ما با کم توقع به وین می رویمبه گزارش گروه بین الملل ایسکانیوز، پایگاه خبری «آکسیوس» به نقل از یک مقام آمریکایی گزارش داد که آمریکا و ایران روز پنجشنبه (۱۴ مرداد) مذاکرات غیرمستقیم برای احیای توافق هسته ای ۲۰۱۵ در وین را از سر می گیرند.

بر اساس این گزارش، مقامات آمریکایی نگران هستند که توافق هسته ای احتمالاً بی ربط شود زیرا ایران اقداماتی را برای پیشبرد برنامه هسته ای خود و محدود کردن کار بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی انجام داده است.

به گزارش آکسیوس، این مقام آمریکایی با ادعای اینکه «اما با حسن نیت تلاش خواهیم کرد» با بیان اینکه «با توقعات کم به وین برمی گردیم» گفته است.

وی همچنین با بیان اینکه «همه می‌دانند توافق باید چگونه باشد»، مدعی شده است که برای دستیابی به توافق، مهم است که ایران از خواسته‌های خود در مورد موضوعاتی که خارج از محدوده برجام است (مانند بازرسی‌ها) صرف نظر کند. توسط جامعه بین المللی). آژانس و حذف سپاه از لیست FTO).

بر اساس این گزارش، «جوزف بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اخیرا پیش نویس توافقنامه جدید و به روز شده را ارائه کرده و از ایران خواسته در مورد این پیشنهاد تصمیم گیری کند. بورل هفته گذشته در مقاله ای برای فایننشال تایمز نوشت: پس از ۱۵ ماه مذاکره، به این نتیجه رسیدیم که جایی برای سازش بیشتر وجود ندارد. اما او مدعی شد که پیش نویس توافقنامه او “بهترین طرح است… اکنون باید تصمیم گیری شود… اگر توافق رد شود، خطر یک درگیری هسته ای خطرناک را داریم.”

انریکه مورا، معاون بورل و هماهنگ کننده مذاکرات، روز چهارشنبه در پیامی توئیتری اعلام کرد که در راه وین است و تمرکز مذاکرات بر پیش نویس پیشنهادی اتحادیه اروپا خواهد بود.

آخرین دور گفت‌وگوهای غیرمستقیم ایران و آمریکا در خصوص لغو تحریم‌ها در روزهای هفتم و هشتم تیرماه در دوحه برگزار شد. در این گفتگو، ایران و آمریکا به طور غیرمستقیم و با میانجیگری انریکه مورا، معاون سیاست خارجی اتحادیه اروپا، برجام را بررسی کردند. پس از پایان مذاکرات، آمریکا مدعی شد که برخی از خواسته های برجام دلیل به پایان نرسیدن مذاکرات بوده است. ایران ناقص بودن مذاکرات را رد کرده است.

تحلیلگران می گویند عواملی مانند فشارهای رژیم صهیونیستی، اختلافات با کنگره و مشکلات داخلی آمریکا، دلیل عدم تمایل دولت بایدن برای بازگشت به برجام در چند ماه گذشته بوده است. جمهوری اسلامی ایران دو گروه «تأیید رفع تحریم‌ها» و «گرفتن ضمانت‌های پایداری برجام» را از خواسته‌های اصلی خود در مذاکرات رفع تحریم‌ها برشمرد و تاکید کرد که فقط به آن دو طرف بازگردد. . توافقی که به جای سایر محدودیت ها، منافع اقتصادی ملموسی را برای ملت ایران به همراه خواهد داشت و راهپیمایی و پذیرش آنها را امری منطقی می داند.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه امروز (چهارشنبه، ۲۱ مردادماه) گفت: در این دور از مذاکرات، نظرات طرف‌های ذیربط از جمله ایده‌های جمهوری اسلامی ایران ارائه شد. به هیئت وزیران. از طرفی در این هفته بحث و تبادل نظر خواهد شد

سخنگوی وزارت امور خارجه با تاکید مجدد بر عزم جمهوری اسلامی ایران برای دستیابی به توافقی قاطعانه که تضمین کننده حقوق و منافع ملت ایران باشد، ابراز امیدواری کرد که طرف‌های مقابل با اتخاذ تصمیم، شرایط را حل کنند. تصمیمات لازم به طور جدی روی حل مسائل باقی مانده تمرکز کنید.بحث های موثر ارائه دهید.

منبع: فارس