چرا کارگران جاده کرمان به هرمزگان را بستند؟


پریسا هاشمی، انصاف نیوز: نماینده قلعه گنج کرمان در شورای منطقه علاوه بر بررسی مشکلات جنوب کرمان، علت بسته شدن جاده کرمان توسط کارگران معدن آسمینون فاریاب منوجان را تشریح کرد.

«منطقه ویژه اقتصادی جازموریان» منطقه ای است که سال هاست به همین نام خوانده می شود و هیچ اقدامی جز نصب تابلو در کویر برای آن صورت نگرفته است. «منطقه ویژه اقتصادی جازموریان» که می تواند وضعیت اشتغال و معیشت مردم شمال سیستان و بلوچستان و جنوب کرمان را به کلی تغییر دهد، اکنون مایه تاسف ساکنان این منطقه شده است. علاوه بر بیکاری در استان کرمان، کارگران منطقه کرمان نیز با مشکلاتی مواجه هستند و برای احقاق حقوق خود مجبور به حضور در خیابان ها و بیابان ها شدند. خداداد خرایی نماینده کاخ گنج کرمان در شورای منطقه در گفت و گو با خبرنگار انصاف، مشکلات کرمان را تشریح و تاکید کرد: ۱۶ سال است که درباره منطقه ویژه اقتصادی جازموریان و اشتغالزایی آن صحبت می کنند، اما این منطقه هنوز مطرح نشده است. هنوز مشخص شده و برای بررسی در دسترس است. آنها فقط یک علامت در منطقه گذاشتند. نه تجهیزاتی در آنجا فراهم شد و نه شغلی ایجاد شد. کاغذ مجوز تحقیق فقط … کاغذ مجوز تحقیق منطقه ویژه اقتصادی جازموریان در این نقطه گیر کرده است.

وی در پاسخ به این سوال که مشکل کرمان با آبادانی این منطقه چیست؟ وی گفت: باید با معرفی مواد شیمیایی نفتی برای جوانان شغل ایجاد کرد. با توجه به اینکه جازموریان در مجاورت بندر جاسک و مکران قرار دارد هر دولتی که سر کار بیاید خواستار رونق این منطقه است اما متاسفانه تاکنون اقدامی صورت نگرفته است. درخواست ما از مردم این منطقه این است که نگاه ویژه ای به منطقه ویژه اقتصادی جازموریان مانند اروند، امیرآباد و آنالم داشته باشند. منطقه ویژه اقتصادی جازموریان در جنوب کرمان واقع شده است که شامل هفت شهرستان کهنوج، رودبار جنوبی، قلاگنج، منوگنج، منوجان، فاریاب، جیرفت و عنبرآباد است. رئیس جمهور، محمد مخبر و سعید محمد در دولت ریاست جمهوری قدرت بالایی در منطقه ویژه اقتصادی دارند و می توانند این منطقه را سامان دهند. درخواست ما خیلی بزرگ یا دور از انتظار نیست.

نماینده قالگنج کرمان در شورای منطقه به اقدامات بنیاد مصطفان در جنوب کرمان اشاره کرد و افزود: از زمان مدیریت سعیدیه، بنیاد مصطفان روند خوبی را در کرمان اجرا کرده است. بنیاد مصطفان پل مهمی بین رامشک و قالگنج ساخت و کار را برای مردم رامشک که بین دو رودخانه قرار داشت آسان کرد. اگر زنی در رامشک درد داشت به قلعه گنج نمی آمد. این یک نعمت بزرگ است و ارتباط بین دو شهر آسان تر شد. در آن زمان منصوری (استاندار فعلی تهران) دبیرکل بود و در بحث اشتغال زایی جنوب کرمان گام های مثبتی برداشته شد، اما خواهش می کنیم که این روند تا ۵ سال دیگر ادامه داشته باشد و معادن موجود در قلاگنج نیز ادامه داشته باشد. و رودبار برای کاهش معضل بیکاری و افزایش اشتغال در این حوزه راه اندازی و معرفی شود. جهیزیه زوجین با تسهیلات کم بهره نیز در کرمان اجرا شد که باید ادامه یابد.

خداداد خرایی در پاسخ به این سوال که مردم با مشکل پرداخت هزینه تجهیزات مواجه نیستند؟ وی گفت: اگر مواد کم بهره تهیه کنند و ضمانت پرداخت یارانه باشد، مردم می توانند به نحو احسن از این دستگاه ها استفاده کنند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا شهر دیگری وجود دارد که جاده ای برای ورود به شهر نداشته باشد؟ اصرار کرد: بله. روستای زهکلوت در رودخانه جنوبی با این مشکل مواجه است. اما مهمتر از آن هنوز هیچ اقدامی برای جاده ۱۷ کیلومتری فنوج – قلاگنج و محور مواصلاتی استان کرمان و سیستان و بلوچستان انجام نشده است. ۲ دولت آمدند و رفتند و از پروژه جاده فنوج به قلاگنج عکس گرفتند اما برای ساخت آن اقدامی نکردند. در صورت احداث این جاده، زمان دسترسی از سیستان و بلوچستان به جنوب جاده ارتباطی کرمان – هرمزگان تقریباً ۳ ساعت خواهد بود و در حال حاضر مردم برای رسیدن به کرمان باید حدود ۱۴ ساعت سفر کنند. ۱۷ کیلومتر راه امنیتی، ترابری و تجارت است.

نماینده قالگنج کرمان در شورای منطقه با بیان اینکه رئیس جمهور در مناطق ما و در انتخابات قبلی که رئیس جمهور نبود محبوبیت دارد و در این انتخابات ریاست جمهوری بیشترین رای را از این مناطق به خود اختصاص داد، افزود. : دولت باید توجه ویژه ای به کرمان داشته باشد و مردم مظلوم از آن برخوردار باشند.

وی در تشریح مظلومیت مردم این منطقه گفت: مردم در حوزه سلامت با مشکل مواجه هستند. اگر خانمی در مناطق چهاردادخدا، قلاگنج یا رودبار باردار باشد باید ۳۰۰ کیلومتر طی کند تا سونوگرافی انجام دهد. از آنجایی که بسیاری از مردم این مناطق در مضیقه مالی وخیم هستند، نمی توانند هزینه رفت و آمد به شهر را داشته باشند و از معاینه سونوگرافی صرف نظر کنند. شاید باورتان نشود اما ما متخصص چشم در منطقه نداریم چون اتاق عمل در آنجا وجود ندارد. اگر دولت بتواند از مراجعه پزشکان به این مناطق مالیات معاف کند و بنیاد مصطفان دستگاه های سونوگرافی و تجهیزات لازم برای این منطقه را تهیه کند، بسیاری از مشکلات بهداشت عمومی حل می شود.

خداداد خرایی در خاتمه تاکید کرد: بیش از ۱۲۰۰ تا ۱۳۰۰ کارگر معدن آسمینون فاریاب منوجان حقوق دریافت نکرده اند و مدیرعامل معدن از پرداخت حقوق، بیمه و مزایای کارگران خودداری می کند. کارگران چندین بار دست به اعتصاب زدند و جاده موصلاتی کرمان به هرمزگان را که یک جاده انتقالی است بستند اما هیچ اقدامی صورت نگرفته و حقوق آنها پرداخت نشده است. تصمیم بد مدیرعامل و لجاجت این معضل را برای مردم تشدید کرده است.

انتهای پیام