پیش بینی زلزله از ۲ روز قبل با نگاه به آسمان! – پایگاه خبری تحلیل افق


پیش بینی زلزله از 2 روز قبل با نگاه به آسمان!

پیش بینی زلزله

محققان دانشگاه آریل روشی ابداع کرده اند که می تواند به پیش بینی زمین لرزه های بزرگ تا ۴۸ ساعت قبل از وقوع کمک کند.

نحوه پیش بینی زلزله

سطح سیاره ما از گوشته و پوسته ساخته شده است. با این حال، این لایه‌ها یکسان نیستند، بلکه از چندین قطعه مختلف تشکیل شده‌اند که به آرامی با هم حرکت می‌کنند و مکرراً با هم برخورد می‌کنند و زمانی که این قطعات به نام «صفحات تکتونیکی» یا «تکتونیک صفحه‌ای» می‌لغزند. با هم یا برخورد، ممکن است زلزله رخ دهد.

تکتونیک صفحه ای مطالعه حرکات در مقیاس بزرگ در لیتوسفر زمین است. این نظریه بر اساس نظریه رانش قاره ای در دهه های اول قرن بیستم مطرح شد و پس از تایید مفهوم گسترش اقیانوس در سال های ۱۹۵۰-۱۹۶۰ پس از میلاد توسط بسیاری از زمین شناسان پذیرفته شد.

بر اساس این نظریه، لیتوسفر (پوسته زمین) از ۷ یا ۸ صفحه بزرگ تشکیل شده است که در برخی موارد از تعدادی صفحه کوچکتر تشکیل شده است. صفحات تشکیل دهنده پوسته زمین به طور کلی از دو نوع سنگ اقیانوسی و سنگ های قاره ای ضخیم تر تشکیل شده اند که هر کدام دارای پوسته خاص خود هستند. این صفحات پیوسته در حال حرکت هستند و در اثر برخورد این صفحات، پدیده هایی مانند زلزله، گسل، شکستگی، تشکیل کوه ها، ایجاد حفره ها و چین خوردگی ها و پدیده های دیگر مشاهده می شود. میزان جابجایی این صفحات از کمترین حد یعنی ۰ میلی متر در سال تا حد بالایی ۱۰۰ میلی متر در سال با توجه به نوع، محل و شرایط آنها برآورد می شود.

صفحات پوسته زمین قادر به حرکت هستند زیرا لایه های سنگی که سطح زمین را می پوشانند در مقایسه با لایه های زیرین خود به نام کروی جرم و استحکام بیشتری دارند.

مفهوم تکتونیک همچنین برای بحث در مورد حرکت آهسته صفحات، که بیشتر به عنوان تکتونیک صفحه یا رانش قاره شناخته می شود، استفاده می شود. زمین شناسی همچنین با زلزله، صفحات قاره ای و پدیده های مشابه سروکار دارد.

آیا می توان زلزله را پیش بینی کرد؟

بسته به بزرگی زلزله، تاثیر آن بر زندگی انسان ها می تواند فاجعه بار باشد. در حالی که زمین لرزه های کوچک فقط می توانند چند موج شوک را به زمین بفرستند، زلزله های قوی تر می توانند ساختمان ها را در چند ثانیه به انبوهی از آوار تبدیل کنند و زندگی بسیاری از مردم را تهدید کنند. به عنوان مثال، زمین لرزه ۵.۹ ریشتری که ماه گذشته شرق افغانستان را لرزاند، بیش از ۱۰۰۰ کشته و تعداد زیادی زخمی بر جای گذاشت. بنابراین اطلاع از زمان وقوع زلزله بسیار مهم خواهد بود.

اگرچه این فناوری برای ثبت بزرگی زمین لرزه و همچنین تعیین محل دقیق اصطکاک صفحات تکتونیکی بر روی یکدیگر باعث ایجاد زلزله می شود، زمین شناسان هنوز قادر به پیش بینی وقوع آن نیستند.

بر اساس وب‌سایت سازمان زمین‌شناسی ایالات متحده (USGS)، زمین‌شناسان از روش‌های مختلفی برای پیش‌بینی زمین‌لرزه‌ها استفاده می‌کنند و می‌توانند با دقت پیش‌بینی کنند که آیا تکتونیک صفحه‌ای در آینده دچار زلزله خواهد شد یا خیر. با این حال، آنها نمی توانند زمان یا تاریخ دقیق پیش بینی های خود را تعیین کنند.

بنابراین اکنون، چگونه محققان دانشگاه آریل ادعا می کنند که می توانند این کار را انجام دهند؟ ترفند آنها این است که به جای نگاه کردن به حسگرهای زمین، به آسمان نگاه می کنند تا پیش بینی های خود را انجام دهند.

محققان با استفاده از الگوریتم ماشین بردار پشتیبان (SVM)، مقدار کل الکترون‌های موجود در یونوسفر را که بالاترین لایه جو زمین است، با داده‌های GPS برای پیش‌بینی زلزله ترسیم کرده‌اند.

“ماشین بردار پشتیبان” یکی از تکنیک های یادگیری تحت نظارت است که برای طبقه بندی و رگرسیون استفاده می شود. این روش یکی از روش های جدیدی است که در سال های اخیر نسبت به روش های طبقه بندی قدیمی عملکرد خوبی از خود نشان داده است. اساس کار طبقه بندی کننده SVM طبقه بندی خط داده است و در تقسیم بندی خطوط داده سعی می کنیم خطی را انتخاب کنیم که از اطمینان بالایی برخوردار باشد.

در یک مقاله تحقیقاتی منتشر شده در مجله Remote Sensing، محققان گفته اند زمانی که انواع مختلف سنگ ها در سطح زمین تحت فشار قرار می گیرند، تقریباً همه آنها سوراخ های ظریفی را تشکیل می دهند که می توانند جریان های الکتریکی را حمل و تولید کنند. با تجمع این حامل‌های بار در سطح زمین، یون‌های باردار نیز در نزدیکی سنگ‌های تحت فشار تجمع می‌کنند و این جریان به بیرون را هدایت می‌کنند که به‌طور موقت به یونوسفر منتقل می‌شود، جایی که می‌توان آن را شناسایی کرد.

بر اساس این مقاله، محققان ادعا می کنند که روش آنها می تواند زمین لرزه های بزرگ را تا ۴۸ ساعت قبل از وقوع با دقت ۸۰ درصد شناسایی و پیش بینی کند.

علاوه بر این، محققان ادعا کرده اند که می توانند عدم وقوع زلزله را نیز با دقت ۸۷.۵ درصد پیش بینی کنند.

لینک کوتاه: https://ofoghnews.ir/?p=370025