لیست معلمان یک قدم به اجرا نزدیکتر استبه گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، ابلاغ استانداردهای معلمان در ۲۱ تیرماه سال جاری پس از سالها مطالبه گری معلمان در دولت سیزدهم برای ارتقای کیفیت نظام آموزشی و سپس ارتقای آن ابلاغ شد. معیشت فرهنگیان

در واقع از زمان تصویب سند اصلاح اساسی در سال ۹۰ بحث های مربوط به درجه بندی معلمان به عنوان یکی از ارکان کیفیت در نظام آموزشی مطرح شد تا معلمان برای کسب صلاحیت های حرفه ای و حرفه ای با یکدیگر رقابت کنند. خصوصیات عمومی و اختصاصی

بیشتر بخوانید:

لایحه استاندارد فرهنگیان در شرایطی ابلاغ شد که فرهنگیان با توجه به وعده های داده شده از سال ۱۳۹۶ منتظر اجرای آن بودند، این لایحه که در شورای اسلامی دولت قبل بود سرانجام با رحمت دولت میسر شد. و مجلس و همچنین پذیرش بار مالی این لایحه از سوی دولت، حمایت های خوبی را انجام دهد. برای نخبگان فرهنگی

وزارت آموزش و پرورش در چند ماه گذشته ایرادات برنامه استاندارد معلمان را برای کلیه معلمان رسمی و قراردادی بررسی و اصلاح کرد و در نهایت این برنامه با تغییرات فراوان به نفع فرهنگیان ابلاغ شد.

رئیس جمهور در ابتدای دولت سیزدهم صراحتاً از تصویب این قانون درج شده در فهرست فرهنگیان صحبت کرده بود. بنابراین در قانون بودجه سال ۱۴۰۱ دولت ۲۵ میلیارد تومان برای بهره برداری از این برنامه در نظر گرفت اما در مجلس این مبلغ به ۳۸ میلیارد تن افزایش یافت همچنین در سال های گذشته ۲۰ میلیارد تومان برای اجرای طرح در نظر گرفته شده بود. استاندارد سه ساله در حالی که در دولت سیزدهم ۳۸ هزار میلیارد تومان برای ۱۸ ماه برای ارزشیابی معلمان در نظر گرفته شد.

همچنین بر این اساس ۸۰۰ هزار نفر از نیروهای آموزش و پرورش مشمول قانون استاندارد معلمان می شوند و فقط معلمانی که در مرخصی هستند یا سرکار هستند و در نهادهایی غیر از آموزش و پرورش خدمت می کنند و نیروهای اضافی شرکت نمی کنند. همانطور که گفته شد باید در رتبه بندی گنجانده شود.حی یوسف نوری وزیر معارف به دلیل کمبود معلم در آموزش و پرورش نیروی اضافی وجود ندارد که شامل قانون استاندارد معلمان نباشد. اگر معلمی نتواند به انتهای جدول رتبه‌بندی برسد و رتبه‌بندی نشود، به مدت یک سال به او درجه یک تعلق می‌گیرد تا در این مدت رتبه خود را کسب کند.

وی درباره معلمان تازه استخدام شده نیز گفت: معلمان تازه استخدام شده با گرفتن عنوان «مربی» تغییر وضعیت می دهند و در صورت کسب عنوان مربی پس از دو دوره ارزشیابی تغییر وضعیت می دهند. البته این معلمان در مرحله رتبه بندی قرار می گیرند.

با وجود اینکه آموزش و پرورش در مهلت مقرر در قانون مراحل رسیدگی و اصلاح ایرادات لوایح را به پایان رسانده و در نهایت مصوب شد که از ۱۰ شهریور ماه حقوق ۱۴۰۰ معلم پرداخت شود اما برخی از آنها پر از موانع کوچک در شبکه است. . شبکه ها تا اجرای این قانون مشکلی ایجاد کردند که بعضا برخی معلمان را نگران کرده است.

هدف قانون ارزشیابی معلمان بهبود کیفیت، مهارت های عمومی و تخصصی به جای مادی و ایجاد انگیزه در بین مربیان است. همچنین برای این پروژه وام پایدار پیش بینی شده است.

از زمان ابلاغ این آیین نامه تاکنون، به دلیل وجود برخی ابهامات در قانون مصوب جدید و بررسی دقیق آن، نیازمند نظارت است تا در نهایت به مرحله اجرا برسد.

در واقع چندی پیش برخی از نمایندگان شورای اسلامی در کمیسیون تلفیق قوانین مجلس ایراداتی را در آیین نامه استاندارد معلمان مطرح کرده بودند که در نهایت روز چهارم مردادماه وزیر آموزش و پرورش اعلام کرد: مطبوعات که کمیسیون تلفیق قانون اشکالاتی پیدا کرده است مجلس در مورد این آیین نامه آیین نامه ای داشت که چند روز پیش به ما اشاره کردند. ایرادات در کمیسیون مربوطه رفع شد و در این کمیسیون با تکمیل آیین نامه در اولین جلسه هیات دولت موافقت کردند.

علیرضا منادی سفیدان رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات شورای اسلامی در پاسخ به ایرنا در خصوص آخرین وضعیت طرح رتبه بندی معلمان گفت: تمامی سرفصل های طرح رتبه بندی از جمله ضوابط آن در مرحله بعدی در حال تکمیل است. تا چند روز دیگر دولت تکمیل می شود و مرحله اجرا اجرایی می شود.

همچنین وزیر آموزش و پرورش در حاشیه بازدید از نمایشگاه هم افزایی مدیریت ایران اعلام کرد: تلاش می کنیم این آیین نامه را که رئیس جمهور بر اجرای آن تاکید دارند، در جلسه هفته جاری هیئت دولت در اسرع وقت نهایی کنیم.

نوری قبلا گفته بود: موضع باید سریع و دقیق اجرا شود. ما به بازخورد احترام می گذاریم، اما چنین چیزهایی زمان می برد. به عنوان مثال، قانون نظام هماهنگ پرداخت در سال ۱۳۸۵ تصویب شد، اما در سال ۱۳۸۷ اجرا شد. دولت بعد از ۶ ماه رتبه بندی را اجرا کرد و بودجه نیز منتشر شد. بنابراین باید بتوانیم به اهدافی که می خواهیم برسیم. کد رتبه بندی تمرین ۲۶ بار ویرایش شد و با دقت مورد بحث و بررسی قرار گرفت و من روی کد کدهای دیگر کار زیادی ندیدم.

منبع: ایرنا

انتهای پیام/