لایحه برنامه هفتم پایان آذرماه به دولت می رودبه گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، سید مسعود میرکاظمی درباره برگزاری جلسات مشترک دولت و مجلس برای بازنگری در ساختار بودجه گفت: مجلس برای بازنگری در ساختار بودجه برنامه دارد و ما در دولت در حال پیگیری این موضوع هستیم. ارائه گزارش به سران دولت برای دادن گزارش چرا که یکی از اهداف رهبر انقلاب در شورای اقتصادی سران قوا تعدیل ساختار بودجه است. کار حرفه ای در حال انجام است و در عین حال با مجلس روی طرح آنها کار می کنیم تا انشاالله بتوانیم به یک نظر واحد برسیم.

بیشتر بخوانید:

وی با تاکید بر اصلاحات صورت گرفته در بودجه تصریح کرد: بخشی از اصلاحات در حال انجام است. به عنوان مثال در گذشته سالانه تعداد زیادی از قوانین دائمی در بودجه تغییر می کرد و ما این مشکل را به صورت تدریجی حل می کنیم تا بودجه سبک شود و از تغییر قوانین دائمی در قانون بودجه یکساله خودداری کنیم. .

رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره آخرین وضعیت لایحه بودجه سال آینده نیز گفت: جزئیات بودجه ۱۴۰۲ را به دولت ارسال کرده ایم. درست است که هنوز در مورد برخی منابع تصمیم گیری نشده است و انتظار داریم تا یک هفته آینده این موارد قطعی شود و منابع و هزینه ها را به دولت ارسال کنیم.

لایحه برنامه هفتم پایان آذرماه به دولت می رود

میرکاظمی درباره وضعیت اخیر توسعه برنامه هفتم توسعه کشور و علت تاخیر در تهیه این لایحه نیز گفت: بررسی سیاست های برنامه هفتم در شورای تشخیص امتیاز طولانی شد. و دیر اعلام شد، همزمان با ارسال بودجه به دولت، برنامه هفتم توسعه نیز در دست تهیه است و انتظار داریم تا پایان آذرماه بتوانیم برنامه هفتم را به دولت تحویل دهیم.

وی یادآور شد: نظر رئیس شورای اسلامی این است که لایحه برنامه هفتم زودتر از بودجه به مجلس تقدیم شود. بنابراین ما با سرعت تمام روی برنامه کار می کنیم تا در اسرع وقت آن را در اختیار دولت بگذاریم.

ما در حال حاضر کسری بودجه نداریم

رئیس سازمان برنامه و بودجه در ادامه درباره کسری بودجه سال ۱۴۰۱ بیان کرد: ما کسری بودجه نداریم که بتوانیم هزینه های جاری و غیرقابل اجتناب را بپردازیم اما منابع تقریباً ۱۳۹۰ میلیارد تنی بودجه نمی تواند. شناخته شود.

میرکاظمی ادامه داد: هم اکنون ۴۰ درصد از درآمد نفت را وارد صندوق توسعه ملی می کنیم و با موافقت رهبر انقلاب دولت می تواند ۱۰ درصد آن را برای ساخت و ساز استفاده کند.

تخصیص ۸۰ درصد هزینه های ساخت ظرف ۸ ماه

وی تاکید کرد: با احتساب تخصیصاتی که تاکنون تهیه شده یا در حال ارسال است، تاکنون بیش از ۸۰ میلیارد تن هزینه عمرانی پرداخت شده است.

این مسئول همچنین به ادامه پرداخت هزینه های جاری اشاره کرد و گفت: در این ماه استرداد حقوق مهر و آبان را پرداخت می کنیم و همچنین یک میلیون تن معدل معلمان را تا تصمیم گیری پرداخت می کنیم. .

میرکاظمی در پایان در پاسخ به این سوال که آیا همچنان استقراض از بانک مرکزی برای دولت خط قرمز است، تصریح کرد: دولت برای تامین هزینه های خود وام نمی گیرد. البته از ماده ۱۲۵ قانون محاسبات عمومی کشور استفاده شد; اما ما بلافاصله آن را تغییر دادیم.

وی گفت: همیشه بیش از ۲۰۰.۰۰۰.۰۰۰ تومان از ماده ۱۲۵ مربوط به حقوق صاحبان سهام شرکت ها است که بانک مرکزی می تواند آن را به دولت بدهد و با اولین رسید تسویه کند.

لازم به ذکر است که بر اساس ماده ۱۲۵ قانون محاسبات دولتی کشور، خزانه داری مجاز است برای رفع نیازهای خود موقتاً از مانده حساب خاصی از جمله حساب وصول درآمد شرکت ها و تراست های دولتی استفاده کند. ، تا زمانی که . بلافاصله پس از درخواست سازمان مربوطه پول خرج شده را برمی گرداند.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/