چرا خودرو دیر روشن می شود؟به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، وقتی به داخل ماشین خود می روید و سعی می کنید آن را روشن کنید و با به سختی و خیلی بد روشن می شود، مایه ی ضعف است. چند بار میلنگ می زند و فکر می کنید اگر چند بار دیگر آن را امتحان کنید شروع به کار می کند یا خیر. البته، این همیشه زمانی اتفاق می افتد که شما دیر کرده اید، هوا سرد است یا ماشین دیگر شما خراب است. اما چرا ماشین شما کند است و دیر روشن می شود ؟

بیشتر بخوانید:

آیا ماشین شما برای روشن شدن مشکل دارد؟ در اینجا دلایلی وجود دارد که چرا ماشین شما ممکن است کند استارت بزند.

• سیم کشی بد

• استارتر فرسوده

• مشکلات سیستم شارژ

• باتری بد

سیم کشی بد

استارت شما به ۲ سیم نیاز دارد تا به درستی کار کند. سیم بزرگ مستقیماً از باتری شما خارج می شود و همیشه برق استارت شما را تامین می کند. سیم کوچکتر دیگر سیگنالی از زمانی است که کلید خود را می چرخانید و به استارت می گوید که درگیر شود و از تمام توان موجود از باتری استفاده کند.

اگر هر یک از این سیم ها اتصال ضعیفی برقرار کند یا شکسته یا خورده شود، ممکن است سیگنال ضعیف یا قدرت کافی برای روشن شدن ماشین شما ندهد. گاهی اوقات این مشکل باعث می شود که ماشین شما به سختی روشن شود، اما پس از روشن شدن، خوب کار می کند. در این صورت می توانید سیم ها را تعویض کنید یا اتصالات را تمیز کنید.

استارتر فرسوده

همچنین ممکن است به دلیل فرسودگی استارت ماشین دیر روشن شود، مشکلی رایج که برای شما دردسر ایجاد می کند. وقتی کلید خود را می چرخانید، یک آهنربای الکتریکی دنده استارت را مجبور می کند تا دندانه های چرخ فلایویل شما را درگیر کند.

حرکت چرخ دنده استارت که به سمت جلو به داخل فلایویل می لغزد، تماس های الکتریکی را نیز درگیر می کند که به موتور استارت نیرو می دهد، چرخ دنده استارت را می چرخاند و موتور شما را روشن می کند. کنتاکت های الکتریکی که موتور استارت را تغذیه می کنند، به دلیل جریان بالای عبوری از آنها و حرکت چرخشی موتور استارت می توانند به مرور زمان فرسوده شوند.

همانطور که این کنتاکت ها از بین می روند، انرژی کمتر و کمتری به موتور استارت شما منتقل می کنند و باعث می شود که چرخش کندتر شود و استارت خودرو شما را سخت تر کند. در این حالت، وقتی ماشین شما روشن نمی شود، ممکن است برای حل مشکل به یک استارت جدید برای وسیله نقلیه خود نیاز داشته باشید.

مشکلات سیستم شارژ

استارت شما انرژی خود را از باتری ماشین شما تامین می کند اما باتری ماشین شما انرژی خود را از سیستم شارژ وسیله نقلیه شما می گیرد. اگر وسیله نقلیه شما به دلیل بد بودن دینام یا سیستم کنترل الکترونیکی ضعیف، باتری را به درستی شارژ نمی کند، ممکن است باتری شما در وضعیت خوبی باشد اما به آرامی شارژ را از دست می دهد تا جایی که نمی تواند با استارت زدن خودرو شما را روشن کند.

وقتی موتور شما کار می کند دینام شما باید بین ۱۳.۵ تا ۱۴.۵ ولت تولید کند که می توانید آن را در پایانه های باتری خود آزمایش کنید. اگر این ولتاژ کمتر باشد، ممکن است با سیستم شارژ خود مشکل داشته باشید.

دلایل دیر روشن شدن خودرو

رایج ترین دلیل دیگری که باعث می شود خودروی شما دیر استارت بخورد این است که خودروی شما باتری ضعیفی دارد و نیاز به تعویض دارد. باتری خودروی شما از یک واکنش شیمیایی بین سرب و اسید سولفوریک برای ایجاد الکتریسیته مورد استفاده برای راه اندازی وسیله نقلیه و برای روشن کردن چراغ ها و لوازم جانبی در زمانی که وسیله نقلیه شما کار نمی کند، استفاده می کند.

این واکنش شیمیایی بین سرب و اسید سولفوریک مقدار مشخصی جریان ایجاد می کند و هر چه باتری بزرگتر باشد جریان بیشتری تولید می کند. باتری های خودرو بر حسب «آمپر لنگ سرد» رتبه بندی می شوند. هر چه امتیاز بالاتر باشد، باتری می تواند قدرت بیشتری تولید کند.

اگر یک باتری برای ۷۰۰ آمپر میل لنگ سرد (CCA) درجه بندی شده باشد، به این معنی است که واکنش شیمیایی در داخل آن می تواند ۷۰۰ آمپر را به مدت ۳۰ ثانیه در دمای صفر درجه تولید کند. و با گذشت زمان، شارژ و دشارژ مداوم یک باتری به صفحات سربی داخل آن آسیب وارد می کند و باعث خوردگی آنها و کاهش اثربخشی واکنش شیمیایی می شود. دما همچنین بر سرعت واکنش شیمیایی در یک باتری تأثیر می گذارد، بنابراین وقتی بیرون سرد است، باتری مارپیچ بیشتر قابل توجه است.

همانطور که باتری شما فرسوده می شود، انرژی کمتر و کمتری برای استفاده از موتور استارت شما تولید می کند و باعث می شود موتور شما کندتر بچرخد و باعث می شود ماشین شما در راه اندازی با مشکل مواجه شود. می توانید عمر باتری خود را با اندازه گیری جریانی که در هنگام استارت زدن وسیله نقلیه خود خارج می کند اندازه گیری کنید. اندازه گیری جریان خروجی باتری شما به ابزار خاصی نیاز دارد، اما انجام آن نسبتاً ساده است.

بسیاری از فروشگاه های قطعات خودرو دارای تجهیزات مناسب هستند و میزان باطری شما را به صورت رایگان اندازه گیری می کنند. همین ابزار می تواند نحوه عملکرد استارتر و دینام شما را نیز آزمایش کند، و اغلب می توان همه را همزمان انجام داد. انجام این تست ها می تواند راهی عالی برای بررسی سیستم الکتریکی خودرو شما باشد. شما اغلب میزان درصد عملکرد باتری خود را دریافت می کنید و اگر کمتر از ۷۰ درصد باشد، توصیه می کنیم باتری خود را تعویض کنید.

چرا ماشین من استارت می خورد اما روشن نمی شود؟

اگر موتور شما استارت بخورد اما روشن نشود، ممکن است چند مشکل متفاوت داشته باشد. برای راه اندازی، موتور شما به مقدار مناسب سوخت، جرقه در زمان مناسب و هوا نیاز دارد تا با سوخت مخلوط شود. مگر اینکه در لوله های ورودی خود گرفتگی وجود داشته باشد، بعید است که موتور شما هوای کافی دریافت نکند. در اتومبیل های مدرن، رایانه کنترل می کند که چه زمانی جرقه اتفاق می افتد.

منبع: بیتوته

انتهای پیام/

رژیم لاغری سریع