نقد فیلم کرات; یک کمدی ترسناک خوب!


فرادید| اروپای شمالی به دلیل فرهنگ عامه وحشتناکش، بستر مناسبی برای تولید فیلم های ترسناک است. به عنوان مثال، احتمالاً چیزی در مورد افسانه های استونی نشنیده اید، اما داستان های ترسناک جالبی در بین آنها وجود دارد که داستان «کرت» یکی از آنهاست. بر اساس این داستان ها، کورت نام نوعی عروسک جادویی است که از وسایل خانه ساخته می شود و با خریدن روح از شیطان می توان آن را احیا کرد. وقتی این اتفاق می افتد، کورت می تواند هر کاری که صاحبش به او بگوید انجام دهد.

به گزارش فرادید؛ حالا راسموس مریوو کارگردان استونیایی روایتی مفرح و جالب از این ماجرا را در قالب یک کمدی ترسناک به نام «کورت» ارائه کرده است. در واقع جنبه خنده دار فیلم بیشتر از جنبه ترسناک آن است. داستان فیلم از جایی شروع می شود که برادران نوجوان به نام های میا و کوین به همراه والدین خود به خانه مادربزرگشان در روستا می روند. آنها چند روز پیش مادربزرگ می مانند تا پدر و مادرشان دو نفره سفر کنند.

نقد فیلم کرات;  یک کمدی ترسناک خوب!

پدر میا و کوین هنگام خروج به طور تصادفی تلفن همراه آنها را می گیرد. حالا این دو جوان که همیشه پای تلفن هستند، نمی دانند چگونه در این محیط روستایی خوش بگذرانند. یک شب، مادربزرگ برای آنها داستانی در مورد کرت تعریف می کند و روز بعد، بچه ها کتابی در مورد چگونگی ساخت این موجود پیدا می کنند.

از چند ضایعات بت می سازند و پس از فروختن کیسه ای خون به شیطان، از او روح می خرند! اما روح به جای اینکه وارد مجسمه شود به جای اشتباه می رود! ویژگی کرت این است که باید مشغول باشد وگرنه به صاحبش آسیب می رساند. پس حالا بچه ها باید سر این کرت فوق العاده را به هر نحوی که می توانند نگه دارند تا به چیزهای بد فکر نکند.

فیلم کورت می توانست بهتر از اینها باشد. می‌توانست داستان جذاب‌تری را پشت سر بگذارد، موقعیت‌های جذاب‌تر و تهدیدهای بیشتری داشته باشد و به‌جای کنایه‌های سیاسی گنگ موجود در داستان، بیشتر روی جنبه تخیلی و افسانه‌ای داستان تمرکز کند.

نقد فیلم کرات;  یک کمدی ترسناک خوب!

اما با همه اینها، «کورت» همچنان فیلم خوبی است. بهترین ویژگی محیط تمیز و هیجان انگیز است که عمدتا به دلیل دیالوگ پویا و بازی های کودکانه ایجاد شده است. بازیگران نوجوان فیلم به خصوص نورا مریو (در نقش میا) بازی طبیعی و جذابی دارند و نحوه ارتباط بچه ها با مادربزرگشان جالب، گرم و جذاب است.

می توان گفت «کورت» نمونه خوبی از یک فیلم ترسناک برای کودکان است که بزرگسالان از دیدن آن لذت خواهند برد. بعضی جاها می توانید تصور کنید که داستان فیلم چقدر مضحک است. در واقع، خوب است. مثلا داستان خرید روح از شیطان خیلی ناگهانی مسیر داستان را از واقعیت به فانتزی کامل تغییر می دهد. اما این پوچ بودن داستان است که این فیلم را خاص، متفاوت و جذاب می کند.

اگر استفاده از این عبارت عجیب نباشد، می توان گفت «کورت» یک فیلم خنده دار خوب و دیدنی است! هنر راسموس مریوو در این فیلم این است که توانست داستان ترسناک درونی را وارد دنیای کودکان کند و علاوه بر حفظ وحشت و تاریکی، زندگی کودکانه و تخیلی را نیز به داستان بخشید.

کارگردان: راسموس مریوو

بازیگران: نورا مریوو، هری مریوو، ماری لیل

امتیاز منتقدان (راتن تومیتوز): ۴%