من از غذام خرج می کنم دارو بخرم!


صداوسیما در روزهای اخیر در روز تولد جلال مگی یکی از ستاره های مطرح ایران گزارشی از وضعیت فعلی او تهیه کرد. گویا افسر دیگر صدا و سیما را ترک کرده و بیشتر در خانه مشغول مطالعه و تماشای فیلم است. با این حال جلال مازی یکی از بزرگترین صدا و سیمای ایران است و صدایش ماندگار است.

مجری «گشتگردی» این روزها نقل قول دیگری دارد که بازتاب زیادی در شبکه های اجتماعی داشته است. احسان نظام بکایی (روابط عمومی سریال سلمان فارسی) همزمان با دوم مرداد ماه سالروز تولدش، مطلبی از دیدارش با این هنرمند منتشر کرد.

در یادداشت این خبرنگار آمده است:
“امروز جلال ۸۲ ساله می شود، چند روز پیش به دیدن مهرشهر کرج رفتم، دقایقی قبل از ورود حسین قرایی، مدیرکل روابط عمومی صداوسیما، آنجا بودم، بیماری و کهولت سن انجام شد. بر صدای رسا و ذهن او تأثیر نگذارد.

یکی از افسران چیزی گفت که قلبم را شکست. “من از غذای خود خرج می کنم تا دارو بخرم! گیج هستم! چقدر باید زندگی کنم؟ ممکن است هفت، هشت ماه دیگر بروم. نباید آنقدر زبانم را تنگ کند که آبروی ۸۰ ساله ام را بگیرد. گم شده است.”

متوجه شد که من عصبانی هستم. او تغییر موضع داد. “این را برای ترحم نمی گویم! اگر می توانستم کار کنم، نیازی نداشتم! پیشنهادی دارم که بنویسم، اما می دانم که نمی توانم. چرا آبروی خود را بردارم؟ شاید صدایم برای یک نقش مناسب است اما مثل قبل کنترلی روی صدایم ندارم و شاید احساس مسئولیت هم نمی کنم، ای کاش مسئولان فرهنگی به حرف ما گوش می دادند تا شب ها آشفته نخوابیم اما من به خدا اعتماد داشته باش.”

زندگی هنری

جلال مگی متولد ۱۱ مرداد ۱۳۲۰ مدیر و بازیگر نمونه ایرانی تلویزیون و سینما است. او را یکی از مهم ترین و قابل اعتمادترین هنرمندان تاریخ نویسندگی ایران می دانند. رفعت هاشم پور، دیگر آهنگساز مشهور ایرانی، همسر او بود.

مقامی فعالیت هنری خود را از کودکی با بازی در تئاتر آغاز کرد و سپس با تشویق حیدر صارمی در سال ۱۳۳۷ وارد عرصه دوبله شد و هوشنگ لطیف پور خود را استاد دوبله معرفی کرد و در سال های طلایی دوبله صداپیشگی کرد. در فیلم های نامبرده ای به کارگردانی علی کسمایی، محمدعلی زرندی، عطاءالله کاملی، ایرج دوستدار، احمد رسول زاده، سعید شرافت و ابوالحسن تهامی.

او صدای بسیاری از بازیگران جوان سینما مانند رابرت ردفورد (بروبیکر، بوچ کسیدی و ساندنس کید، پابرهنه در پارک، تعقیب، سه روز کندور، استینگ، همه مردان رئیس جمهور)، داستین هافمن است. (فارغ التحصیل، کابوی نیمه شب)، آل پاچینو (پدرخوانده)، آلن دلون (وقتی دزد بودم)، فرامرز الغزال (غزل) و نویل جیسون (محمد رسول الله) و…

خیابان جلال

جاذبه ها؛ خاطره ای از روزهای جنگ

مقی در سال ۱۳۷۱ در سن ۴۲ سالگی با برنامه تلویزیونی «دکدانی ها» و به مدت ۱۲ سال در دوران جنگ و پس از آن چهره های متفاوتی را در تلویزیون سیاه و سفید نشان داد.

این برنامه در دوران جنگ هشت ساله به یکی از پرمخاطب ترین برنامه های تلویزیونی ایران تبدیل شد و اکنون به عنوان یک برنامه نوستالژیک شناخته می شود. بخش‌های مختلف این نمایش از منابع مختلف از جمله تولیدات داخلی، آرشیو پخش، دفاتر پخش در پاریس، لندن، بن و همچنین فیلم‌های ارسالی بینندگان جمع‌آوری و پخش شد.

آهنگ تیتراژ این برنامه نیز یکی از آهنگ های خاطره انگیز در بین بینندگان این برنامه است. این موسیقی به نام «عشق گل» توسط جوئل فاگرمن آهنگساز فرانسوی ساخته شده و یکی از آهنگ های آلبوم «ماجراجویی گیاهان» است که در سال ۱۹۸۲ برای یک برنامه مستند در فرانسه ساخته شده است.

منبع: بهترین