پیام رهبری برای زائران بر اساس اطلاعات تحلیلی انصاف نیوز


پیام حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در صحرای عرفات توسط نواب حجت‌الاسلام والمسلمین قرائت شد.

به گزارش ایسنا، متن پیام رهبری که صبح امروز (جمعه) (نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت و رئیس حجاج ایران) در صحرای عرفات قرائت کرد به شرح زیر است.

“به نام خدا
حمد و ستایش مخصوص خداوندی است که پروردگار جهانیان است و درود بر محمد مصطفی و آل او و یارانش باد.

خدای مهربان و فرزانه را سپاس می گوییم که بار دیگر موسم پرفیض حج را محفل ملت های مسلمان قرار داد و این راه فیض و رحمت را به روی آنان گشود. جامعه مسلمین می تواند بار دیگر به وحدت و یکپارچگی خود در این آیینه شفاف و جاودانه بنگرد و از اهداف تفرقه و تفرقه پرهیز کند.
وحدت مسلمانان یکی از دو اصل اساسی زیارت است که همراه با ذکر و معنویت که یکی دیگر از پایه های اساسی این نقش خارق العاده است، می تواند ملت مسلمان را به اوج عزت و سعادت برساند و آن را تبدیل به یک زیارت کند. نماد «و لیللّه العزّه و قرار دادن آن توسط رسوله و للمؤمنان» زیارت ترکیبی از این دو موضوع سیاسی و معنوی است و دین شکوهمند اسلام ترکیبی شکوهمند و شریف از سیاست و معنویت است.
در تاریخ معاصر، دشمنان ملت‌های مسلمان تلاش زیادی کرده‌اند تا این دو داروی حیات‌بخش یعنی وحدت و معنویت را در بین ملت‌های ما خدشه‌دار سازند. با تداوم سبک زندگی غربی که خالی از معنویت و مادی گرایی است، معنویت را تضعیف می کنند و با بسط و تداوم ایدئولوژی های تفرقه انگیز مانند زبان، نژاد، رنگ و جغرافیا، با وحدت مخالفت می کنند.
جامعه اسلامی، نمونه کوچکی که اکنون در جشن حج به چشم می خورد، باید در مقابل همه چیز بایستد; یعنی از یک سو یاد خدا، کار برای خدا، تعمق در کلام خدا، تقویت ایمان به وعده های الهی در ذهن همه و از سوی دیگر غلبه بر نیات تفرقه انگیز و تفرقه انگیز.
آنچه امروز به یقین می توان گفت این است که وضعیت کنونی جهان و جهان اسلام برای این تلاش ارزشمند بهتر از همیشه است.
زیرا قبل از هر چیز امروز روشنفکران و اکثریت قریب به اتفاق مردم کشورهای مسلمان به غنای عظیم فکری و معنوی آنها توجه کرده و به اهمیت و ارزش آن پی برده اند. امروزه لیبرالیسم و ​​کمونیسم به عنوان مهم ترین کمک به تمدن غرب، دیگر شکل صد سال پیش و پنجاه سال پیش را ندارند. شهرت دموکراسی مبتنی بر غرب با پرسش‌های جدی مواجه است و متفکران غربی اذعان دارند که از سردرگمی ذهنی و عملی رنج می‌برند. در جهان اسلام، جوانان، روشنفکران، اهالی علم و دین با نگاهی به این وضعیت، دیدگاه جدیدی نسبت به غنای تحصیلی خود و نیز موقعیت‌های سیاسی جمعی در کشورهای خود پیدا می‌کنند و این همان بیداری اسلامی است که ما می‌کنیم. همیشه رجوع کنید
ثانیاً این خودآگاهی اسلامی پدیده ای عجیب و معجزه آسا را ​​در دل جهان اسلام پدید آورده است که قدرت های سرافراز در تنگنای عمیق آن هستند. نام این امر «مخالفت» و واقعیت آن ظهور قدرت ایمان و جهاد و صداقت است. این پدیده همان است که درباره‌ی نمونه‌ای از آن در صدر اسلام، این آیه‌ی شریفه نازل شد: اَلَّذینَ قالَ لَهُمُ النّاسُ اِنَّ النّاسَ قَد جَمَعوا لَکُم فَاخشَوهُم فَزادَهُم ایمانًا وَ قالوا حَسبُنَا اللَّهُ وَ نِعمَ الوَکیلُ* فَانقَلَبوا بِنِعمَهٍ مِنَ اللَّهِ وَ فَضلٍ لَم یَمسَسهُم سوءٌ وَ اتَّبَعوا رضای خدا و لطف بزرگ خداوند. موضوع فلسطین یکی از مظاهر این پدیده است که رژیم صهیونیستی را از حالت تجاوز و ترور به وضعیت امنیتی و انضباطی و به بحران سیاسی، امنیتی و اقتصادی کنونی رها کرده است. نمونه های واضح دیگری از مخالفت را می توان در لبنان، عراق، یمن و جاهای دیگر مشاهده کرد.
ثالثاً، با همه اینها، این جهان امروز شاهد نمونه موفق و نمونه پرافتخار قدرت و اقتدار سیاسی اسلام در ایران اسلامی است. ثبات، آزادی، توسعه و عزت جمهوری اسلامی، واقعه ای بزرگ، پرمعنا و جذاب است که می تواند افکار و احساسات هر مسلمان هوشیار را تسخیر کند. بی کفایتی و گاه سوء رفتار ما کارگزاران این نظام که دستیابی به همه مواهب حکومت اسلامی را به تأخیر انداخته است، هرگز نتوانسته است پایه های محکم و اقدامات مؤثر برگرفته از مبانی این نظام را متزلزل کند. توقف رشد جسمی و روحی در فهرست این اصول اساسی، حکومت اسلامی در قانونگذاری و اجرا، اتکا به آرای مردم در امور کلیدی اداری کشور، استقلال کامل سیاسی و عدم تبعیت از استبداد در راس کشور قرار گرفته است. فهرست و همین اصول است که می تواند محل سازش بین ملت ها و دولت های اسلامی باشد و امت اسلامی را در جهت گیری و همکاری خود متحد و متحد سازد.
اینها پایه ها و عواملی است که بهترین شرایط کنونی جهان اسلام را برای یک حرکت واحد فراهم کرده است. دولت های اسلامی و علمای دینی و علمی و علمای مستقل و حقیقت جویان باید به فکر بهره برداری از این زمینه های عالی باشند.
اینکه کشورهای سرافراز به ویژه آمریکا نگران چنین روندهایی در جهان اسلام هستند و از همه امکانات خود برای مقابله با آن استفاده می کنند و این دقیقاً همان چیزی است که اکنون در حال رخ دادن است، غیرمعمول نیست. از امپراتوری رسانه‌ها و تاکتیک‌های جنگ نرم، تا جنگ افروزی و جنگ‌های نمایندگی، تحریک روزنامه‌نگاران سیاسی، و تهدید، فساد، و همه چیزهایی که توسط ایالات متحده و دیگر مردم سرافراز برای خلاصی از جهان استفاده می‌شود. اسلامی در راه است بیدار شدن را با شادی خود جدا کنید. سلطه جنایتکارانه و سیاهان صهیونیست در این منطقه یکی از ابزار چنین تلاش های عمیقی است.
به فضل و خواست خداوند این تلاش ها در بسیاری از موارد ناکام مانده و غرب سرافراز روز به روز در منطقه حساس ما و به زودی در کل جهان ضعیف شده است. پریشانی و شکست آمریکا و متحد جنایتکارش رژیم نظامی در این منطقه را می توان در حوادث فلسطین، لبنان، سوریه، عراق، یمن و افغانستان به وضوح دید.
از سوی دیگر، جهان اسلام مملو از جوانان پرشور و پرانرژی است. بزرگترین سرمایه برای ساختن آینده، خوش بینی و اعتماد به نفس است، چیزی که در حال حاضر در جهان اسلام به ویژه در کشورهای منطقه شکوفا شده است. همه ما موظفیم این سرمایه را حفظ و افزایش دهیم.
با این حال، شما نباید کد دشمن را برای مدتی نادیده بگیرید. از تکبر و غفلت بپرهیزیم و اهتمام و هوشیاری را زیاد کنیم و در همه حال با جدیت و تضرع از خداوند و حکیم استعانت بجوییم. حضور در زیارت و مناسک حج، فرصتی فوق العاده برای صداقت و دعا و نیز تفکر و تصمیم گیری است.
برای برادران مسلمان خود در سرتاسر جهان دعا کنید و از خداوند برای آنها موفقیت و پیروزی مسئلت کنید. راهنمایی و کمک خداوند برای این برادر را در دعای خود قرار دهید.

درود بر شما و رحمت خدا
سید علی خامنه ای
۵ ذی الحجه ۱۴۴۳
۱۴ جولای ۱۴۰۱

انتهای پیام