نکاتی برای جذب بیشتر کلسیم و جلوگیری از کمبود کلسیمبرای جذب مناسب کلسیم، باید مقادیر کافی ویتامین D را نیز مصرف کنیم که برای جذب کلسیم ضروری است. این ویتامین را می توان از طریق نور خورشید به دست آورد. بسیاری از افراد از کمبود کلسیم رنج می برند و سعی می کنند از غذاهای سرشار از کلسیم استفاده کنند. با این حال، کمبود کلسیم را نمی توان به جذب نسبت داد، بلکه ناشی از تغذیه است. ۷ نکته مهم در این قسمت برای توقف جذب ماده طبیعی ماده وجود دارد که نیاز به استفاده از مکمل های کلسیم را بی نیاز می کند.

بیشتر بخوانید:

برای جذب بهتر کلسیم چه کنیم؟

وقتی تحقیقات پزشکی کمبود کلسیم را نشان می‌دهد، باید در نظر بگیریم که آیا غذاهای کم کالری می‌خوریم، از بیماری‌های خاصی رنج می‌بریم یا به دلیل نحوه جذب این مواد مغذی در بدنمان هستیم.

اگر به دنبال تغذیه خوب هستید، در اینجا چند نکته وجود دارد که به شما کمک می کند تا کلسیم بیشتری را به طور طبیعی جذب کنید:

۱. در مصرف لبنیات زیاده روی نکنید:

وقتی از کلسیم صحبت می کنیم، بلافاصله به یاد شیر و هر نوع لبنیات دیگری مانند پنیر و ماست می افتیم. اگرچه همه این نمونه ها منابع خوبی از کلسیم هستند، اما با وجود استفاده از همه این مکمل ها، همچنان می توانیم کمبود کلسیم داشته باشیم.

در برخی موارد، سطوح معینی از لاکتوز می تواند تأثیر مضری بر جذب کلسیم داشته باشد، به همین دلیل است که غذاهای غنی از کلسیم همیشه نیازهای بدن را برآورده نمی کنند.

۲. خود را با سبزیجات تغذیه کنید:

سبزیجات سبز منبع عالی کلسیم هستند. برای جلوگیری از کمبود کلسیم، باید سبزیجات را به رژیم غذایی روزانه خود اضافه کنیم. سبزیجات با داشتن خواص پاک کنندگی آنتی باکتریال از مشکلات سلامتی جلوگیری می کنند.

سبزیجات خام مفیدتر هستند و می توان از آنها در سالاد و اسموتی استفاده کرد. ترکیبی از سبزیجات و میوه هایی مانند موز، توت فرنگی یا آناناس می تواند یک نوشیدنی خوشمزه با خواص دارویی باشد.

۳. ارده را به رژیم غذایی خود اضافه کنید:

کنجد یکی از غذاهای طبیعی است که سطح بالایی از کلسیم را تامین می کند. تولید کنندگان روغن را از دانه کنجد می سازند. مصرف این غذای بسیار خوش طعم و معطر در غذاهای آسیایی بسیار رایج است. روش دیگر استفاده از کنجد استفاده از ارده است. ارده را می توان با نان تست و ساندویچ سرو کرد.

کنجد را می توان با طعم شیرین و تلخ میل کرد. برای شیرین شدن خمیر می توان آب انگور را به آن اضافه کرد.

۴. به دستگاه گوارش خود کمک کنید:

مهم ترین نکته ای که همیشه در تغذیه مناسب باید به خاطر بسپارید این است که مصرف زیاد فیبر جذب کلسیم را در روده دشوار می کند. اگرچه فیبر یکی از مهمترین مواد مغذی در رژیم غذایی است، اما نباید در مصرف آن افراط کرد.

۵. در وعده صبحانه شیر بادام بخورید:

بادام یک غذای سالم و سرشار از کلسیم است. برای بهره مندی از فواید بادام باید به صورت روزانه و منظم مصرف شود. یک راه آسان برای افزودن بادام به رژیم غذایی، تهیه شیر بادام خانگی است که جایگزین خوبی برای شیر لبنیات است. این نوشیدنی خوشمزه و مقوی برای همه افراد در هر سنی مناسب است.

۶. مراقب فیبر نیز باشید:

مهم ترین نکته ای که همیشه در تغذیه مناسب باید به خاطر بسپارید این است که مصرف زیاد فیبر جذب کلسیم را در روده دشوار می کند. اگرچه فیبر یکی از مهمترین مواد مغذی در رژیم غذایی است، اما نباید در مصرف آن زیاده روی کرد.

۷- ویتامین D بیشتری مصرف کنید:

مصرف ویتامین D به اندازه جذب کلسیم مهم است. یکی از موثرترین و طبیعی ترین راه های جذب ویتامین D، قرار گرفتن در معرض نور خورشید به مدت ۱۰ دقیقه در روز است. البته پوست کل بدن باید بدون هیچ محدودیتی مانند لباس و ضد آفتاب در معرض نور خورشید قرار گیرد.

البته باید مراقب باشید که زمان زیادی را زیر نور آفتاب نگذرانید. از طرف دیگر باید از ضد آفتاب، کلاه و عینک آفتابی استفاده کنید، علاوه بر این، غذاهای حاوی ویتامین D در جذب این ویتامین بسیار خوب هستند.

برخی از غذاهای حاوی ویتامین D عبارتند از:

روغن جگر ماهی

ماهی (غذاهای دریایی، ماهی تن، سالمون)

سفیده تخم مرغ

منبع: رطوبت

انتهای پیام/