مهین قدیری اولین قاتل زن ایران با بلیط ماشین گرفتار شد!


رکنا نوشت: بازخوانی پرونده مهین قدیری به بهانه بیانیه ای درباره مهین ناگفته ها و زوایای این پرونده را آشکار می کند.
به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان ؛ مهین قدیری نام اولین قاتل زن ایران است که در ۳۲ سالگی در قزوین ۶ قتل انجام داد.

اواخر سال ۱۳۶۶ با دستگیری مهین قدیری راز جنایت هولناک شش قتل فاش شد و رسیدگی به قتل های زنجیره ای در قزوین در دستور کار دادگاه قرار گرفت.

مهین که در زمان قتل عام ۳۲ سال داشت طعمه خود را از میان بزرگان حاضر در محراب برگزید و آن را بهانه کرد تا آنها را به جایی که می رفتند ببرد. او قربانیان را با خودروی کرم رنگ رنو ۵ خود سوار کرد. سپس به آنها شیره سمی تزریق کرد و پس از خفه کردن قربانیان، اموال و طلاهای آنها را ربود و اجساد را در حاشیه شهر رها کرد. وی پس از دستگیری علت این قتل را فقر و بیماری پسرش عنوان کرد.

قربانیان مهین قدیری

مهین قدیری پنج زن میانسال و یک مرد داشت و اولین کسی که مهین قدیری را به قتل رساند، صاحبخانه بود.

مهین قدیری در اواخر سال ۸۹ به دار آویخته شد و این پرونده به پایان رسید.

حالا پس از گذشت چهارده سال از ترور هولناک این سریال، مهدی ابراهیمی سردبیر رکنا که در آن زمان نویسنده این پرونده بود، به بهانه انتشار مهین، جزئیات منتشر نشده این پرونده را بازخوانی می کند.

مهین به ظن قتل دستگیر شد اما آزاد شد

مهین قدیری قبل از انجام پنج قتل عام بزرگان قزوینی ابتدا بزرگ صاحبخانه اش را کشته بود. پس از قتل صاحبخانه، مهین به عنوان تنها مظنون پرونده دستگیر شد، اما از اعترافات فرار کرد و از دست قانون گریخت و این بار با بازگشت به بدنه جامعه، مرتکب پنج قتل دیگر شد.

مهدی ابراهیمی با اشاره به تماشای فیلم مهین در تفسیر این پرونده گفت: در زمان این ترور روزنامه نگار بودم و تحقیقات خود را در خصوص تبعید قزوین آغاز کردم.

سردبیر رکنا ادامه داد: اگر رسیدگی به این پرونده به درستی انجام می شد، احتمالاً شش مورد بیشتر نبود. و خانواده هایی که از مرگ یکی از عزیزان غمگین هستند همچنان می توانند با عزیز خود زندگی کنند. ناگفته های این پرونده نشان می دهد که از نظر پلیس و دادگاه، اگر تدابیر خاصی اتخاذ می شد، تعداد قتل ها به کمتر از شش نفر می رسید».

مهدی ابراهیمی با اشاره به اولین قتل عام مهین قدیری توضیح داد: «مهین قدیری قبل از انجام یک سری قتل، پیرمردی را که صاحب خانه اش بود، کشت. روز قتل پیرمرد با او به بانک رفته بود و امضای خود را در فرم بانک پر کرده بود. او بعداً به خانه بازگشت و با درگیری با پیرمرد او را کشت. مهین قصد خود را از کشتن پیرمرد به قصد ناموس اعلام کرد و گفت صاحبخانه به او نظر دارد و به او گفته شوهرت را رها کن تا با هم در کرج زندگی کنیم؛ اما با این حال، مهین به او گفته است: البته صحت ادعای مهین تایید نشده است.

مهین ماجرای قتل را به همسرش گفت و تنها قتلی که شوهر مهین می دانست قتل بود. مهین به همسرش گفته بود که صاحبخانه مواظب من است و شوهرش به انتقال جسد به کانال کمک کرده است. مهین با ماشینی که جسد پیرمرد روی صندوق عقب بود از مدرسه دنبال دخترش می رفت. او به خانه دوستش هم سر زد و شیرینی خرید. سپس جسد را به داخل کانالی انداخت که چند روز بعد زیر یک پل کشف شد. مهین هم از گاوصندوق پیرمرد پول دزدیده بود.

مهین بعداً در اعترافات خود اظهار داشت که فراموش کرده است عینک صاحبخانه را از خانه بیرون بیاورد، زیرا بدون عینک نمی تواند بیرون برود. حال سوال اینجاست که چرا ماموران پلیس به وجود شیشه هایی در داخل خانه که نشان می داد صاحبخانه در خانه اش کشته شده است توجهی نکردند. و همچنین چرا در نظر نگرفتند که همان روز صبح مهین با پیرمرد به بانک رفت؟ مهین رد در آن زمان با خودروی پراید خود در یک آموزشگاه رانندگی مشغول به کار بود و تنها چند روز پس از تصادف خودروی خود را رها کرده بود و ۲ میلیون تومان خرج خودرویش کرده بود که همه اینها قابل تامل بود.

یکی از قربانیان شوهر مهین بود

مهین پس از کشتن پیرمرد، عمه شوهرش را در خانه اش کشت. و این دومین قتل یک زن توسط مهین بود. سردبیر رکنا در تشریح این قتل ها اظهار داشت: پس از پیدا شدن جسد خاله مهین در منزل وی مشخص شد که قاتل با مقتول آشنا بوده و ماموران به راحتی می توانستند با وی تماس بگیرند. بستگان قربانی را برای سرنخ بررسی کنید. از مهین که شوهرش برادرزاده مقتول بود و بسیار مست بود.

این امر حساسیت تحقیقات را در مورد خانواده این مرد افزایش می داد و با توجه به اینکه مهین زمانی مظنون به قتل صاحبخانه بود، امکان بازجویی مجدد از وی وجود داشت که این کار را نکرد. حتی در قتل اولین زن مهین، دو نوجوان به پلیس گفتند که دو زن را در جاده‌ای گرد و خاکی در یک خودروی رنو ۵ دیده‌اند. مأموران به راحتی می‌توانند با ردیابی رنو ۵ که توسط آن زن رانندگی می‌کرد، از مهین خبر بگیرند. چند خودرو رنو ۵ زن با راننده زن در قزوین بود؟ همچنین ماشین مهین به نام او بود.

مهین قدیری جریمه شد

مهدی ابراهیمی با اشاره به اینکه پس از ترور سوم، مفقود شدن سران در رسانه ها منجر به تکرار جنایت مهین شد، تصریح کرد: هرکس طلاها را در اختیار داشت به بهانه کمک به آنها سوار ماشینش شد و به جایی رسید. رفتن . در این مرحله ضعف برخورد رسانه ها با مسئولان باعث تکرار جنایت شد. چون باید مردم را آگاه می کردند.

تا خانم های مسن مراقب باشند طلاهایشان را به رخ نکشند و سوار ماشین غریبه نشوند. سرانجام یکی از بزرگانی که پس از گزارش رسانه ها از کشتار زنان سالخورده از ترس مسموم شدن از نوشیدن آب میوه خطرناک خودداری کرد، توانست از مهین فرار کند. وی جزئیات مهین قدیری و خودروی وی را به اطلاع ماموران رساند. در این هنگام پلیس شک کرد که قاتل در حال شکار مقتول در مزار امامزاده است و دوربینی را روی قبر امامزاده قرار داد.

یک روز یکی از مأموران برای بررسی دوربین به سر قبر رفت و پس از بازگشت متوجه شد که ماشینش جریمه شده است. بنابراین ممکن است مهین به دلیل سفر به این مکان بلافاصله جریمه شده باشد. بررسی موضوع منجر به شناسایی خودروی مهین و دستگیری وی شد.»

انتهای پیام/