وزیر امور خارجه: توافق خوبی با هند روی میز داریم


حسین امیرعبداللهیان تاکید کرد: هند در حال حاضر از توان بندر چابهار استفاده می کند اما پتانسیل این منطقه می تواند مسیرهای مواصلاتی شمال به جنوب و شرق به غرب را فراهم کند. ما توافق خوبی روی این میز با هند داریم.

به گزارش ایلنا، حسین امیرعبداللهیان شامگاه جمعه در همایش «گام‌های امید برای فرصت‌های توسعه تجارت ایران و هند» که با حضور اعضای انجمن بازرگانی حیدرآباد هند برگزار شد، گفت: امروز اقتصاد کشور دو است. فضایی پیش روی خود داشته باشیم.»

وی گفت: «تحریم های یکجانبه و ظالمانه ایالات متحده پایان خواهد یافت و دوام نخواهد داشت.» ما پیشرفت بیشتری داشته ایم.

وزیر امور خارجه ادامه داد: در حوزه دفاعی موانع زیادی وجود داشت اما موفقیت بسیار بیشتر و بهتری داریم.

امیرعبداللهیان با بیان اینکه دولت جدید ایران مصمم است طرح توسعه پایدار اقتصادی را نهایی و تسریع بخشد، تصریح کرد: در گام بعدی قطعا تحریم های آمریکا را کاهش خواهیم داد زیرا در حقوق بین الملل جایی ندارد.

وی با اشاره به اینکه حیدرآباد نقش ویژه ای در روابط تاریخی و تمدنی هند و ایران دارد، خاطرنشان کرد: امروز همه ما در اینجا یک هدف داریم. ما برای تسریع تجارت بین هند و ایران گرد هم آمده ایم. ما می توانیم تجارت بین دو کشور را در دوره آن بازگردانیم.

سرپرست وزارت دیپلماسی ضمن تاکید بر اینکه روابط سیاسی دو کشور در بالاترین سطح خود قرار دارد و این بدان معناست که اراده رهبران سیاسی بستر مناسبی را برای توسعه روابط ایجاد کرده است، گفت: زمینه های زیادی در این زمینه وجود دارد. .

به گفته امیرعبداللهیان، یکی از زیرساخت ها، منطقه بندری چابهار است که دولت و بخش خصوصی هند مهمترین سرمایه گذاران آن هستند. توافق کردیم که جنبه های سرمایه گذاری و عملیاتی بندر چابهار را بیش از هر زمان دیگری فعال کنیم.

وی در مورد استفاده هند از بندر چابهار گفت: البته هند در حال حاضر از توان بندر چابهار استفاده می کند اما پتانسیل این منطقه می تواند مسیرهای مواصلاتی شمال به جنوب و شرق به غرب را فراهم کند. ما توافق خوبی روی این میز با هند داریم.

وزیر امور خارجه افزود: با توجه به جدیت نخست وزیر هند در توسعه روابط تجاری با ایران، مهدی صفری معاون وزیر اقتصاد این کشور هفته آینده به هند سفر می کند و وی را در زمینه های صنعتی، فرهنگی، گردشگری همراهی می کند. و غیره “، ادامه سفر من به هند است.

امیرعبداللهیان با تاکید بر اینکه سفارت و کنسولگری ایران در هند آماده ارائه انواع تسهیلات به تجار و بازرگانان هندی هستند، خاطرنشان کرد: به دلایل فرهنگی و تاریخی به حیدرآباد توجه ویژه ای داریم. در حال بررسی پرونده ویژه ای برای تعامل بین برخی ایالت های ایران و حیدرآباد هستیم. توسعه گردشگری پرونده دیگری است که در رابطه با هند دنبال می کنیم. با توجه به پتانسیل فناوری اطلاعات به ویژه در حیدرآباد، این بخش از مشارکت نیز برای ما مفید است.

وی گفت: کارآفرینان برای توسعه کسب و کار خود به زیرساخت ها و رویه های بانکی و مالی ساده نیاز دارند. در این رابطه با مقامات هندی در مورد نحوه استفاده از سیستم های مالی صحبت کردیم.» معاون من و تیمی از بانک مرکزی که هفته آینده به هند می آیند نیز در حال بحث در مورد چگونگی تسهیل پول و پول نقد هستند.

وزیر امور خارجه افزود: فرصت ها و پتانسیل های خوبی در زمینه انرژی و مواد شیمیایی در نفت، کشاورزی و خشکبار و همچنین فولاد، کودهای شیمیایی و تجهیزات پزشکی، فرآورده های ماهر و سایر بخش های صنعتی در کشور وجود دارد. در همه این زمینه ها ما یک اقتصاد اضافی داریم.

امیرعبداللهیان با دعوت از اعضای اتاق بازرگانی هند برای سفر به ایران گفت: ۴۰ درصد از برنامه سیاست خارجی ایران را برای امور اقتصادی به وزارت امور خارجه اختصاص داده ایم و آماده پذیرایی از نمایندگان اقتصادی هستیم.

انتهای پیام/