن نیست. متوسط ​​قیمت خانه در تهران به متری ۴۵ میلیون تومان رسیده است. یعنی یک خریدار خانه اولی باید حداقل دو میلیارد و ۲۵۰ میلیون تومان برای خرید خانه ۵۰ متری در مرکز تهران هزینه کند.

وام مسکن برای زوجین ۴۸۰ میلیون تومان و برای مجردها ۲۸۰ میلیون تومان است، یعنی زوج های تهرانی برای خرید خانه ۵۰ متری باید یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان سپرده اولیه داشته باشند و فقط می توانند یک میلیون و ۴۸۰ تامین کنند. مبلغ خانه از طریق وام

به عبارتی با رهن زن و شوهر می توانید یک اتاق تنها ۱۲ متری بخرید! این سایز محدود به یک نفر می باشد. چرا که وام ۲۸۰ میلیونی مسکن آنها فقط برای خرید ۶ مترمربع واحد مسکونی کفایت می کند و حتی نمی توانند با این وام صاحب یک اتاق معمولی در تهران شوند.

در عین حال می توان گفت که قدرت خرید وام مسکن کمتر از ۱۲ متر واحد مسکونی است. زیرا برای خرید وام مسکن ۴۸۰ میلیون تومانی باید ۱۳۵ میلیون تومان هزینه کرد و هزینه خرید وام ۲۸۰ میلیون تومانی ۷۸ میلیون تومان است.

چی؟ ارزان ترین خانه ساخته شده در تهران کدام است؟

بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، متوسط ​​قیمت مسکن در تهران در تیرماه به ۴۵ میلیون تومان رسیده است. بر اساس این گزارش، گران ترین منطقه تهران منطقه یک است که متوسط ​​قیمت هر مترمربع خانه ۸۴ میلیون و ۵۲۲ هزار تومان است.

ارزان ترین منطقه برای خرید خانه منطقه ۱۷ است که میانگین قیمت خانه در آن ۲۲۸۹۰۰۰۰ تن در هر متر مربع برآورد شده است. بر این اساس حداقل قیمت یک واحد مسکونی ۵۰ متری در تهران یک میلیارد و ۱۵۰ میلیون تن است.

مونی: تجارت نیوز