مسیر مرموز بازار سهام


بورس تهران در روزها و هفته های اخیر با بلاتکلیفی مواجه بوده و مسیر بازار همچنان در مه فرو رفته است چرا که با وجود پیشرفت مذاکرات، فرسایش مذاکرات امید سرمایه گذاران را برای رسیدن به یک معطوف کرده است. مرحله. که توافق در ناامیدی

از سوی دیگر، ادامه روند تورم اخیر و تاثیر آن بر قیمت تمام شده شرکت ها، پارامترهای ارزشی در بازار را تحت تاثیر قرار داده و از ادامه رشد قیمت ها در بازار جلوگیری کرده است. بازار دیروز نیز در فضایی نااطمینانی تحت تاثیر چنین مسائلی قرار گرفت.

شاخص چطوره؟

در چهارمین روز معاملاتی هفته، بورس در ۱۵ دقیقه ابتدایی معاملات را با تغییرات مثبت آغاز کرد و سپس با افت تقریباً ۳۸۰۰ واحدی به سطح یک میلیون و ۴۴۱ هزار واحد نزدیک شد. شاخص هم وزن نیز با افزایش ۱۴۳ واحدی در روز به سطح ۴۱۰ هزار و ۷۷۷ واحد رسید که بالاترین مقدار در ۳۵ روز گذشته بود.

این افزایش به دلیل افزایش قیمت سهام در چند شاخص بود که وزن چندانی در نماگر بورس ندارند، اما در روزهای گذشته به دلیل تمایل به افزایش شاخص های محصولات و بسیاری دلایل دیگر، آنها شاهد افزایش قیمت بوده اند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که بخش کوچکی از این اقبال به مارک‌های کوچک بازار به این دلیل است که بسیاری از این مارک‌ها با احتمال افزایش قیمت تمام شده محصول و در نتیجه افزایش قیمت فروش مواجه هستند. برجام به ثمر نمی رسد و تورم در حال افزایش است، بنابراین می توان نتیجه گرفت که تغییر در رفتار سرمایه گذاران کوتاه مدت و انحراف آنها از شاخص های شاخص ساز به علائم کوچک ناشی از عدم اطمینان بازار در شرایط است. مذاکرات برجام

چه علائمی بر شاخص تأثیر گذاشت؟

“فولاد” که پس از فروش در زوایای مختلف همچنان در فاز منفی معامله می شود، در گزارش های مردادماه خود با سر و صدا ظاهر نشد و نتوانست انتظارات سهامداران خود را برآورده کند، زیرا افت قیمت جهانی کالاها و کاهش نرخ ارز دلیل خوش‌بینی به مذاکرات میان‌مدت مرداد شد، این علامت تاثیر بسزایی بر شاخص کل داشت و باعث کاهش ۸۴۰ واحدی شاخص شد.

همچنین دو خودروساز بزرگ کشور یعنی ایران خودرو و سایپا در صدر پرمعامله ترین شاخص های بورس تهران قرار دارند و تاثیر منفی بر شاخص کل برجای گذاشتند. این دو امتیاز در میان اخبار مثبت و منفی درباره برجام و ابهامات ایجاد شده در بازار مورد استقبال خریداران قرار نگرفت.

ایران خودرو کار خود را با شیب نزولی آغاز کرد و پس از کشمکشی طولانی و طاقت فرسا، قیمت این سهم ۲.۷۷ درصد کاهش یافت. «خساپا» نیز مانند ایران خودرو پس از تلاطم های فراوان در روز گذشته به روند نزولی خود ادامه داد و سهامداران خود را با کاهش ۳.۴۷ درصدی قیمت مواجه کرد.

افزایش درآمد نقدی حاصل از سود سهام شرکت های زیرمجموعه «هخشتی» در مردادماه نسبت به ماه قبل، دلیل افزایش شاخص هم وزن در بورس تهران بود.

کاهش ارزش معاملات و کاهش انگیزه معامله گران

پس از دو هفته بهبود، ارزش معاملات جزئی بورس در اواسط مردادماه امسال بازگشت، زیرا پس از پاسخ نامعلوم آمریکایی ها به پیشنهاد ایران، بار دیگر فضای اقتصادی و بازار را به شدت تحت تاثیر قرار داد. کشور در وضعیتی قرار گرفته است که من درک نمی کنم. و بازرگانان از خرید و فروش ثمربخش محروم شدند، در بازار از آنان گرفت.

صرافی چه کرد؟

شاخص فرابورس ایران با افت ۱۴ واحدی به ۱۹ هزار و ۳۰۰ واحد رسید. بانک دی با توجه به کاهش درآمدهای تسهیلات صادر شده در مرداد ماه، نقش کلیدی در قرمز شدن بورس داشت. «فاذر» که گزارش ماهانه خوبی در کدال منتشر نکرد و در مردادماه با کاهش درآمد مواجه شد، پس از بانک دی بیشترین تاثیر را در ریزش شاخص فرابورس داشت.

ضعف افراد واقعی در دادن پول خود به بازار

در آخرین روز معاملاتی، حدود ۱۲۱ میلیارد تن پول واقعی از بازار برداشت شد که کمترین میزان برداشت در ۱۱ روز گذشته بود. در حال حاضر، بررسی ها نشان می دهد که تمایل فروشندگان واقعی برای برداشت پول خود از بازار نیز کاهش یافته است.

در همان زمان، صنایعی بودند که توانستند پول واقعی را جذب کنند. بیشترین خالص ورودی ها مربوط به گروه فلزات اساسی و کاشی و سرامیک و بیشترین خالص خروجی نیز مربوط به خودروسازان و گروه قطعه سازی بوده است.

کدام بخش ها در فعالیت دیروز رتبه اول را کسب کردند؟

اگر معاملات صنایع مختلف را بررسی کنید، می بینید که صنعت سیمان جزو صنایعی بود که رنگ سبز در نقشه بازار داشت، زیرا گزارش های ماهانه آنها نشان می دهد که شرکت های سیمانی در مردادماه نسبت به ماه قبل سود بیشتری را به ثبت رسانده اند. محصولات آن ها. نیز افزایش یافته است.

در عین حال گروه کاشی و سرامیک که معمولاً در بازار کمتر مورد توجه قرار می گیرد، توانستند گروه خود را تقریباً سبز بپوشانند. برخی از گروه‌های متال اصلی مانند ذوب نیز با پول واقعی مرتبط بودند.

مبانی بازار ممکن است هنوز توجیه خوبی برای خرید در اختیار سرمایه گذاران قرار ندهد. همانطور که در بالا گفته شد، تورم و افزایش دستمزد ناشی از فشار عمومی که باز هم ناشی از تورم و فشار اقتصادی است، منجر به افزایش قیمت تمام شده و کاهش حاشیه سود در شرکت ها در بازار شده است.

این را می توان در تمام صنایع بورس مشاهده کرد و نه تنها برای چند گروه یا کسب و کار خاص در کشور، بلکه شرکت هایی که به سمت صادرات گرایش دارند و ممکن است در صورت افزایش نرخ ارز نیما افزایش پیدا کنند. بودن. که ناشی از مذاکراتی است که به ثمر نمی نشیند یا آن را زیاد می کشاند.سطح فروش محصولات آنها در خارج از کشور نیز در دام تورم گرفتار شده و دولت با سرکوب نرخ ارز از رشد درآمد این شرکت ها جلوگیری می کند. . بورس نه تنها منتظر مذاکره است، بلکه منتظر حل مشکلات داخلی است.

ارزش کل بورس اوراق بهادار تهران