کاخ سفید: توافقی بسته نشد – پایگاه خبری تحلیلی افق


یک پایگاه خبری آمریکایی گزارش داد: مقامات کاخ سفید در روزهای اخیر به صهیونیست‌ها اطمینان داده‌اند که در مذاکرات برجام هیچ توافق جدیدی به ایران پیشنهاد نشده است و توافق قریب‌الوقوع نیست.

به گزارش ایسنا، پایگاه خبری تحلیلی آکسیوس در گزارش خود به نقل از مقامات آمریکایی و صهیونیستی نوشت: اگرچه دولت جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در روزهای اخیر تلاش کرده به اسرائیل اطمینان دهد که هیچ امتیاز جدیدی در مذاکرات به ایران نداده است. احیای. مقامات اسرائیلی برجام می گویند مطمئن نیستند.

بر اساس این گزارش، مقامات کاخ سفید در چند روز گذشته به همتایان اسرائیلی خود اطمینان داده اند که علیرغم برخی گزارش های رسانه ای مبنی بر توافق واشنگتن با تهران در جریان مذاکرات وین، آمریکا هیچ توافق جدیدی به ایران نداده است.
یک مقام آمریکایی به این وبسایت گفت: ممکن است توافق وین نسبت به دو هفته پیش نزدیکتر باشد، اما نتیجه مذاکرات همچنان بحث برانگیز است زیرا هنوز شکاف هایی وجود دارد. با این حال، توافق قریب الوقوع به نظر نمی رسد.

آکسیوس افزود که مقامات اسرائیلی تایید کرده اند که در روزهای اخیر گفتگوهای زیادی با ایالات متحده انجام شده است و در حالی که بسیاری از گفتگوها پشت درهای بسته دشوار بوده است، هدف این بوده است که اطمینان حاصل شود کاخ سفید متوجه می شود که نگرانی های اسرائیل چقدر جدی است. . چی؟

در همین رابطه، ایال هلاتا، مشاور امنیت ملی رژیم صهیونیستی روز سه‌شنبه به واشنگتن می‌رود و با جیک سالیوان همتای آمریکایی خود در کاخ سفید دیدار خواهد کرد.

به گزارش آکسیوس، اما اسرائیل از این تضمین آمریکا راضی نیست. یک مقام اسرائیلی گفت که مذاکرات با واشنگتن درباره تهران در روزهای اخیر سخت‌تر شده است، اما یایر لاپید، نخست‌وزیر اسرائیل قصد ندارد علنا ​​علیه بایدن در مورد توافق هسته‌ای با ایران کمپین کند.

یک مقام ارشد رژیم صهیونیستی نیز به این سایت گفت: سیاست ما این است که مانند سال ۲۰۱۵ به رویارویی آشکار با آمریکا (در برجام) نپردازیم. همانطور که نتانیاهو با اوباما به روابط با دولت بایدن آسیب نخواهیم زد.

آدرین واتسون، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید گفت: ما در حال گفتگوهای مفصل و مداوم با اسرائیل در مورد ایران هستیم. هولاتا مشاور امنیت ملی اسرائیل در روزهای آینده به واشنگتن خواهد آمد. هیچ مدافعی بزرگتر از رئیس جمهور بایدن برای امنیت اسرائیل وجود ندارد.

به گزارش آکسیوس، اگر توافق هسته ای قبل از انتخابات نوامبر اسرائیل اعلام شود، می تواند به بنیامین نتانیاهو، رهبر ائتلاف راستگرایان، ابزاری سیاسی برای استفاده علیه یایر لاپید، نخست وزیر کنونی اسرائیل بدهد. بنابراین، نگرانی اسرائیل با این واقعیت تشدید می شود که آنها در حال حاضر در میانه کارزار انتخاباتی هستند.

به گزارش ایسنا، هفته گذشته ایران پیش نویس نهایی خود از توافقنامه احیای برجام را به هماهنگ کننده مذاکرات هسته ای ارائه کرد تا آمریکا پس از بررسی پاسخ خود را بدهد، اما از زمانی که این پاسخ را دریافت کرده تا به امروز، تنها شاهد بوده است. مواضع متضاد ما به مقامات و رسانه های این کشورها تبدیل شده ایم.

مقامات ایرانی بر این باورند که پاسخ آنها به ایده‌های جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و آنچه امروز به‌عنوان متن پیش‌نویس توافقنامه معرفی شده، راه‌گشاست.

پس از دریافت گزارش ایران از اتحادیه اروپا، رهبران اروپایی و فرانسه نگاه مثبت و آینده‌نگر به گزارش نهایی ایران داشتند و گاهی اوقات پیشنهادات ایران را «منطقی»، «سازنده» و «الهام‌بخش» می‌دانستند.

بر اساس آنچه رسانه‌های کشورهای غربی به نقل از مقامات اروپایی و غربی اعلام کرده‌اند، نتیجه‌گیری ایران عمدتاً معطوف به باقی‌مانده مسائل مربوط به تحریم‌ها و تضمین‌های تعامل اقتصادی است و درباره موضوعات باقی‌مانده بین ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، تهران تصمیم گرفت. پیشنهاد جدید او موافقت نکرد، به این معنا که آنچه در پیش نویس توافق شده بود را می پذیرد.

این در حالی است که در این یک هفته مقامات آمریکایی تنها موضع گیری کردند که در حال بررسی خلاصه ایران هستند، هرچند منابع غیررسمی و رسانه های این کشور به دنبال خواسته ها و اهداف آمریکا در این زمینه هستند.

لینک کوتاه: https://ofoghnews.ir/?p=371706