چگونه دوستان خود را انتخاب کنیم؟


فرادید| با کلمه “دوست” ما انواع روابط شگفت انگیز را توصیف می کنیم. وقتی کسی را دوست صدا می کنیم، منظورمان این نیست که چند بار با او ملاقات می کنیم. در عوض، این کلمه حس دوستی را منتقل می کند که به آن شخص جایگاه بالاتری در زندگی ما می بخشد.

به گزارش فرادید، از بسیاری جهات، دوستی ها نسبت به سایر روابط مرزهای کمتر روشنی دارند. مثلاً رابطه ما با همکارانمان با استخدام شروع می شود و وقتی کار را ترک می کنیم (مگر اینکه همکارمان دوست ما شده باشد) این روابط نیز پایان می یابد و خواهر و برادر ما از بدو تولد تا مرگ خویشاوندان ما باقی می مانند.

شروع و پایان دوستی به ندرت مشخص است. تغییرات در روابط دوستانه معمولاً با تغییرات بزرگ زندگی مانند رفتن به دانشگاه یا ازدواج همراه است، اما اگر بتوانیم دوستی های قدیمی را در طول زندگی خود حفظ کنیم، به خود کمک کرده ایم تا با استرسی که معمولاً با تغییرات بزرگ زندگی همراه است مقابله کنیم.

دوستی از کجا شروع می شود و آشنایی به کجا ختم می شود؟

چگونه بفهمیم کسی که می شناسیم تبدیل به دوست شده است؟ پاسخ به این سوال تا حدی به پیشینه فرهنگی افراد حاضر در این رابطه بستگی دارد. شکل گیری دوستی در فرهنگی که هنوز ساختارهای قبیله ای قوی دارد بسیار دشوار است و این واقعیت که الگوهای دوستی در طبقات اجتماعی مختلف یک فرهنگ اشکال متفاوتی دارد نیز آن را دشوارتر می کند.

آمریکایی ها بیشتر از سایر افراد در جوامع غیر غربی از کلمه “رفیق” برای اشاره به روابط مختلف استفاده می کنند و شاید دلیل آن این باشد که کلمه “دوستان” در انگلیسی معنای نسبتا سردی پیدا کرده است. بنابراین، می‌توانیم از کلمه «دوست» برای تأکید بر معنای مثبت‌تر در رابطه‌مان با دیگران استفاده کنیم.

در برخی فرهنگ ها کلماتی وجود دارد که نشان دهنده میزان دوستی با افراد مختلف است. به عنوان مثال، آمریکایی ها از کلمه کلیدی “BFF” (به معنای بهترین دوستان برای همیشه) استفاده می کنند تا برخی از دوستان را از دوستان دیگر جدا کنند.

در فرهنگ لهستانی، کلماتی وجود دارد که شدت دوستی های مختلف را تعیین می کند. کلمه przyjaciel در زبان لهستانی شخصی است که با او رابطه طولانی مدت دارید و بسیاری از رازهای خود را با او در میان می گذارید. شاید “بهترین دوست” هم همینطور باشد. اما کلمه بهترین دوست در فرهنگ آمریکایی برای افراد مختلف استفاده می شود. در حالی که کلمه przyjaciel در زبان لهستانی بسیار خاص است.

در زبان لهستانی به دوستی که دوستی با او کمتر است، znajomy می گویند که همان «دوستان» است. و زمانی که فردی که در سطح زناجومی است موقعیت نزدیک تری پیدا می کند و به یک kolega تبدیل می شود مراسمی وجود دارد که می تواند معادل کلمه “رفیق” در انگلیسی باشد. این اصطلاح در فرهنگ لهستان زمانی به کار می رود که دو طرف یک رابطه – صرف نظر از جنسیتشان – به یکدیگر اجازه می دهند به جای استفاده از نام رسمی خود و استفاده از آقا و خانم، یکدیگر را با نام کوچک صدا کنند.

از آنجایی که دوستی نیاز به زمان و منابع دیگر دارد، ما می توانیم در یک زمان دوستی کمتری داشته باشیم. بنابراین، طبق مطالعات انجام شده، ما همیشه و شاید ناخودآگاه مراقب تعداد دوستان خود هستیم تا بتوانیم آنها را در منطقه امن خود نگه داریم.

گاهی لازم است تصمیمات سختی در مورد اینکه چه کسی در باشگاه دوستی ما می ماند و چه کسی اخراج می شود، بگیریم. ما می خواهیم دوستانی داشته باشیم که بتوانیم در مواقع سخت روی آنها حساب کنیم، اما همچنین باید از شر کسانی خلاص شویم که از نظر زمان، پول یا خستگی عاطفی بیش از حد برای ما هزینه می کنند. و البته، بیشتر از همه تمایل داریم دوستانی را حفظ کنیم که با آنها یک جاذبه و کشش مشترک (شیمی) وجود دارد.

آیا جذب متقابل در دوستی مهم است؟

بسیاری از ما می دانیم که جذب افراد خارجی چه حسی دارد. سهولت و روانی در تعامل با آنها وجود دارد. هماهنگی و تعادل در رفتارهای غیرکلامی، در تبادل نوبت های گفتاری و در حس شوخ طبعی مشاهده می شود. این باور وجود دارد که هر دو طرف در رابطه، احساسات و مقاصد یکدیگر را به درستی درک می کنند. همه این چیزها تجربه بین فردی را هیجان انگیز و سرگرم کننده می کند و تعاملات ناشی از جذابیت متقابل روابطی را ایجاد می کند که بیشتر از مجموع اجزای آنهاست. ابزاری به نام «پرسشنامه شیمی دوستی» ساخته شده است که ۵ عامل مؤثر در جذب و تنش در دوستی را شناسایی می کند. این دلایل شامل موارد زیر است:

• شفافیت و صداقت
• جهت گیری ها و علایق متقابل
• گرمی و درمان خوب
ارزش ها و جهان بینی های مشترک (به ویژه در دوستی ها)
• ظاهر جذاب (به خصوص در روابط عاشقانه)

چگونه دوستان خود را انتخاب کنیم؟

روابط بین افرادی که این ویژگی ها را دارند به سمت مثبت می رود و می تواند تبدیل به دوستی شود.

اگر کشش و کشش متقابل وجود دارد، پس همانطور که همفری بوگارت در نقش ریک در خط آخر کازابلانکا می گوید، “لوئیس، ما فکر می کنیم این آغاز یک دوستی خوب است!”

منبع: روانشناسی امروز

ترجمه: عاطفه رضوانیا