چه مقدار قهوه در طول روز مجاز است؟به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، کارشناسان درباره فواید نوشیدن قهوه بسیار گفته اند، اما آیا میزان مجاز مصرف و مضرات آن را می دانید؟ به ویژه زنان و جوانان باید مراقب مصرف روزانه قهوه خود باشند تا از این مشکلات جلوگیری کنند.

بیشتر بخوانید:

قهوه یکی از نوشیدنی های پرطرفدار است که با رایحه و کافئین مطبوع خود حس زندگی و نشاط را در انسان تقویت می کند; با این حال، صحبت های زیادی در مورد کافئین موجود در این نوشیدنی باستانی وجود دارد.

برخی از متخصصان تغذیه معتقدند که قهوه ها و لاته های آمریکاییو دارای همان مقدار کافئین یک شات اسپرسو هستند، زیرا از مقدار مشخصی قهوه اسپرسو تهیه می شوند. یک فنجان اسپرسو معادل ۶۰ سی سی حاوی ۷۵ میلی گرم کافئین و یک فنجان قهوه ترک با همین حجم دو برابر کافئین ۱۲۰ میلی گرم است. ۱۰۰ سی سی قهوه فرانسوی حداکثر ۲۰۰ میلی گرم کافئین و دو قاشق چایخوری قهوه فوری حداقل ۶۰ میلی گرم کافئین دارد.

علاوه بر فواید شناخته شده مصرف قهوه، میزان تحمل افراد مختلف نسبت به مصرف روزانه کافئین متفاوت است. به طور کلی و طبق نظر دکتر لادن، متخصص تغذیه، بزرگسالان مجاز به دریافت ۴۰۰ میلی گرم کافئین در روز هستند. در مورد نوجوانان و افراد زیر ۱۲ سال، بهتر است روزانه ۲.۵ میلی گرم کافئین به ازای هر کیلوگرم وزن بدن مصرف شود. یعنی یک نوجوان ۳۵ کیلوگرمی مجاز است حدود ۷۰ میلی گرم یعنی حدود یک فنجان قهوه مصرف کند.

نوشیدن زیاد قهوه و افزودن کافئین به بدن می تواند ما را عصبانی کند و باعث افزایش ضربان قلب، افزایش فشار خون، اضطراب و مشکلات خواب شود. در مورد زنان خصوصاً نوشیدن قهوه ملاحظات بیشتری دارد. طبق دستورالعمل های FDA، نوشیدن سه تا پنج فنجان قهوه در روز با حداکثر مصرف کافئین ۴۰۰ میلی گرم برای اکثر زنان بی خطر است. ولی…

اما اگر باردار یا شیرده هستید، قوانین متفاوت است و باید با متخصص زنان خود مشورت کنید. اگر قهوه شما را عصبانی می کند، مراقب باشید در مصرف آن زیاده روی نکنید و با نوشیدن یک فنجان قهوه در روز یا حتی استفاده از قهوه بدون کافئین، هوس خود را برطرف کنید.

جالب اینجاست که با افزودن چند ماده می توانید سلامت نوشیدنی خود را افزایش دهید. به عنوان مثال، به جای استفاده از خامه و شکر، سعی کنید به قهوه خود شیر اضافه کنید تا طعم آن کاهش یابد. افزودن حدود یک چهارم قاشق چای خوری عصاره وانیل، هل، دارچین و حتی پودر کاکائو به قهوه شما طعم و غنای بیشتری می بخشد.

انتهای پیام/