کاش امام صد صلوات داشت | ابوالفضل فاتح


ابوالفضل فاتح، موسس ایسنا، در بیانیه‌ای در خصوص درگذشت سیدمحمود دعایی نوشت:

نام خدا

انقلاب ما نسبت به آن نمونه ها انقلابی مردمی، مدرن، اخلاقی، نرم و به شدت خشن بود. انقلابی که مسلمانان، لیبرال ها، دمکرات ها، سوسیالیست ها و کمونیست ها را گرد هم آورد. در شهر ایده آل انقلاب باید کمی استراحت می کردیم و کشوری آباد و مستقل بر اساس قانون و عدالت و اخلاق و اسلام عزیز می ساختیم.

دفاع از اهداف و ارزش‌ها و حفظ شایستگی هر حرکت انقلابی یا هر حرکت اجتماعی گسترده‌تر نیازمند نگاه رو به جلو و دقت مضاعف است و دور اول تعیین‌کننده و تعیین‌کننده است. اما چه حیف که به سرعت و به سرعت، عجولانه یا بی احتیاطی، او فراموش کرد که آینده را ببیند، و شکاف بین دایره ها پر شد، و خشونت از او برخاست، و کارخانه ها نیز به نوبه خود، عقب نشینی را در اولویت قرار دادند. همچنین برای تحریک آتش سوزی شدید. افسوس از حلقه های پایه، بهشتی، مطهری، طالقانی و خیلی مجریان متوسط ​​دیگر. آنها به زودی دچار وسواس ذهن های خشک یا اشباع شدند و بسیاری دیگر خانه دار شدند و تندروها و طرفداران با پوست تغییر یافته در اطراف فعال تر شدند. چه امیدها ناامید کننده بود و چه پول هدر رفت و چه نقشه هایی شکست خورد. در میان این شکاف، صدها غفلت، فساد، باند، قومیت، کاست، خودخواهی، اسراف و فراموشی فراوان شد. با اوج گیری انبوه خشونت های کلامی، امنیتی، قضایی، اجتماعی و سیاسی و پوشش بسیاری از دستاوردها و دستاوردهای چشمگیر، هر دوستدار مذهبی و کشوری درگیر آن شد. حالا انگار ملت باور ندارند شعار و انقلاب ناب کجاست و این آقایان کجا؟

نماز یکی از فرزندان واقعی انقلاب بود. من شخصاً نمونه هایی از ارزش های ناب را در نماز دیده ام که مانند زمرد می درخشید. من عشق و دوستی پایدار را دیده ام. این روزها که همه دعایی از خوبی های یک فرد معروف می نویسند، خودم را تصور می کنم که ای کاش امام عزیزمان صدها صلوات می خواندند، اگر انقلاب هزاران دعا داشت، ای کاش دور اول تصمیم گیری می شد. و تصمیم گیری و مدیریت در نظام حکومت ما، سیاست ما، مجلس ما، دادگاه ها و امنیت ما و دولت ما، سازمان ها و نهادها و انجمن های ما، رسانه ها و رهبران ما و نماز جمعه ما با صدا و سیما پر بود. از ارزش ها و نماز معتدل لذت، ارتباط، حجم و گفتگو همه نیازهای ما هستند. یاد آیت الله منتظری، آیت الله هاشمی و آقایان می افتم. عسگر اولادی و آقای. ناطق نوری و…. وقتی وارد این نقش شدند، محبوبیت دیگری پیدا کردند. ماندگار بازرگان و آقای. خاتمی، بی. موسوی و آقای کروبی در نوع خود بی نظیر است، یعنی روابط انسانی و تعهد به حقوق بشر. دیدگاه های ملی و مردمی چمن ها، باکری ها، همت ها و سلیمان ها نقش مهمی در یادگیری آنها داشته است.

ایران شریک است، ملت ایران شریک است. زندگی با این ملت گرانبهاست و احسان می خواهد چه برسد به قبول مسئولیت! ایران در دو دهه اخیر آسیب های زیادی دیده است. این ملت به عظمت رسیده و وضعیت فعلی حق ملت ما نیست. این ملت از شما چیزی نمی خواهد. حداقل هر جا که هستیم، سفری طولانی و عاقلانه داریم، به جای این که این ملت سرافراز را برچیده کنیم، به جای اینکه خود را وقف امرار معاش کنیم و از سیاست و فرهنگ و کشور فرار کنیم، دوست و شهروند دلسوز باشیم. این راه جبران است. دل هر چه باشد انگیزه ها و ایده ها خواهد بود و انشالله توفیق حاصل می شود.

پیامبر اکرم (ص) با اخلاق نیک متولد شد. این دعا برای اخلاق رحمانی محمدی (ص) بود و بدین ترتیب آبروی روحانیت به قدرت رسید. ای کاش این بخش از ارزش های دعا خوانده شود.

یادش گرامی و خداوند رحمتش کند.
درود بر شما و خداوند شما را بیامرزد و برکت دهد
ابوالفضل فاتح
۱۷ ژوئن ۱۴۰۱

انتهای پیام/