چرا حکم آیت الله جنتی تمدید شد؟به گزارش گروه سیاسی ایسکانیوز، مقام معظم رهبری چندی پیش دوره وکالت آیت الله احمد جنتی را برای مدت ۶ سال به عنوان وکیل شورای نگهبان تمدید کردند.

پس از تمدید این حکم، عده ای پرسیدند که چرا آیت الله جنتی در این سن و سال دوباره منصوب شد؟ یا «آیا آیت الله جنتی با کهولت سن توانایی تشخیص درست نسخ خطی را دارد؟» یا اینکه ضرورت حضور ایشان در شورای نگهبان چیست و سوالات فراوان.

هر چند در این مورد بخش زیادی از فقها از جمله فقهای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم یا مجلس خبرگان نظر خود را اعلام کرده و عموماً می گویند حضور آیت الله جنتی در مجلس از نگهبانان ضروری است. تسلط فوق العاده ایشان بر منابع قانونی و شناخت و آگاهی از قوانین کشور و ساختار شورای نگهبان غیرقابل انکار است و به گفته ایشان، حضور آیت الله جنتی به عنوان یکی از اعضای مجرب و مجرب شورای نگهبان در میان ۱۱ نفر دیگر. . اعضا، شورای نگهبان را مؤثرتر و قدرتمندتر کرده است.

علیرغم اظهارات فقهای برجسته کشور مبنی بر عضویت آیت الله جنتی در شورای نگهبان، سؤالات و شبهات عضویت ایشان را با آیت الله سید احمد حسینی خراسانی که مدتی است به عنوان فقیه در شورای نگهبان عضویت داشته در میان گذاشته ایم. برای اطلاع از رفتار آیت الله جنتی در برازا، نگهبان باید به سوالات پاسخ دهد.

آیت‌الله حسینی خراسانی در این گفت‌وگو با بیان اینکه هیچ نشانه‌ای از آثار کهولت سن در جایگاه، برداشت و نظر آیت‌الله جنتی دیده نمی‌شود، می‌گوید ایشان در موضع‌گیری، ایستادگی بر اصول و ارزش‌های وحدت، استوار است. انقلاب اسلامی سالم در رفتار و گفتار. از نظر سیاسی، مواجهه با انحرافات سیاسی و حرکت به سمت مسیر واقعی جریان انقلاب بدون تأثیرپذیری از جریانات و گروه‌های سیاسی، کارنامه خوب و قابل قبولی دارد که هر عاقلی را مجاب به تمدید حکم آیت‌الله جنتی می‌کند.

از آیت الله حسینی خراسانی پرسیدیم آیا مقام معظم رهبری درباره «جوانان» به عنوان راهبرد تصمیمی نگرفته اند؟ آیا تمدید حکم آیت الله جنتی منافاتی با این راهبرد ندارد؟ وی با تاکید بر ضرورت تعریف جوانی و البته لزوم اختلاط نکردن آن با سوسیالیسم، می گوید: حضرت آقا در تعریف جوانی تاکید داشتند که جوانی دلیل بر نادیده گرفتن تجربه نباشد؛ بلکه باید جوانی را در نظر گرفت. همچنین برخی نهادها و مناصب مانند عضویت در گروه فقهای شورای نگهبان نیازمند فقاهت، بلوغ در شناخت و اصلاح طرح ها و لوایح شرع و قانون اساسی است و نه به خاطر جوانی، ولی امر. شورا فردی با تجربه مثل آیت الله جنتی دارد. محروم از تجربه و تخصص و کیف پول.

حضور آیت الله جنتی در جلسات شورای نگهبان بحث دیگری بود که آیت الله حسینی خراسانی می گوید آیت الله جنتی در بینش دقت و هوش در بصیرت و سختی و خونسردی در نظارت و نگاه به شهرت دارد. در گذشته و با توجه به زمان و حتی زودتر از زمانی که مود خود را به موقع در جلسات شورای نگهبان می‌داند و هنگام حضور در جلسات، دستور جلسه را رعایت می‌کند.

ایشان در ادامه می فرمایند، نیاز هر عاقلی، نگاهی چند جانبه و همه جانبه است و مقام معظم رهبری نیز که بسیار حکیم هستند، بی شک همه جوانب را مورد بررسی قرار داده و بر اساس دلایل قابل قبول، آیت الله جنتی را مجددا منصوب کرده اند. حکمت و عدالت به گفته آیت‌الله حسینی خراسانی، صلاحیت آیت‌الله جنتی برای انتخاب مجدد در شورای نگهبان برای تصدی مقام معظم رهبری و فقهای شورای نگهبان تایید شده و احراز این صلاحیت توسط آیت‌الله جنتی موجب ابقاء مجدد ایشان شده است. . عضویت در شورای نگهبان

برخی گفته اند آیت الله جنتی مسئول حذف برخی افراد برجسته از شورای نگهبان است. آیت الله حسینی با بیان اینکه شورای نگهبان ۱۲ عضو دارد، گفت: علاوه بر این آیت الله جنتی هرگز نگاه گروهی نداشته و خود را ملزم به رعایت قانون در این امور می داند و البته اگر منظور برخی از مردم ثبات و حساسیت در کنار عزم آیت الله جنتی برای پاسداری از قلب انقلاب اسلامی است. لازم است . می گویند این مهم است، ضعف نیست، نقطه قوت و نشانه تقوای آیت الله جنتی است.

البته ما فقط افراد بی گناه را از خطا و خطا مصون می دانیم و احتمال خطا برای هرکسی ممکن است، اما آیت الله جنتی صرفاً به برداشت اجتهادی خود از شرع شریف و قانون اساسی عمل می کند و به آن عمل می کند».

یکی از اعضای فقیه شورای نگهبان می گوید: در کشور هیچ فردی دلسوزتر، دانا و با تجربه تر از رهبر معظم انقلاب اسلامی و البته برخی مخالفان در حفظ اصول و ارزش ها نیست. و تخریب توسط مخالفان انقلاب و با انگیزه های سیاسی صورت می گیرد که به گفته ایشان برخی از این افراد به دلیل خودخواهی به هیچ پاسخ منطقی قانع نمی شوند.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/