مدیرعامل پست: از اول به فکر خودت بودی و از اینستاگرام استفاده نکردی! – پایگاه خبری تحلیل افق


محمود لیایی معاون وزیر ارتباطات و مدیرعامل شرکت ملی پست گفت: سهم شرکت ملی پست در تجارت آنلاین پیش از این ۷۷ درصد بود که به ۶۰ درصد کاهش یافته است و دلیل آن این است که حجم بازار الکترونیک -تجارت افزایش یافته است. این نیز قولی از سوی دولت است که توانسته ایم فرصت های بیشتری را برای نقش آفرینی بخش خصوصی در تجارت الکترونیک فراهم کنیم و این کاهش سهام را نشانه خوبی می دانیم.

به گفته وی، ارزش کل فروش تجارت الکترونیکی کشور در سال ۱۴۰۰ بالغ بر ۱۲ میلیون و ۳۶۹ هزار میلیارد ریال و رشد نرمال ارزش فعالیت های تجارت الکترونیکی ۱۳ درصد بوده است.

لیایی درباره فشار رسانه ها برای اعلام نظر درباره کاهش درآمد پستی به دلیل فیلترینگ فعلی اینترنت و اینستاگرام در کشور، توضیح داد: چندین سال است که مسئولان اصرار دارند که کسب و کارها از بسترهای رسمی استفاده کنند. در عوض توسط دولت تهیه شده است. استفاده از ابزار خارجی مانند اینستاگرام و در آنجا موفق شوید.”

لیایی با بیان اینکه متأسفانه مردم عادی به این صحبت ها توجهی نکردند و کسب و کار خود را در تریبون های دولتی تبلیغ نکردند، توضیح داد: اکنون به دلیل وضعیت کشور اینستاگرام فیلتر شده و همه مردم نمی توانند به آن دسترسی داشته باشند، اگر خود اینستاگرام باشد. ایرانیان را بلاک کردند، آنها چگونه پاسخ خواهند داد؟»

مدیرعامل شرکت ملی پست گفت: اکنون نوک تیز پیکان انتقادات متوجه رهبران شده است، اما دلیل آن این است که تجار به آنچه رهبران در مورد استفاده از بسترهای بومی می گویند، توجه نمی کنند.

وی در بخشی از سخنان خود با ارائه اطلاعات متناقضی درباره آمادگی بسترهای داخلی برای ارائه خدمات به کسب و کارها گفت: در نظر داریم این موانع را که تاثیرات منفی داشته است به فرصت تبدیل کنیم و کم کم شرایط در حال فراهم شدن است. ایجاد شده و پلتفرم هایی در حال توسعه هستند که مشاغل می توانند از آنها برای ارائه خدمات خود استفاده کنند.”

لیایی درباره سفر خود به استان مازندران توضیح داد: متوجه شدم حتی در روستاها نیز محصولات از طریق اینستاگرام به فروش می رسید. در بازدید مردم من را دیدند و گلایه خود را از وضعیت اینترنت و فیلتر شدن اینستاگرام ابراز کردند و من به آنها گفتم که خود شما از قبل به این فکر می کردید که اگر روزی اینستاگرام تعطیل شود چه اتفاقی می افتد؟ باید به فکر خودت بودی و از ابزارهایی مثل اینستاگرام استفاده نمی‌کردی.»

وی با بیان توانایی شرکت ملی پست در حمایت از رشد و توسعه تجارت الکترونیک در کشور، تصریح کرد: در حال حاضر ساختمان های فعالی به متراژ ۷۷۵ هزار متر مربع داریم و این ارقام به هیچ دولتی اعلام نشده است. یا فردی موسسه تجارت الکترونیک همچنین حدود ۱۱ هزار دفتر پستی داریم و در حال پیگیری برای افزایش این تعداد در روستاها هستیم.

مدیرعامل شرکت ملی پست تصریح کرد: در برخی از مناطق شهری برخی از مسائل پستی را به دفاتر پیشخوان و بخش خصوصی واگذار کرده ایم و در حال پیاده سازی سامانه هایی هستیم که مهم ترین آن سامانه «رستابازار» است. در آینده، همانطور که کسب‌وکارهای روستایی را به پلتفرم‌های محلی می‌آوریم و کنترل امکانات آن‌ها را در دست می‌گیریم، کسب‌وکار آنها را نیز توسعه خواهیم داد.»

به گفته وی، برای سهام شرکت ملی پست در اقتصاد دیجیتال نیز برنامه ریزی شده است و بر این اساس ۸ درصد از کل ۱۰ درصد سهم هدف اقتصاد دیجیتال در تولید ناخالص ملی ملی در اختیار پست قرار گرفته است. شرکت.

معاون وزیر ارتباطات درباره موضوع استفاده روستاییان از پلتفرم های خارجی توضیح داد: تجار نباید روی چیزی که پایدار نیست سرمایه گذاری کنند چه اینستا و چه پلتفرم های دیگر حتی محلی. با توجه به وضعیت آمریکا و دشمنی این کشور با مردم ما، این کشور تا حد امکان بر اقتصاد ایران تاثیر خواهد گذاشت و با توجه به اینکه ایالات متحده صاحب پلتفرم های تجارت الکترونیک خارجی مورد استفاده کسب و کارهای ایرانی است، توصیه ما این است که کسب و کارها از بسترهای داخلی استفاده کنند. .

وی در پاسخ به این سوال که آیا در حال حاضر امکان استفاده از پلتفرم های داخلی وجود دارد یا خیر؟ او گفت بله. قابلیت انتقال تمامی کسب و کارها به بسترهای محلی وجود دارد و فلسفه وجودی شبکه ملی اطلاعات، رفع نیازهای محلی کسب و کار آنلاین و رفع این مسائل است.

لینک کوتاه: https://ofoghnews.ir/?p=373218