ناامیدی، دلیل اصلی کوچ از ایرانقطب حسین| اخیراً یکی از رهبران انقلاب در دیدار با شرکت کنندگان در همایش شاهدان جامعه عشایری کشور اظهار داشت که هرکس مردم را دلسرد کند برای دشمن کار می کند.

مقام معظم رهبری تضعیف ایمان دینی، تضعیف امید و امید به آینده کشور را از مولفه های جنگ نرم علیه ملت برشمردند و خاطرنشان کردند: ایجاد احساس ناامیدی، بی ثباتی و این که رهبران نمی دانم چگونه این کار را انجام دهم. اداره کشور از جمله اقدامات مردم منفور ایران است و امروز همه به آینده ناامید هستند یا ایمان مردم را تضعیف می کنند یا مردم را بی اعتماد می کنند که خواه نداند به تلاش ها و برنامه های رهبران خوشبین نیستند. او به نفع دشمن کار می کند.

سال هاست که مهاجرت نخبگان از کشور موضوع مهمی در کشور بوده و بسیاری از افراد تحصیل کرده و با سابقه کشور را به بهانه کار و اشتغال ترک می کنند. اما متاسفانه این روزها مردم عادی هم مشتاق جابه جایی هستند و شنیده ایم که خیلی ها به بهانه های زیادی از مهاجرت صحبت می کنند و مهاجرت و خروج از ایران را خیلی ها دیده ایم.

نکته نگران کننده اینجاست که بحث مهاجرت بین کودکان، نوجوانان و جوانان رواج پیدا کرده و از این به بعد بدون منطق به فکر مهاجرت هستند و این برای آینده کشور بسیار خطرناک است.

اگر موج مهاجرت در سال های گذشته انگیزه سیاسی داشت، تب مهاجرت اخیر دیگر سیاسی نیست. با توجه به صحبت های هر یک از متقاضیان مهاجرت که مشکلات اقتصادی، آزادی اجتماعی و امید را دلیل خود برای تمایل به مهاجرت می دانند.

در سال های اخیر برخی از مسئولان اعلام کرده اند که یک میلیون و ۵۰۰ هزار ایرانی در صف مهاجرت به استرالیا و کانادا هستند و این رقم که باید امروز افزایش یافته باشد، نگران کننده است. خروج نیروهای ماهر و آموزش دیده به اقتصاد ملی لطمه وارد می کند و یکی از دلایل زیان ایرانیان مهاجرت نیروهای نخبه است.

«امید» واژه‌ای است که امروزه به نظر می‌رسد به سطح بدتری رسیده است و با توجه به افزایش مهاجرانی که به کشورهای مختلف می‌روند و میلیاردها دلار به بهانه خرید ملک در کشورهای همسایه می‌روند، به وضوح می‌توان آن را مشاهده کرد.

همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند ناامید کردن جوانان و فرهیختگان، همدستی با دشمن است و این امر باعث می شود نقش امید و شادی دولت جدید و حل مشکلات اقتصادی رواج بیشتری پیدا کند. طبق آمار از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰ حدود ۵۰۰ هزار نفر به تعداد مهاجران ایرانی اضافه شده است.

در واقع به طور متوسط ​​سالانه ۵۰ هزار شهروند ایرانی مهاجرت می کنند! بخش مهمی از این مهاجرت در چند سال اخیر رخ داده است. در واقع می توان گفت که سیل مهاجران در ایران در یکی دو سال اخیر به سونامی مهاجران تبدیل شده است و دلیل اصلی آن از دست دادن امید به آینده در کشوری است که به دلیل «نابارور بودن» شناخته می شود. مرز”.

طبق آمار برخی نهادها، امید به زندگی در جامعه ما به ۷۶ سال افزایش یافته است. اما آنچه مشخص است کاهش امید به آینده و افزایش روزمرگی در کشور است.

نگاه به چهره گیج و گاه هراسان مردم در جوامع شهری و روستایی اعتبار آمار رسمی را تایید نمی کند، بلکه برعکس نشان می دهد که بسیاری از مردم در حالت خشم و ناامیدی و اندکی امیدواری به آینده هستند. . این به دلیل فشار اقتصادی است.مشکلات زیست محیطی و شیوع بیماری هایی مانند کرونا.

گرانی و افزایش تورم هر روز و ساعت باعث شده است که بسیاری از جوامع در محاصره اخبار تلخ و غم انگیز قرار گیرند. افزایش قیمت دلار و ارز که ارتباطی به جمعیت زیاد کشور ندارد، بلکه عامل و عامل اصلی تنش هایی است که مدام در سطح جامعه در حال گسترش است.

رئیس مرکز آموزش راهبردی ریاست جمهوری در چند روز گذشته پیشنهاد ایجاد آژانس ملی مهاجرت برای جلوگیری از مهاجرت را داده و اعلام کرده است که کشورهای همسایه می خواهند با وعده مبالغ هنگفت، نخبگان ایرانی را تحت تاثیر قرار دهند.

نکته این است که با حرف و دستور و تشکیل ستاد نمی توان جلوی مهاجرت را گرفت و دولت باید به فکر گام های عملی و افزایش سطح رضایت عمومی در جامعه و افزایش خوش بینی به آینده باشد. بسیاری از گزارش‌های نگران‌کننده مانند افزایش قیمت‌ها و تورم، مردم را احاطه کرده و آنها را به صبر در برابر این روند تشویق کرده است.

به عنوان مثال یکی از امیدهای مردم این روزها همین مذاکراتی است که در اروپا برای توافق برجام انجام می شود و خیلی ها امیدوارند که توافق پیروزی حاصل شود و در آینده آنها تاثیرگذار باشد. که ممکن است چشم انداز آینده کشور افزایش یابد و مهاجرت نخبگان و ایرانیان به کشورهای دیگر نیز کاهش یابد.