هدف ترکیه از ساخت این حجم سد چیست؟


بغداد قصد دارد در اولین فرصت نشستی میان ایران، عراق و ترکیه برای رسیدگی به موضوع عراق برگزار کند. عراقی ها نگران خشکسالی در کشورشان هستند.

مهسا مژدهی: معضل گرد و غبار امسال بهار را به فصلی سخت برای منطقه تبدیل کرده است. عراق بیش از هر کشور دیگری با این مشکل مواجه است و ایران از ابتدای فروردین روزهای زیادی را با گرد و غبار سپری کرده است. اخیرا حتی ترکیه نیز در چنین بحرانی توجیه شده است. مقامات عراقی اکنون می گویند قرار است نشست سه جانبه میان ترکیه، ایران و عراق بر سر مسئله عراق در بغداد برگزار شود. کارشناسان بر این باورند که ساخت و سازهای غیرقانونی توسط دولت آنکارا مقصر این وضعیت است و عراق از یک کشور خشکسالی دور نیست. او در خبرآنلاین با عبدالرضا فرجیراد، کارشناس مسائل بین الملل، درباره این همایش و اهمیت آن صحبت کرد.

فرجی راد: ترکیه اهداف سیاسی و اقتصادی خاصی برای ساخت سد دارد

فرجی راد می گوید: این نشست اجباری است و باید به صورت اضطراری سه جانبه برگزار شود و به دعوت این سه کشور کنفرانسی در سطح عالی با کشورهایی مانند عربستان سعودی، سوریه، اردن، مصر و … برگزار شود. دیگران. وی ادامه داد: اینکه گفته می شود آب عراق از ترکیه و ایران نیامده و باعث ایجاد گرد و غبار شده است، از نظر علمی نادرست است.

شکی نیست که ترکیه در آینده با ساخت سدهای بزرگ و آبگیری خشکسالی را در بین النهرین افزایش خواهد داد. اما در مورد گرد و غبار نرم، عوامل مختلفی وجود دارد. اکنون اتفاق مهمی در عربستان سعودی، سوریه، اردن، عراق و غیره وجود دارد. یک سری طوفان در این منطقه وجود دارد که خشک شده و اوضاع را تشدید می کند.

اگر بخواهیم بگوییم کنفرانس بین سه کشور برگزار می شود و شاهد موفقیت خواهیم بود، اینطور نیست. ترکیه طی ۲۰ سال گذشته هزینه های قابل توجهی را متحمل شده است و اهداف سیاسی و اقتصادی در شکل دادن به آنها دارد. از نظر اقتصادی، این کشور می خواهد زمین های زیادی را آبیاری کند و کشاورزی خود را به سرعت گسترش دهد تا از طریق صادرات محصولات کشاورزی درآمد بیشتری کسب کند. اهداف سیاسی آن این است که در پایین رود که عراق است دست بالا را داشته باشد و بتواند از این ابزار علیه انرژی استفاده کند. قبلاً ترکها بحث آب در مقابل نفت را مطرح کرده بودند.

بر اساس قوانین بین المللی، رودخانه های علیا می توانند مسدود شوند، اما آب باید بیش از ۵۰ درصد کاهش یابد. به نظر می رسد که آب ورودی به عراق کمتر از ۵۰ درصد باشد. اینها مسائلی است که سال ها طول می کشد تا به پایان برسد. سه کشور اول باید روابط خوبی داشته باشند و امتیاز بدهند و امتیاز بگیرند تا این مشکل حل شود.

شما فکر می کنید که این گفتگو چندین بار انجام می شود. کشورها باید با دیگر کشورهای منطقه گفتگو کنند. ثبت این گرد و غبار از کشورهای دیگر و غیر مرتبط با رودخانه ها از این طریق. چاره اندیشی کنید، پول خرج کنید و صندوق بسازید و با کمک کارشناسان از شدت این اتفاقات بکاهید.

انتهای پیام/