– پایگاه خبری تحلیلی افوگ عبداللهیان: تضمین اقتصادی محکم می خواهیم/ وقتی مذاکرات به پایان برسد دوربین را دوباره راه اندازی می کنیم.


امیرعبداللهیان: اگر طرف آمریکایی امروز به دو خواسته باقیمانده ما عمل کند، فردا آماده حضور خواهیم بود.

به گزارش خبرگزاری افق، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در گفت و گو با روزنامه ایتالیایی لارپوبلیکا در خصوص مسائلی چون جنگ اوکراین، سفر پوتین به تهران، سفر بایدن به این کشور گفت وگو کرد. . منطقه، از جمله مذاکرات برای رفع تحریم ها.

متن مصاحبه وزیر امور خارجه با رسانه های ایتالیایی به شرح زیر است.

سوال: بیایید با جنگ در اوکراین شروع کنیم: ایران درگیری را محکوم کرد، اما تجاوز روسیه را نه، چرا؟

پاسخ: ما از ابتدا مواضع خود را در برابر جنگ در اوکراین به وضوح اعلام کرده ایم. منظورم این است که ما با حمله نظامی روسیه به اوکراین مخالفیم. ما از ابتدا سعی کردیم جنگ را متوقف کنیم و گفت و گوی سیاسی بین احزاب را آغاز کنیم. من شخصاً سه بار با وزیر امور خارجه اوکراین و بارها با سرگئی لاوروف وزیر روسیه در ارتباط بودم. ما هنوز بر این باوریم که راه حل اوکراین جنگ نیست و مهم نیست که این درگیری تا چه زمانی ادامه یابد، هیچ راه دیگری برای حل آن جز از طریق گفتگو وجود نخواهد داشت.

سوال: کرملین به تازگی از سفر پوتین به تهران برای گفتگو در مورد سوریه در هفته آینده خبر داده است. آیا در این سفر درباره اوکراین هم صحبت می کنید؟

پاسخ: این نشست سه جانبه در قالب آستانه خواهد بود که برای اولین بار در سه سال اخیر به صورت حضوری برگزار می شود. موضوعات مهمی مانند بازگشت آوارگان سوری به کشورشان، تحریم های سوریه و احتمال عملیات نظامی ترکیه در مناطق مرزی برای مبارزه با تروریسم مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت. رئیس جمهور دو هفته پیش در دیدار با رئیس جمهور پوتین در ترکمنستان، مواضع ایران را در قبال جنگ اوکراین مطرح و اعلام کرد، در حالی که ما ریشه های جنگ را می دانیم، ایران همچنان با این درگیری مخالف است. ما قطعا با حضور رئیس جمهور روسیه در تهران به تلاش های خود برای دستیابی به آتش بس در اوکراین ادامه خواهیم داد.

سوال: جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا اخیرا اعلام کرد که روسیه به خرید پهپادهای با قابلیت موشک از ایران نزدیک شده است. پاسخ دولت شما چیست؟

پاسخ: ما با روسیه همکاری های مختلفی از جمله در بخش دفاعی داریم، اما از همه طرف های درگیر در این جنگ حمایت نمی کنیم، زیرا معتقدیم که جنگ باید متوقف شود. من فکر می کنم مشکل فعلی درگیری این است که سازندگان اسلحه در برخی از کشورهای غربی، از جمله ایالات متحده، در تلاش برای فروش محصولات خود هستند. ما از هر اقدامی که منجر به تشدید تنش شود اجتناب خواهیم کرد و تلاش خواهیم کرد تا جنگ را متوقف کنیم.

سوال: مذاکره برای تمدید توافق هسته ای برجام در چه مرحله ای است؟ هر چند که نشست اخیر دوحه خوب پیش نرفت.

پاسخ: دولت جدید ایران مذاکرات جدی با متحدان خود در مورد موضوع هسته ای داشته است. ما به پیش‌نویسی رسیدیم که ۹۰ درصد آن را ۱+۴ با آمریکایی‌ها تأیید کردند. برای رفع تحریم ها با آمریکایی ها تماس می گیریم. آنها از طریق اتحادیه اروپا و وزرای خارجه برخی کشورها رایزنی می کنند. پیشرفت های زیادی در پیش نویس ها و ایده های ارائه شده صورت گرفته است. فکر نمی کنم درست باشد که بگوییم در دوحه شکستی رخ داد. پیشرفت هایی وجود دارد، اما مسائل دیگری وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد.

س: چه مسائلی؟

پاسخ: ما خواهان اوراق قرضه اقتصادی قوی هستیم. اگر یک شرکت غربی با همتای ایرانی خود قرارداد ببندد، باید مطمئن باشد که پروژه اجرا می شود و در صورت اعمال تحریم، غرامت دریافت می کند.

س: آیا ایتالیا یکی از کشورهایی است که برای برقراری ارتباط با ایالات متحده از آن استفاده می کنید؟

پاسخ: من با دی مایو وزیر خارجه ایتالیا در مورد موضوع هسته ای صحبت کردم، ایشان ایده های خوبی را مطرح کردند که در مذاکرات بررسی خواهیم کرد. در ده ماه گذشته، همراه با نشستی که در رم برگزار کردیم، دو بار با هم ملاقات کردیم و درباره موضوعات مختلف از جمله برجام گفتگو کردیم. اکنون که در مرحله جدیدی از مبادله هستیم، از توانایی و ظرفیت وزارت امور خارجه ایتالیا در مذاکرات هسته ای استقبال می کنیم، همانطور که از هر ایده ای که بتواند به بازگرداندن ایالات متحده به توافق برجام کمک کند، استقبال می کنیم. بنابراین ما به دنبال یک توافق خوب، محکم و با ثبات هستیم و از حمایت سایر کشورها از جمله ایتالیا استقبال می کنیم.

سئوال: آیا اقدام آمریکا در عدم خروج سپاه از فهرست سازمان های تروریستی مانع برجام است؟

پاسخ: ما یک ایده به آمریکایی ها پیشنهاد کردیم که مسائل مربوط به لیست سیاه را به تعویق بیندازند. اما ما باید اطمینان حاصل کنیم که شرکت‌های ایرانی از مزایای اقتصادی سهم خود در برجام برخوردار می‌شوند. یافتن منافع اقتصادی در برجام مهم است، ما چیزی بیش از توافق هسته ای نمی خواهیم.

س: بیایید درباره سفر جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا به خاورمیانه صحبت کنیم: ایران در مرکز این گفتگو خواهد بود. چه انتظاری دارید و چه انتظاری دارید؟

پاسخ: در ماه های اخیر مذاکرات مثبتی با عربستان داشته ایم. توجه به همسایگان یکی از اولویت های سیاست خارجی ماست. به ما گفته شده که موضوع اصلی این سفر امنیت غذایی و انرژی خواهد بود. رژیم صهیونیستی می خواهد این سفر را به فرصتی برای تشدید مسائل امنیتی و استفاده از آن علیه ایران تبدیل کند. امیدواریم طرف آمریکایی متوجه شود که این سفر به فرصتی غیرمولد و برخلاف تمایل اعلام شده برای به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته ای تبدیل نخواهد شد.

سوال: آژانس بین المللی انرژی اتمی از خاموش شدن برخی از دوربین های مورد استفاده برای نظارت بر برنامه هسته ای شما شکایت دارد. آیا حاضرید دوربین ها را برای از سرگیری مذاکرات با غرب روشن کنید؟

پاسخ: دوربین را خاموش نکردیم. آنها را از مدار خارج کردیم. اینها دوربین هایی هستند که ایران داوطلبانه برای نظارت قرار داد و در واکنش به تصمیم ناعادلانه آمریکا و سه کشور اروپایی در آژانس بین المللی انرژی اتمی برای تحت فشار قرار دادن ایران در جریان مذاکرات، آنها را از مدار خارج کردیم. هر وقت مکالمه به پایان رسید، دوربین را دوباره معرفی می کنیم. ایران در تلاش برای دستیابی به یک توافق جدی و باثبات بوده و مصمم به احیای توافق برجام است.

لینک کوتاه: https://ofoghnews.ir/?p=369597