ماجرای یک اتفاق شگفت انگیز در سفر هاشمی به شوروی و دیدار با گورباچف


روزنامه اینترنتی فراز نوشت: دنگ شیائوپینگ، رهبر سابق چین پس از ملاقات با وی در مورد وی گفت: این مرد ممکن است باهوش به نظر برسد اما در واقع او احمق است. دیشب در سن ۹۱ سالگی آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی و به گفته بسیاری معمار سقوط آن بود.

گورباچف ​​که در سال ۱۹۳۱ به دنیا آمد، از سال ۱۹۸۵ تا ۱۹۹۱ رهبر اتحاد جماهیر شوروی بود. g. B بود.

روی کار آمدن گورباچف ​​در اواسط دهه ۸۰ قرن گذشته، در ابتدا امید زیادی را در میان مردم نسبت به بهبود وضعیت اقتصادی و گشایش سیاسی ایجاد کرد. گورباچف ​​و تیمش قصد خود را برای اصلاح با دو برنامه اصلاحی به نام های «پروستریکا» و گلاسنوس اعلام کردند. در نهایت مجموعه ای از شرایط به گونه ای پیش رفت که اتحاد جماهیر شوروی فروپاشید.

در بیش از سه دهه پس از پایان اتحاد جماهیر شوروی، کتاب ها و مقالات پژوهشی بسیاری در مورد علل فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی توسط هر یک از صاحب نظران و سیاستمداران از دیدگاه خاص خود نوشته شده است. چرایی و چگونگی این “غافلگیری بزرگ سیاسی قرن بیستم” را تحلیل کرد و این بحث هنوز ادامه دارد.

دلیل فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی هر چه بود – از مشکلات ساختاری داخلی یا به قول علاقه مندان شوروی: خیانت و ناآگاهی گورباچف ​​و تیمش – اکنون یک چیز مشخص است و آن فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی است. بخصوص در سالهای اول چیزی جز فقر و بدبختی برای مردم این کشور به ارمغان نیاورد و ذلت ملی را به دنبال نداشت. از جمله، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه درباره فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۹۱ گفت: این تقسیم روسیه تاریخی به نام اتحاد جماهیر شوروی بود. هزار سال، تا حد زیادی از دست رفت. این یک فاجعه انسانی بزرگ بود.”

گورباچف ​​چندین دیدار با مقامات ارشد ایران داشت که مهمترین آنها دیدار با اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهور وقت ایران بود.

زمستان سال گذشته ناصر نوبری آخرین سفیر ایران در شوروی در تلویزیون افق روایتی جذاب از سفر اکبر هاشمی رفسنجانی به شوروی سابق را بازگو کرد. هاشمی در آن زمان رئیس جمهور بود.

وی گفت: در سفر آیت الله هاشمی به شوروی در زمان گورباچف ​​قرار بود ایشان در ضیافت شام مقابل گورباچف ​​سخنرانی کنند. نسخه ای از سخنرانی آقای هاشمی رفسنجانی (رئیس جمهور وقت) از تهران تهیه شده بود و به سفارت تحویل داده بودم. آقای هاشمی برای سخنرانی بلند شد و دستش را در جیبش کرد و دید متن سخنرانی گم شده است.

از من پرسیدند: “داری؟” پاسخ دادم: همان نسخه ای را که به من دادند و ترجمه کردم که در سفارت مانده است، دارم.

اصلا فکر نمی کردم که متن سخنرانی فارسی هم همین نسخه باشد. خلاصه بازی ایران شد! بله واقعا داشتم سکته میکردم چون اتفاق عجیب و تاسف باری بود ولی ماشاءالله از درایت و درایت آقا هاشمی ممنونم. وی گفت: سه تا چهار بار در تهران متن را خوانده و ویرایش کرده ام و از حفظ می توانم بگویم و با آرامش زیادی بدون یادداشت برداری تمام متن را خواندند.

متن دو سه صفحه بود و کافی نبود. بعدا که با دوستانم چک کردم که متن روسی را دارند، گفتند ۹۰ درصد مطالب یکسان است. اگر زیرکی و جواب های دقیق و سریعش نبود حتماً سکته می کردم!

همچنین در یادداشت های روزانه اکبر هاشمی رفسنجانی در دوران فروپاشی شوروی، رئیس جمهور جزئیات دیدارهای وی با مقامات دولتی را نوشت و در یکی از این دیدارها، علی اکبر ولایتی، وزیر امور خارجه در ۲۲ آذر ۱۳۷۰، گزارش سفر خود را به اتحاد جماهیر شوروی و جمهوری ارائه کرد و ساکنان مسلمان گفتند: گورباچف ​​ضعیف و ناتوان شده است. یلتسین کثیف و مغرور است. جمهوری ها خواستار و نیاز به توسعه روابط با ایران هستند.

ناصر نوبری، سفیر ایران در شوروی در سال‌های ۶۹-۱۳۶۵ که عزرائیل را عامل اصلی فروپاشی شوروی و نوعی سقوط از بالا می‌داند، ناگفته‌ای از دیدار هاشمی و گورباچف ​​را اینگونه بازگو کرده است: در جلسه خصوصی گورباچف ​​و هاشمی که من هم حضور داشتم، گورباچف ​​گفت امروز صبح جلسه دفتر سیاسی (دفتر سیاسی حزب کمونیست) برگزار شد، آنجا من آنچه را که شما می خواهید در مورد سلاح های نظامی تایید کردم. کاغذ سفیدی را نشان داد که زیر آن امضای همه اعضای ۱۳ دفتر سیاسی بود؛ گفت من از همه امضا گرفتم، شما فقط در فضای خالی بالا بنویسید چه می خواهید؟ من و آقای هاشمی به هم نگاه کردیم. ، هاشمی گفت چی باید بگیم، گفتم فردا وقت بگیر تا جواب بده، شب هیئت ایرانی گیج شده بود، حتی اعضای هیئت نظامی هم نمی دانستند چه اقلام روسی سفارش بدهند، اینطور شد که فردا که یک جلسه f آراغا و گورباچف ​​وقتی لیست دعای ما رو دید گفت قدیمیه الان اسم جدیدترین سبکش اینه و … داشت لیست رو اصلاح می کرد. بزرگترین قرارداد نظامی تاریخ ایران در این سفر با رقمی بیش از ۱۰ میلیارد دلار آن کشور منعقد شد. دیدار هیئت ایرانی با گورباچف ​​برای ارائه پیام امام درباره فروپاشی کمونیسم و ​​سفر ادوارد شواردنادزه وزیر امور خارجه شوروی به تهران برای دیدار امام در جماران و عدم اشاره به آن دیدارها از دیگر خاطراتی است که در این مصاحبه به گفته نوبری: شواردنادزه نیم ساعت زودتر به دیدار امام رسید، بسیار نگران بود، دستش چنان می لرزید که صدای فنجان چای و بشقاب در دستش را می شنیدم، شواردنادزه گفت من مسئولیت دارم. برای اینکه این دیدار خوب شود و می ترسم درگیری پیش بیاید، به شواردنادزه گفتم امام هر کاری کرد شما پیگیری کنید، حتی گفتم برای دست دادن با امام جلو نرو، باید ببیند امام چیست. همین کار را انجام داد و تکرار کرد. شواردنادزه هم همین کار را کرد.”

نعمت الله یزیدی، آخرین سفیر ایران در اتحاد جماهیر شوروی که شاهد فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی بود نیز در مصاحبه ای برای گزارشی که توسط وی منتشر شد، گفت که در روزهای پس از شکست انقلاب افراطی کمونیستی علیه میخائیل گورباچف ​​رهبر شوروی در ۲۸ اوت. ۱۳۷۰. تلکسی به تهران فرستاده شده بود و پیش بینی کرده بود که بوریس یلتسین با بازگرداندن گورباچف ​​به کرملین در صدد اجرای طرح دیگری است و آن انحلال گورباچف ​​پس از برکناری تندروها با کمک او بود. شعری از سعدی در پایان تلکس نوشت: دیدم آخر گرگ من است.» یزیدی همچنین به دشواری دیدار ولایتی با یلتسین قبل از فروپاشی شوروی اشاره کرد و گفت: علیرغم اینکه گورباچف ​​بود. در قدرت بود و یلتسین شخص اول نبود، دفتر یلتسین پروتکل محکمی را با علی اکبر ولایتی و یلتسین تنظیم کرد و او ندید. به این جلسه علاقه مند باشید به گفته ایزدی: در نهایت یلتسین تنها با یک جلسه ۲۰ دقیقه ای با حضور هیئتی سه نفره از ایران پذیرفته شد، اما دیدار با گورباچف ​​بسیار گسترده تر و طولانی تر بود و به راحتی ترتیب داده شد. ملاقات با یلتسین پروتکل متفاوتی با گورباچف ​​داشت و با این کار به ما نشان دادند که با مردم غرب همکاری می کنند.

انتهای پیام