چگونه شمعدانی را پرورش دهیم؟به گزارش گروه جامعه ایسکانیوز، همه ما با شنیدن نام ژربرا، تصاویر زیبایی از خانه های قدیمی با حوض و حیاط به ذهنمان خطور می کند. کسانی که گلدان های شمعدانی قرمز، نارنجی و قرمزشان را روی پله ها و کنار استخر به نمایش گذاشته بودند. شمعدانی گیاهی زیبا و مقاوم است.

تکثیر شمعدانی بسیار ساده اما پر نکته است و جزئیاتی مانند زمان مصرف قلمه شمعدانی (بهار تا اواسط پاییز) و نحوه نگهداری قلمه و بذر تاثیر زیادی در داشتن گیاهی جدید و زیبا دارد. ابتدا با روش قلمه زدن شمعدانی آشنا می شویم.

قلمه های شمعدانی:

گام اول:

برای تکثیر شمعدانی به این روش از ساقه های سبز طبیعی و چوبی مانند شمعدانی استفاده می کنیم. ابتدا قلمه های ۸-۱۲ سانتی متری را با ۲ یا ۳ گره از گیاه اصلی جدا می کنیم. به یاد داشته باشید که این کار را باید با یک چاقوی تیز یا قیچی باغچه انجام دهید.

مرحله دوم:

بعد از برش تمام برگ ها و شاخه های اضافی روی آن را جدا می کنیم تا فقط ساقه آن تا ۵ سانتی متر باقی بماند. برگ ها را در انتهای برش قرار می دهیم و اگر در بین آنها برگی بود که بریده شده بود یا مریض به نظر می رسید آن را هم جدا می کنیم.

مرحله سوم:

برای گرفتن نتایج بهتر و سریعتر می توانید انتهای ساقه را به هورمون ریشه زایی آغشته کنید. این هورمون باعث افزایش سرعت ریشه دهی و کاهش آلودگی محیطی پس از قرار دادن ساقه در خاک می شود که می تواند باعث بیماری قلمه شمعدانی شود.

مرحله چهارم:

قلمه ها را می توان در خاک تهیه شده با کمپوست یا مخلوط کوکوپیت و پرلیت کاشت. پس از کاشت قلمه، آنها را به مدت یک هفته در محیطی نیمه تاریک نگهداری کنید تا انرژی گیاه به جای رشد برگ به ریشه محدود شود. پس از آن، این بار، برای برش در یک مکان خوب، مانند نزدیک پنجره حرکت کنید.

مرحله پنجم:

راه های زیادی برای مرطوب نگه داشتن گیاه وجود دارد که یکی از این راه ها قرار دادن کیسه پلاستیکی باز روی گلدان است. به یاد داشته باشید که در این زمان قلمه ها را در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید و سعی کنید بستر کاشت را مرطوب نگه دارید.

مرحله ششم:

اگر روی قلمه ها از نایلون استفاده کرده اید، باید متوجه شوید که اگر تهویه مناسب نباشد، قلمه ها کپک می زند. بنابراین یا سوراخ های کوچکی در نایلون ایجاد کنید تا هوا جریان داشته باشد یا هر روز نایلون را از روی آن جدا کنید تا قلمه ها هوا بگیرند.

مرحله هفتم:

در بهترین حالت ۳ تا ۴ هفته و در بدترین حالت ۶ تا ۸ هفته طول می کشد. اگر از اواسط بهار شروع به تکثیر کرده باشید، پس از ریشه زدن قلمه ها، هوا گرم می شود و فصل رویش آنها آغاز می شود. در این زمان بهتر است برای گذاشتن قلمه روی گلدان تمرکز کنید. پس از قرار دادن آنها در گلدان اصلی، آنها را دوباره هرس کنید تا گیاه را تشویق کنید تا شاخه های کناری رشد کند و گلدان شما را پر کنید. اگر همه شرایط مهیا باشد در عرض چند هفته یک گلدان شمعدانی زیبا و کامل خواهید داشت.

انتهای پیام/