ما نماندیم و تصویرمان عبدالجواد موسوی ماند


سید عبدالجواد موسوی در خبرآنلاین نوشت:

خب، از این به بعد شاهد تصاویر بیشتری از این دست خواهیم بود. تصاویر نشان می دهد که رهبران حکومت وحدت ملی در میدان ظاهر شده اند و بلافاصله خود را به میدان مسابقه انداخته اند تا باسن خود را خم کنند و گره از کار پنهان خلق خدا بگشایند.

من نه ذهن می خوانم و نه هیزمی بر آتش جهنم می افکنم که اینگونه نمایش ها روحیه ریاکاری این مدیران را نشان می دهد. اما می توانم با اطمینان بگویم که این نوع مدیریت لزوماً محبوب نیست. مردم از دیدن یک مدیر در میان خود خوشحال می شوند.

به خصوص در مواقع بحران، حضور مدیران می تواند آنها را تشویق کند. بارها دیده ایم که در هنگام بلایای طبیعی و غیرطبیعی، مردم از غم فریاد می زنند که هیچ یک از رهبران این احزاب ظاهر نشده اند. یعنی مردم انتظار دارند فرادستان در چنین مواقعی به آنها نزدیک باشد و عمق فاجعه را از نزدیک لمس کند و به گزارش های رسمی و غیر رسمی بسنده نکند. اما این بخشی از داستان است.

آنچه در نهایت اهمیت دارد نتایج بدست آمده است. اگر قرار باشد این نمایش که همیشه با همراهی عکاس، فیلمبردار و خبرنگار همراه است، پایان خوبی داشته باشد، مردم از این پس نه تنها نمایش را دریافت خواهند کرد، بلکه آن را به لیست آرزوهای خود اضافه خواهند کرد. یعنی اگر فردا اتفاق بیفتد که هیچ افسری در میدان حضور نداشته باشد و با برنامه ریزی و مدیریت خوب ماجرا حل نشده باشد، مردم می گویند دلیل اصلی عدم حضور رهبران است. اما باید تصویر این داستان را نیز در نظر گرفت.

اگر این حضور عمومی و میدانی پایان بدی داشت چه؟ آن وقت مردم نخواهند گفت که این صحنه سازی ها فقط روشی برای فریب مردم و نمایشی ریاکارانه برای پنهان کردن ضعف ها و بی لیاقتی ها و سهل انگاری آنهاست؟ و اگر بگویند این درست نیست؟ و نکته دیگر این است که باید توجه داشته باشیم که این برنامه های محبوب به سرعت می توانند به عکس تبدیل شوند. مدیران نالایق هستند که بلافاصله این حضور عمومی را به عرصه رقابتی برای دیده شدن و رجزخوانی تبدیل می کنند. در شهرستان ها دیده ام که فرماندار و شهردار در ارائه خدمات کوچک و شفاف به شهروندان کوتاهی می کنند اما مثلا در روزهای عید در و دیوار شهر را پر از رنگ های درشت و رنگارنگ می کنند. پوسترهایی که با عکس ها و پیام های تبریک به شهروندان مزین شده است.

مطمئنم اگر در حال حاضر خبری از محبوبیت این نمایش نباشد، به زودی تصاویر و ویدئوهایی منتشر می شود که مایه تمسخر همه خواهد شد، به گونه ای که اصل ماجرا مخدوش می شود و خیر. حتی برای خدا با کمک خلق خدا جرأت می شود

ما نماندیم و عکسمان ماند
ما نماندیم و عکسمان ماند

انتهای پیام