مقامات عراقی مخالف حملات هوایی در اربیل هستند


تسنیم نوشت: شب گذشته حمله هواپیمای بدون سرنشین در نزدیکی اربیل، پایتخت اقلیم کردستان عراق، بر اساس آمار رسمی سه مجروح بر جای گذاشت. هنوز هیچ گروه یا فردی مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته است.

مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق شب گذشته در تماس تلفنی با مسرور بارزانی، نخست وزیر اقلیم کردستان، بر لزوم همکاری برای جلوگیری از تکرار حملات تاکید کرد.

مصطفی الکاظمی گفت: «حمله پهپادی نشان دهنده تأکید برخی افراد بر ایجاد حس هرج و مرج و حمله به کشور است و دولت عراق با همکاری دولت اقلیم کردستان به نظارت بر کسانی که خواهان بی ثباتی هستند، ادامه می دهد». در تلفن

کاظمی همچنین تاکید کرد که دولت بغداد با هر گونه ارعاب و نقض قانون و نظم عراق مخالف است.

مسرور بارزانی همچنین بر لزوم اقدام مشترک با دولت بغداد برای ایجاد ثبات و امنیت بیشتر تاکید کرد.

بر اساس بیانیه دفتر مصطفی الکاظمی، دو طرف در گفت‌وگوی تلفنی تاکید کردند که هدف از حمله پهپادی شب گذشته، ایجاد اختلال در هماهنگی بین بغداد و اربیل و تشدید اوضاع بوده است.

در همین راستا، برهم صالح، رئیس جمهور عراق در واکنش به حمله شب گذشته هواپیمای بدون سرنشین، آن را اعتراضی به تلاش های جاری در این کشور برای تقویت امنیت ملی و غیرنظامی توصیف کرد.

برهم صالح در ادامه تاکید کرد که باید با تلاش برای بی ثبات کردن عراق و تضعیف امنیت و ثبات عراق به شدت مخالفت کرد و موضع دولت ها و نهادهای امنیتی در برابر قانون شکنان باید تقویت شود.

از سوی دیگر «شاهوان عبدالله» معاون اول پارلمان عراق نیز خواستار ادامه همکاری های امنیتی دولت فدرال و اقلیم کردستان عراق شد.

وی در بیانیه ای گفت که باید تلاش شود تا با همکاری بغداد و اربیل تیپ ۲۰ ایجاد شود و شکاف امنیتی موجود برطرف شود.

در همین حال ، منابع اربیل گفتند که دولت منطقه ای کردستان عراق (KRG) (Asayesh) در حال جلوگیری از پخش این حادثه در رسانه ها بود.

در همین راستا، انجمن آزادی روزنامه نگاری در بیانیه ای اعلام کرد که بنیاد آسایش از حضور خبرنگاران روداوو، NRT، کردستان ۲۴، کردستان GKTV و CNN برای پوشش خبری این رویداد جلوگیری کرده است.

این در حالی است که «نشاد رشاد» خبرنگار شبکه «ویستکه الاخباری» نیز توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است.

هیئت معاونت سازمان ملل متحد در عراق (یونامی) در پیامی به حمله پهپادی شب گذشته در اربیل پاسخ داد.

یونامی تاکید کرده است که عاملان این حمله باید شناسایی و محکوم شوند و موضع دولت و رهبری عراق باید تقویت شود.

شورای امنیت کردستان عراق نیز در بیانیه خود بدون ارائه مدرک مدعی شد که حزب الله عراق در حمله پهپادی دست داشته است. این شورا در بیانیه ای اعلام کرد: هواپیمای انتحاری مورد استفاده در این حمله از منطقه آلتون کبری به سمت اربیل پرواز کرد.

انتهای پیام/