پشیمانی تاریخی روسیه از فروش آلاسکا به ایالات متحده با قیمت کمتر


ابراهیم رضای‌راد، کارشناس برجسته تحقیقات منطقه‌ای در دنیای اقتصاد نوشت: افزایش شدید قیمت نفت و گاز کشورهای جهان را بر آن داشته تا برای افزایش تولید نفت به منابع نفتی دیگر روی بیاورند. موضوعی که برای جو بایدن به دلیل افزایش چشمگیر قیمت حامل های انرژی در ایالات متحده آمریکا موضوع مهم و مهمی بوده است و در این مورد حتی سعی کردند روابط با ونزوئلا را بالا نگه دارند. اهداف سیاست خارجی آنها از سوی دیگر، علاوه بر توجه به بایدن، نگاهی به مولفه قدرت داخلی نیز وجود دارد. چاه های نفتی که سال هاست مورد استفاده قرار نگرفته اند به دلیل افزایش قیمت نفت و صرفه اقتصادی وارد چرخه تولید شده اند. یکی از این مکان ها آلاسکا است.

آلاسکا یکی از ثروتمندترین ایالت های آمریکاست که میلیاردها بشکه ذخایر نفت تجدیدپذیر دارد. روسیه که در سال ۱۸۶۷ آمریکا را به آلاسکا فروخت، در حال حاضر از افزایش قیمت نفت سود می برد که در صورت افزایش تولید آلاسکا، قیمت نفت کاهش خواهد یافت. وقتی صحبت از نفت، گاز طبیعی و حتی استخراج از معادن برای انرژی های تجدیدپذیر می شود، جنگ در آلاسکا بین محیط زیست و تقاضای فزاینده انرژی است. آلاسکا پتانسیل تامین نفت بیشتر ایالات متحده را دارد، اما امنیت انرژی یا محیط زیست کدام مهمتر است؟ Je! از آنجایی که شرکت‌های نفتی داوطلبانه به فعالیت‌های اصلی نفت و گاز در آلاسکا ادامه می‌دهند، آیا به آن‌ها اجازه داده می‌شود از نیازهای انرژی آمریکای شمالی حمایت کنند یا دولت ایالات متحده فعالیت‌های خود را برای پیشبرد سیاست‌های اقلیمی متوقف خواهد کرد؟

چندین اکتشاف در سال های اخیر نشان داده است که آلاسکا هنوز پتانسیل نفتی قابل توجهی دارد. غول آمریکایی ConocoPhillips که سهم بزرگی در نفت آلاسکا دارد، علاوه بر سرمایه‌گذاری هنگفت با شرکت استرالیایی ۸۸Energy، می‌تواند انتظار داشته باشد که حدود ۱۶۰۰۰۰ بشکه در روز برای سه دهه آینده عرضه کند که مجموع تولید آن تا سال ۲۰۵۰ به ۵۹۰ میلیون بشکه خواهد رسید.

نفوذ توسعه‌طلبی که در اواخر دوره ریاست‌جمهوری ترامپ تصویب شد، گفت که تحقیقات بیشتر می‌تواند به شرکت‌های نفت و گاز اجازه دهد تا میلیاردها بشکه نفت بیشتر را به دلیل پیشرفت در فناوری حفاری و نوآوری در تزریق نفت به آلاسکا وارد کنند. این امر باعث تقویت پروژه هایی می شود که در حال حاضر در دامنه شمالی آلاسکا در حال انجام هستند که میانگین تولید روزانه آن حدود ۵۰۰۰۰۰ بشکه در روز است. جالب اینجاست که قطب شمال، که پتانسیل کمک به آمریکای شمالی را برای تضمین امنیت انرژی خود دارد، در سال ۱۸۶۷ به قیمت ۷.۲ میلیون دلار به ایالات متحده و روسیه فروخته شد. کشف طلا در اواخر دهه ۱۸۰۰ و بعد از آن، طلای سیاه، آلاسکا را روی نقشه قرار داد. در آغاز سال ۲۰۲۱، آلاسکا تقریباً ۲.۴ میلیارد بشکه ذخایر اثبات شده نفت و همچنین نزدیک به ۳۷ تریلیون فوت مکعب گاز طبیعی داشت.

با این حال، بسیاری از روغن های استفاده نشده آلاسکا ممکن است در پارک های ملی و زمین های فدرال یافت شود که مورد استفاده قرار نگرفته اند، و همین امر باعث شد که محیط بانان به شدت با تحقیقات بیشتر در آلاسکا مخالفت کنند. این توسط طرح سبز جدید بایدن حمایت می شود که هدف آن انتقال انرژی از سوخت های فسیلی به منابع انرژی تجدیدپذیر است. این دلیل اصلی اعلام بایدن برای لغو فروش اجاره نفت و گاز آلاسکا در ماه مه بود. علیرغم درخواست رئیس جمهور ایالات متحده برای افزایش تولید نفت در ایالات متحده برای تامین نیازهای انرژی، بایدن تصمیم گرفت اجاره یک میلیون جریب زمین در کوکز اینلت آلاسکا را متوقف کند. این پس از آن صورت می گیرد که دو اجاره دیگر در خلیج مکزیک به دلیل تصمیمات متضاد دادگاه لغو شد. لیزا مورکوفسکی، سناتور جمهوری‌خواه آلاسکا توضیح داد: ورودی کک تنها منبع گاز طبیعی است که بیش از ۴۰۰۰۰۰ نفر در آلاسکای مرکزی و پایگاه‌های نظامی اصلی که برای امنیت ملی حیاتی هستند به آن وابسته هستند.

کارشناسان این سوال را مطرح می کنند که؛ Je! آیا دولت بایدن برای جلوگیری از بحث تغییرات آب و هوایی با افزایش قیمت نفت و گاز و کمبودهای جهانی هزینه های انرژی مصرف کننده را افزایش می دهد، به تردید ادامه خواهد داد؟ فعالان محیط زیست این اقدام را ستودند و گفتند که مانع از ساخت خطوط لوله و سکوهای زیر آب می شود که می تواند به محیط زیست آسیب برساند. یک هفته پس از لغو اجاره، دولت وی ممنوعیت تخلیه زباله های معدنی در حوزه آبخیز خلیج بریستول در آلاسکا را اعلام کرد. این امر می تواند پروژه معدن سنگریزه، توسعه مس، طلا و سایر فلزات را که برای حدود یک دهه ادامه دارد، به تاخیر بیاندازد.

همچنین، تقاضای جهانی برای فلزاتی مانند مس در سال گذشته به طور قابل توجهی افزایش یافته است زیرا شرکت های انرژی به این مواد برای توسعه پروژه ها و باتری های انرژی جایگزین نیاز دارند. انرژی آلاسکا یک مسئله مهم برای دولت ایالات متحده است که توسعه پروژه های انرژی تجدیدپذیر را با نقش پایدار متعادل می کند. جان شیولی، مدیر عامل شرکت Pebble و مسئول توسعه معدن، گفت: «برای من عجیب است که رئیس جمهور از قانون تولید دفاعی برای تولید مواد معدنی انرژی جایگزین مانند مس استفاده می کند.

در ادامه، بایدن باید بر چگونگی تقویت امنیت انرژی آمریکا و در عین حال در نظر گرفتن تأثیر منفی آن بر محیط زیست تمرکز کند. برای دستیابی به اهداف تغییر آب و هوا، او باید وابستگی آمریکا به نفت و گاز را کاهش دهد، اما در حالی که جهان با کمبود شدید انرژی مواجه است، لغو اجاره‌ها و به‌علاوه تعلیق پروژه‌های انرژی تجدیدپذیر برای بسیاری تصمیمی محبوب نخواهد بود. در نهایت به نظر می رسد در شرایط ثبات قیمت و ثبات قیمت نفت بالای ۱۱۰ دلار، شاهد موج تولید نفت از کشورهای جدید باشیم. موضوعی که می تواند در میان مدت قیمت نفت را کاهش دهد، اگرچه ادامه تولید در این کشورها مستلزم افزایش قیمت نفت و کارایی اقتصادی است که پیش بینی چنین تولید جهانی را دشوار می کند.

انتهای پیام