کاهش نقدینگی و پایه پولی در مهرماهبه گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز از روابط عمومی بانک مرکزی، اجرای روش نوین سیاست پولی و مدیریت انتظارات تورمی توسط بانک مرکزی مستلزم ارائه اطلاعات دقیق و به موقع مجموعه ای از اقتصاد کلان است. توسعه. ; زیرا در عمل ایجاد انتظارات صحیح در بین فعالان اقتصادی و ایجاد فضای بهتر برای بانک مرکزی برای دستیابی به اهداف حفظ ارزش پول کشور (کنترل تورم) و کمک به رشد اقتصادی منوط به زمان مناسب خواهد بود. . ارائه و استفاده از اطلاعات در مورد وضعیت فعلی اقتصاد.

بیشتر بخوانید:

با این حساب خلاصه ای از اقدامات توسعه کلان اقتصادی و بانک مرکزی برای دستیابی به اهداف و مقاصد آن در مهر ۱۴۰۱ به شرح زیر ارائه می شود.

توسعه کلان اقتصادی

تحلیل تغییرات شاخص تورم ماهانه کالاها و خدمات مصرفی مصرف‌کننده در سال جاری نشان می‌دهد که تورم ماهانه شاخص کل مصرف‌کننده در مهرماه امسال با ۰.۳ درصد افزایش نسبت به ماه قبل (۲.۶) به ۲.۹ درصد رسید. درصد). تورم شاخص بهای مصرف کننده قطعی و ۱۲ ماهه در مهرماه امسال نیز به ترتیب ۴۴.۷ درصد و ۳۹.۶ درصد به ثبت رسید که نسبت به شهریور ماه به ترتیب معادل ۰.۲ درصد و ۰.۱ درصد است. امسال کاهش نشان می دهد.

بررسی گزارش تورم ماهانه قیمت کالاها و خدمات مصرفی به تفکیک گروه‌های مختلف «کالاها» و «خدمات» در مهرماه نشان می‌دهد که تورم ماهانه گروه کالاها نسبت به ماه گذشته ۰.۳ درصد کاهش داشته و به ۱.۶ درصد از سوی دیگر تورم ماهانه گروه ویژه «خمت» با ۱.۴ درصد افزایش نسبت به ماه قبل به ۵.۲ درصد رسید.

بررسی تغییرات تورم ماهانه گروه کالایی با تفکیک «خوراکی ها» و «غیرخوراکی ها» موید کاهش تورم ماهانه محصولات غذایی در مهر ماه ۱۴۰۱ نسبت به ماه قبل است.

به طوری که شاخص بهای خوراکی ها و آشامیدنی ها (با اهمیت ۲۵.۵ درصد) نسبت به شهریور ماه ۰.۹ درصد کاهش و تورم ماهانه ۱.۲ درصد به ثبت رسید که سهمی معادل ۰.۴ درصد از تورم ماهانه شاخص کل ۲.۹ درصد) در اکتبر امسال.

بررسی بیشتر تغییرات گزارش خدمات نیز نشان می دهد که افزایش تورم ماهانه این گروه عمدتاً متاثر از تغییرات شاخص های خدماتی در گروه های «مسکن و خدمات ساختمانی» و «آموزش و پرورش» بوده است. به طوری که سهم این دو گروه از تورم ماه خدمات در مهرماه امسال (۵.۲ درصد) به ترتیب ۴.۴ و ۰.۶ واحد درصد بوده است.

در حوزه تجارت خارجی نیز بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی گمرک ایران، در هفت ماهه سال ۱۴۰۱ ارزش صادرات گمرکی معادل ۲۸.۴ میلیارد دلار بوده که نسبت به مدت مشابه قبل از آن حدود ۵.۶ درصد افزایش نشان می دهد. . سال ۱۴۰۰ است. در این مدت ارزش واردات گمرکی معادل ۳۱.۷ میلیارد دلار گزارش شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود ۱۴.۴ درصد افزایش را نشان می دهد.

بر اساس اطلاعات مندرج در سامانه معاملات پول الکترونیک، تحلیل تحولات بازار ارز نشان می دهد که در مهرماه میانگین نرخ فروش دلار در بازار حواله تقریباً ۲۷۱.۹ هزار ریال بوده که ۱.۳ افزایش نشان می دهد. درصد نسبت به شهریور ماه. در بخش اسکناس نیز متوسط ​​نرخ فروش دلار در این ماه تقریباً ۲۸۷.۳۰۰۰ ریال بوده که نسبت به شهریور ماه ۱.۳ درصد افزایش نشان می دهد.

در بازار مسکن و بر اساس اطلاعات به دست آمده از سامانه ثبت معاملات ملکی کشور، میانگین قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی فروخته شده در شهر تهران طی مهرماه ۱۳۰۱، ۱.۲ درصد نسبت به سال ۱۳۹۰ بوده است. به ماه قبل و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۳۸.۲ درصد افزایش داشته است. در بازار سهام، شاخص کل بورس در آخرین روز مهرماه نسبت به آخرین روز ماه قبل ۳.۴ درصد کاهش داشت. لازم به ذکر است سیاست گذار پولی در صورت لزوم با رصد مستمر تغییرات قیمت دارایی ها و در نظر گرفتن تاثیر آن بر تغییرات سطح انتظارات تورمی، اقدامات سیاستی مناسب را در دستور کار قرار خواهد داد.

بررسی روند توسعه بازار بین بانکی در مهرماه حاکی از کاهش نسبی حجم معاملات به دلیل کاهش وجوه در دسترس بانک ها بود که از جمله دلایل می توان به ادامه فروش اوراق قرضه دولتی به بانک ها اشاره کرد. در عین حال بررسی تغییرات نرخ سود بازار بین بانکی نشان می دهد که نرخ مذکور ثابت مانده و در محدوده از پیش تعیین شده قرار دارد.

متوسط ​​نرخ بازده ماهانه اوراق مالی اسلامی دولتی با سررسید یک، دو و سه ساله در مهر ماه ۱۴۰۱ با ۱.۰۷، ۰.۷۵ و ۱.۱۳ درصد نسبت به ماه قبل به ۲۲.۶۳، ۲۳.۲۵ رسید و به ۲۳.۵۰ درصد رسید. همچنین شیب منحنی بازدهی اوراق خزانه در مهرماه نسبت به شهریور و مرداد تندتر بوده و این منحنی بیشتر از دو ماه قبل است.

متوسط ​​نرخ بازده ماهانه اوراق مالی اسلامی دولتی با سررسید یک، دو و سه ساله در مهر ماه ۱۴۰۱ با ۱.۰۷، ۰.۷۵ و ۱.۱۳ درصد نسبت به ماه قبل به ۲۲.۶۳، ۲۳.۲۵ رسید و به ۲۳.۵۰ درصد رسید. همچنین شیب منحنی بازده اوراق خزانه در مهرماه نسبت به شهریور و مرداد بیشتر بوده و این منحنی نسبت به دو ماه قبل در سطح بالاتری قرار دارد.

میزان نقدینگی در پایان مهر ماه ۱۴۰۱ معادل ۵۶۷۶۹.۷ میلیارد ریال بوده که نسبت به پایان سال و پایان مهر ۱۴۰۰ به ترتیب ۱۷.۵ و ۳۴.۳ درصد افزایش داشته است. رشد تغییرات ذکر شده در هفت ماهه اول سال قبل و دوازده ماه منتهی به مهر ۱۴۰۰ به ترتیب ۲۱.۶ و ۴۲.۸ درصد بوده است.

لازم به ذکر است بخشی از رشد نقدینگی در مهر ۱۴۰۰ (معادل ۲.۳ واحد درصد رشد هفت ماهه و ۲.۷ درصد رشد دوازده ماهه) مربوط به اضافه شدن خلاصه اطلاعات به دفتر کل دارایی های بانک و بدهی های مهراقتصاد به اطلاعات خلاصه، دفتر کل دارایی ها و بدهی های بانک سپه (در نتیجه ادغام) بود.

مبلغ پایه مالی در پایان مهر ماه ۱۴۰۱ (معادل ۷۱۲۹.۳ میلیارد ریال) نسبت به پایان سال ۱۴۰۰، ۱۸.۰ درصد افزایش داشته است. همچنین نرخ رشد پایه پولی دوازده ماهه با ۱.۹ درصد کاهش نسبت به رشد مدت مشابه سال قبل (۳۶.۴ درصد) در پایان مهر ماه ۱۴۰۱ به ۳۴.۵ درصد رسید.

مصوبات بانک مرکزی

در مهر ماه ۱۴۰۱ بانک مرکزی با هدف کنترل نقدینگی بازار بانکی ریالی در تعامل با بانک ها اقدامات اعتباری زیر را انجام داد:

انجام عملیات بازار آزاد و قراردادهای بازخرید دائمی طی چهار مزایده به ارزش ۶۷۳.۷، ۶۷۴.۰، ۶۸۵ و ۶۸۴.۹،۰۰۰،۰۰۰ ریال به ارزش خرید ۲۷۱۷.۶ میلیارد ریال در قالب قراردادهای بازخرید مجدد با سررسید ۷ روزه. مانده قرارداد بازخرید از عملیات بازار آزاد در پایان مهرماه معادل ۶۸۴.۹ میلیارد ریال بوده است.

میزان استفاده بانک از اعطای وام خودکار در مرز منطقه برای رفع نیاز نقدینگی طی ۱۷ روز کاری در مجموع به ارزش معاملاتی ۳۲۵.۲ میلیارد ریال (تراز وام خودکار در پایان مهرماه ۵۹.۳ میلیارد ریال بوده است).

مهرماه امسال طی چهار مرحله حراج و یک مرحله از ثبت اسناد مالی اسلامی دولت، در مجموع ۲۷.۶ میلیارد ریال اوراق توسط مرکز معاملات بانک مرکزی فروخته شد که از این میزان ۲۳ میلیارد ریال. زیر متن بودند و. ۴.۶ تریلیون آن به طور کامل توسط سرمایه گذاران دیگر در حراج خریداری شد.

انتهای پیام/