هر چند وقت یکبار باید مسواک را عوض کنیم؟به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، همه ما می دانیم چه زمانی باید لباس یا کفش خود را عوض کنیم، اما در مورد مسواک و وسایل بهداشتی اطلاع چندانی نداریم و آن را جدی نمی گیریم که در درازمدت باعث آسیب به بدن می شود. دندان و بافت لثه برای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی می توانید به موقع مسواک خود را عوض کنید. هر چند وقت یکبار باید مسواک یا سر مسواک برقی خود را تعویض کنید؟ انجمن دندانپزشکی و اکثر دندانپزشکان توصیه می کنند که مسواک خود را هر سه ماه یکبار یا به محض ساییده شدن موها و از دست دادن کارایی خود، تعویض کنید. علاوه بر این، تحقیقات بالینی نشان می دهد که یک مسواک جدید می تواند پلاک های بیشتری را نسبت به مسواک قدیمی حذف کند، البته مطمئن شوید که مسواک برای تمیز کردن دندان ها خوب عمل می کند. ب

بیشتر بخوانید:

تعویض مسواک یا مسواک برقی بعد از بیماری:

مسواک باکتری های دهان را از بین می برد و شما را از ابتلا به بیماری ها محافظت می کند، بنابراین با کارایی و تمیزی بالا بعد از سرماخوردگی، ویروس ها و … به جای مسواک.

تعویض مسواک

انواع مسواک:

دو نوع مسواک وجود دارد:

راهنمایی
برق

مسواکی را انتخاب کنید که به خوبی از آن استفاده می کنید و شما را تشویق به مسواک زدن منظم می کند. یک مسواک دستی قابل حمل که می توانید در مواقع نیاز از آن استفاده کنید، بدون صدا بوده و فشار وارده بر دندان ها را کنترل می کند.

مسواک برقی نیاز به شارژ دارد و کمی دست و پا گیر است، با این حال، حرکت چرخشی سر مسواک بین دندان ها و خط لثه را تمیز می کند. اکثر مسواک های برقی دارای حسگرهایی هستند تا مطمئن شوند که فشار کافی به دندان ها وارد می کنند.

محافظ برس:

فرقی نمی کند از چه نوع مسواک استفاده می کنید، اما متخصصان این حوزه توصیه می کنند که پس از مسواک زدن، آن را به خوبی زیر آب بشویید و به صورت عمودی آویزان کنید تا خشک شود.

نگهداری مسواک در ظرف دربسته یا درب خود مسواک اشتباه است زیرا باعث افزایش باکتری می شود و بهتر است از مسواک قابل استفاده در سفر استفاده کنید.

عواقب جدی عدم رعایت زمان تعویض مسواک

حتما از خود می پرسید که آیا این زمان باید رعایت شود یا اگر رعایت نشود مشکلی پیش نمی آید؟ پاسخ را به تفصیل در ادامه این بخش آورده ایم.

مسواک با استفاده مکرر فرسوده می شود و نمی تواند مانند قبل پلاک را از سطح دندان پاک کند، بنابراین مقداری از آن همیشه باقی می ماند.

ابتلا به بیماری پریودنتال و از دست دادن دندان به دلیل تجمع زیاد پلاک روی دندان یکی از بدترین عواقب عدم تعویض به موقع مسواک است. همانطور که بارها گفته ایم به دلیل آثار باقی مانده روی سطح دندان، استحکام دندان ها از بین رفته و از بین می رود. توجه داشته باشید که وجود پلاک روی دندان تنها به تخریب دندان ختم نمی شود، بلکه باعث بروز مشکلاتی مانند تورم لثه، التهاب، سوزش و بیماری لثه می شود.

یکی دیگر از مشکلاتی که با استفاده مداوم از دهان فرسوده ایجاد می شود، تحریک دندان ها و لثه ها است که منجر به ایجاد ترک های V شکل در نزدیکی خط لثه می شود. برای جلوگیری از بروز این مشکلات، هر فصل یک مسواک جدید بخرید و از بروز این مشکلات جلوگیری کنید.

انتهای پیام/