چرا سلامت دندان های شیری برای کودک مهم است؟!


مراقبت از کودک مراحل زیادی دارد که یکی از آنها مرحله مربوط به دندان است. وقتی کودک شما لبخند می زند و می بینید که دندان هایش نمایان می شود، به این معنی است که باید بهداشت دهان و دندان را شروع کنید.

دندان های کودک به رشد خوب او کمک می کند. اگرچه این دندان ها شیری هستند و در نهایت می ریزند، اما مراقبت از آنها بسیار مهم است.

اهمیت و نقش دندان کودکان چیست؟

دندان های شیری یا دندان های شیری نقش بسیار مهمی در رشد کودک ایفا می کنند، از جمله موارد زیر:

کمک به کودک برای جویدن، لبخند زدن یا صحبت کردن
تنظیم موقعیت صحیح در فک کودک برای قرار دادن دندان های دائمی بیرون آمده از زیر لثه.
عادات سالم جویدن را تسهیل کنید که باعث تقویت عضلات فک و صورت کودک می شود

دندان شیری در رشد کودک بسیار مفید است و تغذیه او را بهبود می بخشد و باعث می شود که به راحتی کلمات را بیان کند و به دلیل سالم نگه داشتن دندان ها باعث رشد و یادگیری خوب کودک می شود.

دندان های کودکان چقدر مهم هستند؟

دندان های شیری نقش مهم و منحصر به فردی در رشد کودک دارند زیرا دهان کودک شما به اندازه کافی بزرگ نیست که بتواند دندان های شیری را در خود جای دهد. از آنجایی که دندان های شیری بسیار کوچک هستند، به راحتی در دهان کودک قرار می گیرند.

تصور کنید با افزایش سن این دندان های شیری در دهان ما باقی می مانند، فکر می کنید چه اتفاقی می افتد؟ این دندان ها بسیار کوچک هستند و فضاهای خالی زیادی بین آنها وجود داشت و نمی توانستند به درستی عمل کنند.

به همین دلیل داشتن دو دسته دندان بسیار مهم است تا کودک بتواند از دندان های شیری برای شروع غذا خوردن و صحبت کردن استفاده کند و بتواند برای تغییرات و تنظیم دندان های خود در آینده آماده شود.

تاثیر دندان های شیری بر روی دندان های دائمی

دندان های شیری تاثیر مستقیمی بر روی دندان های دائمی آن ها دارند. هر دندان شیری نقش مهمی در ایجاد فضا برای دندان شیری دارد. اگر دندان کودک به طور تصادفی کنده شود یا زودتر از موعد بیفتد و آسیب ببیند، نمی تواند فضای کافی برای دندان بزرگسال ایجاد کند و در نتیجه شکل دندان ها تغییر می کند و در بزرگسالان آنها را گیج می کند. بنابراین مراقبت صحیح از دندان های شیری و مراجعه منظم به دندانپزشک به پیشگیری از این مشکلات در آینده کمک می کند.

مقایسه دندان شیری و دندان دائمی

دندان های شیری و دائمی اهداف یکسان و مشابهی دارند، اما تفاوت هایی بین آنها وجود دارد که شامل موارد زیر است:

– عدد: تعداد ست های دندان شیری ۲۰ عدد، تعداد ست دندان های دائمی ۳۲ عدد می باشد و با توجه به این افزایش تعداد دندان های دائمی فضای بیشتری را اشغال می کنند.

– مینا: در مقایسه با دندان های دائمی، لایه نازکی از مینا روی دندان های شیری وجود دارد. این مینا به جلوگیری از پوسیدگی دندان کمک می کند. لایه نازک مینا روی دندان کودک مطمئناً آن را مستعد پوسیدگی می کند.

– سختی: دندان های کودکان به جای دائمی، نرم هستند. در نتیجه بیشتر در معرض دندان قروچه قرار می گیرد یا غذاهای اسیدی آسیب بیشتری به آن وارد می کند.

– رنگ: دندان های کودکان به طور طبیعی سفیدتر از دندان های دائمی هستند. این کاملا طبیعی و طبیعی است و زمانی متوجه خواهید شد که کودک دندان های دائمی و شیری در دهان دارد.

به دلیل این تفاوت ها، باید خمیر دندان مناسب سن کودک خود را انتخاب کنید. مسواک او را مناسب برای دندان های شیری آماده کنید تا بتوانید مطابق با دندان های آن ها کار کنید.

دندان شیری

چه زمانی دندان های شیری بیرون می آیند و می افتند؟

کودک شما همیشه در حال رشد است و همچنین دندان های او نیز رشد می کند. در نتیجه تغییراتی در دهان او ایجاد می شود و ممکن است دندانی از دستش خارج شود، اما چه زمانی دندان کودک داخل می شود و می افتد؟

رویش دندان های شیری

نوزادان در بدو تولد دارای مجموعه ای از دندان های شیری در هر دو فک خود هستند که با افزایش سن به آرامی می ریزند. اولین باری که یکی از این دندان ها را در لثه کودک خود می بینید احتمالا بین ۶ ماهگی تا ۱ سالگی است.دو دندان جلویی کودک در پایین معمولا اولین دندان هایی هستند که رویش می کنند و به دنبال آن دندان های جلویی در فک بالا قرار می گیرند.

پس از بیرون آمدن چهار دندان بالا و چهار دندان پایین از لثه، می‌توانید برای مجموعه بعدی دندان‌های شیری صبر کنید تا تعداد آنها به ۲۰ برسد.

افتادن دندان های شیری

با رویش و رشد دندان های دائمی از طریق لثه، به احتمال زیاد به دندان های شیری فشار وارد کرده و باعث لق شدن و در نهایت افتادن آن ها می شود. کودک ممکن است در حدود پنج یا شش سالگی دندان های شیری خود را از دست بدهد، این روند می تواند تا سن ۱۲ سالگی ادامه یابد.

همزمان با رشد کودک، روند افتادن دندان‌های او نیز ادامه می‌یابد و احتمالاً ابتدا دندان‌های جلو و سپس دندان‌های عقب می‌افتند. تقریباً به همان ترتیبی که بیرون آمدند.

رویش دندان های دائمی

پس از افتادن دندان های شیری، دندان های دائمی شروع به رشد کرده و جای خود را می گیرند که معمولا در سنین ۷-۶ سالگی ظاهر می شوند و این روند تا ۱۳ سالگی ادامه می یابد. در حدود ۱۳ سالگی اکثر دندان های دائمی بچه در دهانش است شاید تنها دندان باقی مانده، دندان عقل باشد که معمولا در سنین بالا رویش می کند.

چه زمانی کودکم را نزد دندانپزشک ببرم؟

به طور کلی، متخصصان توصیه می کنند که کودک خود را پس از رویش اولین دندان و قبل از اولین تولد کودک نزد دندانپزشک ببرید.

در این زمان، متخصص می تواند اقدامات زیر را انجام دهد:

برای بررسی هرگونه پوسیدگی یا هر مشکلی در دندان ها

نحوه تمیز کردن دندان های کودک را توضیح دهید

ارائه توصیه هایی برای رعایت عادات بهداشتی که در بهبود وضعیت دندان ها و برداشتن انگشت شست مفید است.