چرا در بدن و صورت دچار آکنه می شویم؟!


آکنه یک مشکل پوستی است که در قسمت های مختلف بدن و صورت ایجاد می شود. آکنه در هر قسمت از بدن علت خاصی دارد که با تشخیص قابل درمان است.

جوش ها و جوش ها می توانند نشان دهند که در داخل بدن شما چه می گذرد و چه مشکلاتی دارید. در بیشتر موارد، به دلیل انتخاب های بد در سبک زندگی اتفاق می افتد. در واقع، فقط باید بدانید که چه چیزی باعث ایجاد جوش شده است. در این قسمت در مورد آکنه در قسمت های مختلف بدن با شما صحبت می کنیم و علل آن را توضیح می دهیم.

آکنه اطراف دهان

آکنه اطراف دهان زمانی ایجاد می شود که پوست این ناحیه حساس باشد. به عنوان مثال، استفاده بیش از حد از تلفن همراه یا لمس پوست با چیزهایی مانند کلاه یا استفاده از برخی آلات موسیقی یا حتی برخی لوازم آرایشی خاص روی صورت می تواند باعث ایجاد آکنه در این ناحیه شود. البته ژنتیک و هورمون ها نیز در این اتفاق بی تاثیر نیستند.

اگر این جوش ها یکی پس از دیگری ایجاد می شوند، باید به متخصص پوست مراجعه کرده و به دنبال درمان باشید و بدانید که همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. از طرفی یاد بگیرید که بعد از آرایش; حتما صورت خود را با یک شوینده ملایم بشویید تا از تجمع چربی و آکنه جلوگیری کنید.

جوش روی بینی

بینی یکی از رایج ترین قسمت های صورت است که جوش ها در آن ظاهر می شوند. منافذ روی بینی معمولاً بزرگ هستند. کثیفی، آلودگی و باکتری ها منافذ آن را راحت تر می بندند و در نتیجه پوست این ناحیه چرب تر و مستعد جوش و آکنه است.

آکنه روی بینی می تواند ناشی از رژیم غذایی، استرس و سایر داروها باشد. گاهی اوقات نیز نشانه یک بیماری زمینه ای است. در نهایت، یکی از دلایل رایج، بهداشت ضعیف است. بنابراین بسیار مهم است که روغن درخت چای را در برنامه مراقبت از پوست خود بگنجانید زیرا منافذ را به خوبی تمیز می کند.

آکنه روی پیشانی

افزایش تولید چربی در پوست می تواند باعث ایجاد آکنه در پیشانی شود. اگر از داروی خاصی استفاده نمی کنید و مشکل یا مشکل هورمونی ندارید باید به دنبال دلیل دیگری باشید.

شاید مشکل در موهای شما باشد. اگر پوست سرتان خیلی چرب است و مرتب آن را نمی شویید، این روغن می تواند منافذ پوست شما را مسدود کند و باعث ایجاد آکنه روی پیشانی شود. معمولا پماد، ژل یا موم نیز می تواند این مشکل را ایجاد کند که در این صورت پزشک داروی مناسب را برای شما تجویز می کند.

آکنه روی فک و گردن

این جوش ها می توانند هورمونی به نظر برسند. اما همه همیشه اینطور نیستند. هنگامی که سطح برخی از هورمون ها تغییر می کند، آندروژن ها را افزایش می دهند که علت اصلی آکنه نوجوانی است. اما برخی جاها به دلیل تغییرات هورمونی از جمله گردن و فک این جوش ها ظاهر می شوند که بیشتر در دوران قاعدگی ایجاد می شوند و همچنین به دلیل مصرف برخی داروها مانند داروهای ضد بارداری ایجاد می شوند. در برخی موارد، استفاده از یک پاک کننده و مرطوب کننده با روال پوستی مناسب می تواند از این اتفاق جلوگیری کند.

جوش روی گونه

آکنه روی گونه یک اتفاق رایج است که به دلیل استفاده بیش از حد از تلفن همراه ایجاد می شود. بسیاری از افراد مدام با تلفن همراه صحبت می کنند یا پس از استفاده از تلفن همراه، صورت خود را لمس می کنند و تمام. باعث آلودگی صورت و آکنه می شود، زیرا باکتری ها به راحتی پراکنده می شوند.

روبالشی یا کاغذ کثیف نیز می تواند باعث آکنه روی گونه شود. گاهی اوقات علل هورمونی دارد و با تغییرات جزئی در سبک زندگی می توان این علل را بهبود بخشید.

آکنه در پشت

آکنه در پشت گاهی اوقات به دلیل حساسیت به ضد آفتاب، مرطوب کننده، کرم بدن، روغن ماساژ و موم ایجاد می شود. همچنین ممکن است به دلیل تعریق این اتفاق بیفتد که روغن و سبوم روی پوست با یکدیگر مخلوط شده و منافذ را می‌بندند که می‌توانید به سرعت از بروز آن جلوگیری کنید.

وقتی به دستشویی می روید باید مراقب شستن پشت خود باشید. لباس‌های کثیف، پتوهای کثیف یا حتی یک بالش کثیف می‌توانند باعث آکنه پشت شوند. لباس های تنگ نیز این ناحیه را حساس کرده و از تنفس پوست جلوگیری می کند که منجر به آکنه خواهد شد.

آکنه روی ساق پا

آکنه اساساً نتیجه تجمع باکتری‌ها، سبوم، سلول‌های مرده پوستی است که در فولیکول مو به دام افتاده و منافذ مسدود شده منجر به التهاب می‌شود. استفاده از وسایل ورزشی یا لباس های خیلی تنگ باعث این اتفاق می شود و بدن شما را دچار اگزما، سوزش و حتی درد می کند.

جوش روی سینه

جوش های روی سینه همان عللی دارند که جوش های پشت یا پاها وجود دارد. اگر پوست حساسی دارید، استفاده از صابون های بسیار قوی باعث بسته شدن فولیکول های مو می شود. بنابراین استفاده از محصولات ضد حساسیت که فاقد مواد معطر و سولفات هستند و داشتن روتین شستشوی منظم بسیار مهم است.

پوشیدن لباس های تنگ کار را برای شما سخت تر می کند زیرا از تنفس پوست جلوگیری می کند.

منبع: ایسکا نیوز