هشدار؛ خطر حمله قلبی در بیماران قلبی در روزهای گرم


گرما می تواند خطر حمله قلبی را در برخی بیماران قلبی که داروهای خاصی مصرف می کنند افزایش دهد.

دوری از گرما همیشه توصیه خوبی است و تحقیقات جدید نشان می دهد که دور ماندن از گرما ممکن است به ویژه برای افرادی که از داروهای قلبی عروقی خاصی استفاده می کنند مهم باشد.

برای افراد مبتلا به بیماری قلبی، مسدود کننده های بتا می توانند بقا و کیفیت زندگی را بهبود بخشند، در حالی که آسپرین و سایر داروهای ضد پلاکت می توانند خطر حمله قلبی را کاهش دهند. آنها به احتمال زیاد نتایج متفاوتی خواهند داشت.

نتایج مطالعه جدید نشان داد در میان افرادی که از حملات قلبی غیر کشنده مربوط به هوای گرم رنج می برند، اکثریت آنها از این داروهای قلبی استفاده می کنند.

یک مطالعه ۱۴ ساله در آگسبورگ، آلمان نشان داد که بیمارانی که داروهای ضد پلاکت، مسدودکننده‌های بتا یا هر دو مصرف می‌کنند، در روزهای گرم در معرض خطر حملات قلبی غیرکشنده هستند. در این مطالعه ۲۴۹۴ شرکت‌کننده که در طول ماه‌های گرم (مه تا سپتامبر) بین سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۴ دچار حمله قلبی غیرکشنده شده بودند، مورد ارزیابی قرار گرفت.

محققان در تحقیقات قبلی نشان داده‌اند که قرار گرفتن در معرض گرما یا سرما خطر حملات قلبی را افزایش می‌دهد و محاسبه کرده‌اند که با افزایش دمای جهانی ۲ تا ۳ درجه سانتی‌گراد، میزان حملات قلبی ناشی از گرما افزایش می‌یابد.

محققان با مقایسه قرار گرفتن در معرض گرما در روز حمله قلبی با روزهای مشابه هفته در همان ماه، داده ها را به گونه ای تجزیه و تحلیل کردند که به بیماران این امکان را می داد تا به عنوان کنترل خود عمل کنند. به این معنا که اگر فردی در سومین پنجشنبه ماه ژوئن دچار حمله قلبی شود، محققان میزان قرار گرفتن در معرض دمای آن روز را با قرار گرفتن در معرض دمایی در پنج شنبه “کنترل” دیگری در ژوئن مقایسه کردند.

کای چن، استادیار دپارتمان اپیدمیولوژی (بهداشت محیط) در دانشکده بهداشت عمومی ییل و محقق ارشد این مطالعه، گفت: بیمارانی که از این دو دارو استفاده می کنند در معرض خطر بالایی هستند، بنابراین باید در طول غربالگری اقدامات احتیاطی را انجام دهند. یک موج گرما.”

وی افزود: اقدامات احتیاطی شامل راهکارهای سرمایشی مانند استفاده از تهویه مطبوع یا حضور در اماکن عمومی با دستگاه خنک کننده است.

عوامل محیطی خارجی مانند آلودگی هوا و هوای سرد می توانند باعث حمله قلبی شوند. شواهد روزافزون حاکی از آن است که هوای گرم نیز ممکن است باعث این تهدید شود، اما اپیدمیولوژیست ها همچنان در تلاش هستند تا گروه هایی از افراد را که در برابر این شرایط محیطی آسیب پذیرتر هستند شناسایی کنند.

نتایج این مطالعه نشان داد که استفاده از داروهای ضد پلاکت با افزایش خطر ۶۳ درصدی و مسدودکننده های بتا با افزایش ۶۵ درصدی همراه است و افرادی که هر دو دارو را مصرف کرده بودند در معرض خطر ۷۵ درصدی قرار داشتند.

این مطالعه ثابت نمی کند که این داروها باعث حمله قلبی می شوند و نه اینکه افراد را در برابر حملات قلبی آسیب پذیرتر می کنند. اگرچه ممکن است خطر حمله قلبی ناشی از هوای گرم را افزایش دهند، بیماری قلبی بیماران ممکن است دستورالعمل ها و احتمال بالای حمله قلبی در هوای گرم را توضیح دهد.

با این حال، این نکته نشان می دهد که داروها ممکن است مقصر باشند. هنگامی که محققان بیماران جوان (۲۵ تا ۵۹ سال) و افراد مسن (۶۰ تا ۷۴ سال) را همانطور که انتظار می‌رفت مقایسه کردند، دریافتند که گروه جوان‌تر از سلامت بهتر و میزان کمتری برای بیماری قلبی برخوردار بودند. با این حال، بیماران جوان‌تری که از مسدودکننده‌های بتا و داروهای ضد پلاکت استفاده می‌کنند، بیشتر از بیماران مسن‌تر دچار حملات قلبی ناشی از گرما می‌شوند، علی‌رغم اینکه افراد مسن‌تر مبتلا به بیماری قلبی هستند.

سرنخ دیگری مبنی بر اینکه این دو نوع دارو ممکن است افراد را آسیب پذیرتر کند نیز یافت شد: در بسیاری از موارد، سایر داروهای قلبی هیچ ارتباطی با حملات قلبی مرتبط با گرما نشان ندادند. البته استاتین ها استثنا بودند. زمانی که استاتین ها توسط جوانان مصرف می شد، خطر حمله قلبی در روزهای گرم بیش از سه برابر می شد.

چن گفت: “ما فرض می کنیم که برخی داروها ممکن است تنظیم دمای بدن را دشوار کنند، بنابراین قصد داریم این روابط را در مطالعات آینده پیدا کنیم.”

این یافته ها نشان می دهد که با ادامه تغییرات آب و هوایی، حملات قلبی ممکن است برای برخی از افراد مبتلا به بیماری های قلبی عروقی خطرناک تر شود. نتایج این مطالعه در Cardiovascular Research منتشر شده است.