کدام اسباب بازی مغز برای کودکان مناسب است؟به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز; همه ما بازی هایی مانند منچ و پله مار را از دوران کودکی به یاد داریم. سایر اشکال بازی های فکری مانند معما، شطرنج و … در بین کودکان و نوجوانان رایج است و همچنان رواج دارد. این نوع تفریحات فکری به رشد هوش و خلاقیت کودکان نیز کمک می کند و بسیاری از آنها حتی محدودیت سنی ندارند. بازی ذهنی به عنوان یک باشگاه ذهنی برای کودک شما عمل می کند و به تقویت و تغییر ذهن او کمک می کند.

شطرنج

شطرنج یک بازی قدیمی و غم انگیز است که نه تنها برای بزرگسالان بلکه برای کودکان نیز مناسب است. برخی از کودکان از چهار سالگی آماده یادگیری شطرنج هستند اما سن شروع یادگیری از سن ۷ یا ۸ سالگی است، می توانید انواع شطرنج را با تخته دست ساز یا معمولی انجام دهید. قیمت خرید شطرنج نیز بر اساس متریال تخته و مهره های آن تعیین می شود و بهتر است جابجایی آنها آسان باشد. بنابراین، بهتر است سبک و از مواد خوب ساخته شده باشد.

رمز و راز

پازل نیز یک بازی مناسب برای هر نسل است. در یک بازی استعاری، تعداد مهره ها و در نتیجه سطح سختی بازی با توجه به تعداد آنها، برای هر سنی متفاوت است. به عنوان مثال، اگر کودک شما هشت تا نه سال دارد، یک پازل ۲۵۰ تا ۵۰۰ تکه برای او مناسب است. بنابراین شوخی های مغزی می تواند برای مدت طولانی کودکان را سرگرم کند و در عین حال ذهن آنها را بیدار کند.

ابزارهای خلاقانه

ابزارهای مختلف نیز می توانند به ایجاد بازی های ذهنی برای کودکان کمک کنند. این ابزارها خلاقیت کودکان را ارتقا می دهند و می توانند بازی های مختلفی خلق کنند. یکی از این ابزارها ذره بین است. با استفاده از ذره بین، کودکان می توانند با مواد مختلف آزمایش کنند و هوش خود را به چالش بکشند. برای خرید مدل ذره بین و همچنین با توجه به قیمت آن، بهتر است از کیفیت بالای آن اطمینان حاصل کنید و برای مدتی می تواند کار کند. همچنین این روزها ذره بین دیجیتال و ساده یا کوچک و بزرگ در بازار وجود دارد، مدل هایلایت شده ای که بیشتر برای کودکان جذابیت دارد و می توانند از این ابزار در شرایط مختلف استفاده کنند.

مکعب روبیک

مکعب روبیک یک معمای ایدئولوژیک منحصر به فرد است که در سال ۱۹۷۴ توسط مجسمه ساز مجارستانی و استاد معماری، ارنو روبیک ایجاد شد. به همین دلیل این مکعب به نام او روبیک نامگذاری شد. مکعب روبیک در مدل های مختلفی از جمله ۲.۲.۲ (مکعب جیبی)، ۳.۳.۳ (انتقام روبیک)، ۴.۴.۴ و ۵.۵.۵ (پروفسور روبیک)، ۶.۶ عرضه می شود. × ۶ و ۷.۷ × ۷ ذکر شده است. بسته به سن فرزندتان می توانید هر یک از این مکعب های روبیک را انتخاب کنید. این بازی یک سرگرمی فکری مفید و مفید برای کودکان است که به دیدن آنها به صورت سه بعدی کمک می کند و همچنین حافظه آنها را تقویت می کند.

دومینو

یکی دیگر از بازی‌های شگفت‌انگیز برای بچه‌ها، دومینو است. با توجه به زیبایی این بازی باید بدانید که دومینو نیز از بازی های کودکانه بسیار جالبی است که معمولا برای کودکان بالای شش سال انتخاب خوبی است. در بازی دومینو تعداد زیادی قطعه پشت سر هم با نقشه خاصی قرار می گیرند که در جهتی پس از دیگری حرکت خواهند کرد.

مارپیچ

بازی فکری دیگر ماز است. ماز یکی از بهترین ابزارها برای تقویت فضا و تصویرسازی کودکان است. انواع مختلفی از ماز برای هر گروه سنی وجود دارد و برخی از مازها حتی برای بزرگسالان نیز دشوار خواهند بود. این بازی کمک زیادی به تقویت تمرکز کودکان می کند و این موضوع در دوران مدرسه برای آنها بسیار مهم خواهد بود.

کارت حافظه

اگر شما هم به دنبال بازی فکری کارتی هستید; کارت های حافظه یک گزینه عالی هستند. این بازی با ورق برای کودکان بالای سه سال استفاده می شود. جوانان نیز علاقه زیادی به این ورزش دارند. همچنین بازی‌های کارتی زیادی در میان بزرگسالان وجود دارد، انواع حافظه‌ای که به شما کمک می‌کند در سنین بالا از زوال عقل و آلزایمر جلوگیری کنید. استفاده از این کارت ها از دوران کودکی به تقویت حافظه کودکان شما کمک زیادی می کند.

سودوکو

سودوکو مخفف کلمه ژاپنی Suji va Dokushin Ni Kagiru است که به معنای «شکل ها باید تنها باشند». بنابراین این بازی ریشه ژاپنی دارد، اما تقریباً ۳۰ سال است که توسط مردم کشورهای دیگر استفاده می شود و امروزه به یکی از محبوب ترین بازی های جهان تبدیل شده است. اگرچه پازل اصلی سودوکو یک جدول ۹ در ۹ است، اما انواع ساده با میز کوچک وجود دارد و می توانید از ساده ترین مثال ها برای بچه های دبستانی خود استفاده کنید. همانطور که رشد می کنید، تعداد ردیف ها و ردیف های جدول پیچیده تر و پیچیده تر می شود.