قدیمی ترین هسته یخی جهان با ۵ میلیون سال قدمت در قطب جنوب کشف شدبه گزارش گروه علم و فناوری ایسکانیوز، برای اطلاع از آینده آب و هوای زمین می توان به گذشته نگاه کرد و یکی از بهترین راه ها حفاری و نمونه برداری از ذرات یخ در این سیاره است. اکنون دانشمندان قدیمی ترین هسته یخی جهان را کشف کرده اند که در برخی نقاط بیش از ۵ میلیون سال قدمت دارد.

حفظ طبیعی یخ در مکان‌هایی مانند قطب جنوب، جایی که حباب‌های هوای ریز از زمان‌های بسیار قدیم به دام افتاده‌اند، شناسایی نمونه‌های بکر جو زمین از هزاران یا حتی میلیون‌ها سال پیش را آسان می‌کند. شاخص هایی مانند سطح دی اکسید کربن را می توان با سایر رکوردهای باستانی مقایسه کرد تا درک عمیق تری از اینکه آب و هوا در گذشته چگونه بوده است و شرایط چگونه تغییر کرده است.

اکنون تیمی از محققان دانشگاه داکوتای شمالی قدیمی‌ترین هسته یخی را که تاکنون حفاری شده است، پیدا کرده‌اند. این نمونه از حوضه Ong در قطب جنوب گرفته شده است، جایی که آبشارهای یخی باستانی رسوبات محافظت شده توسط لایه ای از سنگ را به سطح آورده اند. در طول تابستان های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ در نیمکره جنوبی، این گروه یک هسته یخی به طول ۹.۵ متر را حفاری کردند و از آن زمان در حال مطالعه سن مواد یافت شده در هسته یخی هستند.

محققان غلظت ایزوتوپ های بریلیوم، نئون و آلومینیوم را در هسته یخ بررسی کردند. این ایزوتوپ ها توسط پرتوهای پرانرژی کیهانی در برخورد با مواد سنگی تولید می شوند و تجمع آنها می تواند نشانه ای از آخرین باری باشد که لایه های فوق الذکر روی هم قرار گرفته اند.

با استفاده از همین روش مشخص شد که پایه شامل دو توده یخی بزرگ است که روی هم قرار گرفته اند و احتمالاً مربوط به دو رویداد یخی متفاوت است. قدمت قسمت بالایی آن ۳ میلیون سال تخمین زده می شود، در حالی که قسمت پایین آن بین ۴.۳ تا ۵.۱ میلیون سال تخمین زده می شود. این رکورد تقریبا دو برابر رکورد قبلی ۲.۷ میلیون سال است.

انتهای پیام/