پروژه DAP ترکیه چقدر ایران را تهدید می کند؟


سفیر سابق ایران در ترکیه گفت: با ساخت سد ترکیه تغییری در تامین آب ما از ارس ایجاد نمی شود.

فیروز دولت آبادی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، درباره پروژه سدسازی ترکیه بر روی رودخانه ارس و تاثیرات آن بر ایران، اظهار کرد: طبق قرارداد بین المللی دهه ۷۰ که سرچشمه رودخانه خارج از مرزها است، کشورها. این توجه ممکن است حق ورود را حفظ کند. سدی برای ذخیره آب بسازید و اگر آب وارد کشور ثالثی شد باید حقوق آن کشور نیز در نظر گرفته شود، فرض کنیم که سد در ترکیه ساخته نشده باشد، طبق تاریخ آب به ایران و آذربایجان می رود و سپس وارد دریای خزر شود.

وی افزود: اگر روی رودخانه باشیم امکان سدسازی و استفاده از آب را خواهیم داشت به شرطی که حق رودخانه زیر آن حفظ شود. مثلاً سد خداآفرین را در دهه ۷۰ ساختیم. زمانی که بین ارمنستان و آذربایجان جنگ شد، با وجود مخالفت دولت آذربایجان، آن را ساختم. یعنی ما طبق توافق بین المللی کارمان را انجام دادیم.

سفیر سابق ایران در ترکیه گفت: با ساخت سد ترکیه تغییری در تامین آب ما از ارس ایجاد نمی شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ترکیه نیز درگیر ریزگردها است، افزود: منشأ ریزگردها از ترکیه نیست، بلکه از عراق و عربستان سعودی است و با ترکیه و آنکارا مخالفت کرده اند و اکنون وارد تهران شده اند.

دولت آبادی یادآور شد: شمال و شمال غرب کشور دچار سیل شده و احتمال آسیب پذیری از پروژه DAP کم است و مشکلی در این زمینه نداریم.

وی در ادامه درباره ساخت سدهای آبی بر روی رودخانه های دجله و فرات گفت: دجله و فرات یک قرارداد بین المللی دارند که ترکیه، عراق و سوریه آن را امضا کرده اند که در نتیجه کشور شکست می خورد و سد را به موقع نمی سازد. . ، باید موافقت کند، زیرا بر اساس یک توافق بین المللی است، به آن کشورها فرصت کافی داده شده است که اجازه ندهند کشور رودخانه برای ساخت همان سدی که آب ورودی است، آب بدزدد.

انتهای پیام